ZPRÁVY

Zdeněk Gába: „O krásných místech v našem kraji můžeme mluvit celé dny.“ROZHOVOR

2. prosince 2014, 07:02, Hana Písková
Zdeněk Gába: „O krásných místech v našem kraji můžeme mluvit celé dny.“ Šumperk - „Mí Šumperané mi rozumějí,“ mohl si říct geolog Zdeněk Gába, když před čtrnácti dny vešel do nabitého přednáškového sálu šumperského muzea. Zhruba šedesát lidí se sem přišlo seznámit s jeho novou knihou nazvanou Vlastivědné zajímavosti z přírody Jeseníků. První výtisky knížky, které osobně přivezl nakladatel Pavel Ševčík ze Štítů, šly na dračku a zájemci o autogram autora si trpělivě vystáli frontu. Rozhovor se Zdeňkem Gábou byl pro mě jeden z nejtěžších, protože skromnějšího člověka, který nerad zbytečně mluví, jsem snad nepoznala. Nezbývá mi, než se do jeho nové knížky začíst.
 Překvapil vás ten zájem lidí o vlastivědnou literaturu?
Překvapilo mě, kolik různých lidí se v muzeu sešlo a jak mají potřebu vlastivědy. To je pěkné. Já vlastivědu miluju, je to ušlechtilá věc.

Vy jste ve své přednášce řekl, že jsme vlastivědná velmoc, co jste tím myslel?
Nevím, jak to funguje jinde v republice, ale třeba to, co dělá pan Ševčík a jeho nakladatelství Veduta, mám na mysli kvalitu i množství zajímavých knížek, které se týkají našeho regionu, to snad nikde jinde není. Úžasné je také to, že u nás vycházejí třeba hned tři vlastivědné časopisy.

Vaše nová knížka nabízí opravdu spoustu zajímavostí. Dá se říci, co v ní považujete za největší vlastivědné taháky z přírody Jeseníků?
Já nevím. Pro mě je opravdu těžké něco vyzdvihovat. Já se totiž zajímám úplně o všechno. A možná i pan Ševčík měl jinou představu, možná si myslel, že to, co jsem za čtyřicet let své práce napsal, prostě nějak seskládám a knížka bude hotová. To by ale pro mě bylo nepřijatelné, protože to, co jsem napsal kdysi, bych dnes napsal úplně jinak. Pojal jsem to tak, že to prostě všechno napíšu úplně znovu, i když jsem samozřejmě vycházel z toho, co jsem asi za padesát let svého života zjistil.

Která místa v našem kraji jste si oblíbil? Kam vás to táhne?
Já to tak nerozlišuju. Třeba na Jesenicko, kde jsou různé zajímavé lokality a souvky (označení pro kámen různého mineralogického složení, který vzniká jako důsledek ledovcové činnosti, pozn.red.), tam já už se dostanu hrozně těžko, taky na hory už jen tak nevyjdu. Převýšení větší než 250 metrů už by mi mohlo zdravotně ublížit. O krásných místech v našem kraji můžeme mluvit ne hodiny, ale dny.

Jak ta knížka vznikala?
Pracoval jsem na ní intenzivně dva roky. Nejdřív jsem si rozvrhl, jaké kapitoly by tam mohly být. Nakonec jsem deset vyřadil a zůstalo jednatřicet. Je zřejmé, že zcela jednoznačně mě přitahuje neživá příroda a ty moje souvky. Když se zajímáte o přírodní vědy, nutně vás přitahuje i historie všeho. Například kapitola o lnu není vlastně přírodovědecká, jde o historické téma, které k našemu kraji patří.

Fotografie prý dodal také váš syn.
Můj syn je povoláním strojvůdce a zároveň je vášnivý fotograf. Má tisíce fotek. Některé vytáhl ze svého archivu a něco nafotil nově na základě mých přání. Víte, já jsem takový nespokojený stromeček borový. To jsme měli jako děti v čítance. Vždycky, když je něco hotové, říkám si, že jsem to mohl udělat líp. Čím člověk o něčem víc ví, tím víc ho to baví a nejvíc to miluje. Já to tak mám s Jeseníky. I když můj rodný kraj je kolem Holešova a miluji folklór, nevěřila byste, kolik znám lidových písniček, Jeseníky mi prostě učarovaly.

Slyšela jsem, že byste se s Pavlem Ševčíkem chtěli v nejbližší době pustit do další knihy. Je to pravda?
Ano. Prozradím, že jsme se rozhodli potěšit milovníky Paprsku a okolí.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.