KULTURA

Zapomenutí hrdinové - Putovní výstava o německých odpůrcích nacismu v českých zemích

22. května 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Mezi německy hovořícími občany bývalého Československa byli též odpůrci nacismu.
V době ohrožení Československé republiky v roce 1938 prokazovali ochotu ji bránit, během nacistické okupace se doma či v emigraci zapojili do odbojové činnosti, někteří z nich byli nacistickým režimem vězněni nebo popraveni. Tito lidé se po válce zpravidla nedočkali zaslouženého uznání, ale byli naopak jakožto příslušníci „provinilého“ německého národa vystaveni nenávisti české společnosti a znovu perzekuováni.

V srpnu 2005 vydala vláda České republiky usnesení, v němž německým antifašistům z Československa vyjádřila své hluboké uznání a omluvu. Součástí vládního usnesení bylo i uvolnění finanční částky na projekt „Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.“ V jeho rámci byly pořízeny desítky životopisných rozhovorů s pamětníky, proveden rozsáhlý archivní výzkum, vytvořena databáze německých antifašistů, uspořádány vědecké konference a přednášky, vydáno několik publikací a podobně.

Součástí projektu je i velká putovní výstava Zapomenutí hrdinové, jejímiž autory jsou Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Muzeum města Ústí nad Labem a Národní archiv. Široká veřejnost se může na výstavě seznámit obecně s problematikou německých antifašistů v českých zemích i s dramatickými osudy vybraných jednotlivců. Obecná část popisuje postavení německé menšiny v meziválečném Československu a její zapojení do politického života první republiky, postupný příklon většiny českých Němců k Henleinově Sudetoněmecké straně, pronásledování německých antifašistů po připojení Sudet k Německu v roce 1938, jejich podíl na protinacistickém odboji, další diskriminaci v poválečném Československu a okolnosti odchodu většiny z nich do Německa.

O tom, jak osudově zasáhly historické události do života jednotlivých lidí, vypovídá šest životních příběhů. S nimi se návštěvníci seznamují nejen díky vylíčeným životním osudům těchto lidí, ale mohou si poslechnout i jejich vyprávění a prohlédnout fotografie. Jeden z životních příběhů je navíc zpracován formou dokumentárního filmu. Atmosféru doby dokreslují dobové plakáty a vyhlášky, novinové články, karikatury a satirické fotomontáže, jakož i autentické filmové záběry, z nichž některé jsou zveřejněny vůbec poprvé. Další informace je možno nalézt na webových stránkách www.zapomenutihrdinove.cz.

Vernisáž výstavy se koná dne 27. května v 17 hodin v Hollarově galerii VM v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.