KULTURA

Zapomenutí hrdinové - Putovní výstava o německých odpůrcích nacismu v českých zemích

22. května 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Mezi německy hovořícími občany bývalého Československa byli též odpůrci nacismu.
V době ohrožení Československé republiky v roce 1938 prokazovali ochotu ji bránit, během nacistické okupace se doma či v emigraci zapojili do odbojové činnosti, někteří z nich byli nacistickým režimem vězněni nebo popraveni. Tito lidé se po válce zpravidla nedočkali zaslouženého uznání, ale byli naopak jakožto příslušníci „provinilého“ německého národa vystaveni nenávisti české společnosti a znovu perzekuováni.

V srpnu 2005 vydala vláda České republiky usnesení, v němž německým antifašistům z Československa vyjádřila své hluboké uznání a omluvu. Součástí vládního usnesení bylo i uvolnění finanční částky na projekt „Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu, kteří byli po skončení druhé světové války postiženi v souvislosti s opatřeními uplatňovanými v Československu proti tzv. nepřátelskému obyvatelstvu.“ V jeho rámci byly pořízeny desítky životopisných rozhovorů s pamětníky, proveden rozsáhlý archivní výzkum, vytvořena databáze německých antifašistů, uspořádány vědecké konference a přednášky, vydáno několik publikací a podobně.

Součástí projektu je i velká putovní výstava Zapomenutí hrdinové, jejímiž autory jsou Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Muzeum města Ústí nad Labem a Národní archiv. Široká veřejnost se může na výstavě seznámit obecně s problematikou německých antifašistů v českých zemích i s dramatickými osudy vybraných jednotlivců. Obecná část popisuje postavení německé menšiny v meziválečném Československu a její zapojení do politického života první republiky, postupný příklon většiny českých Němců k Henleinově Sudetoněmecké straně, pronásledování německých antifašistů po připojení Sudet k Německu v roce 1938, jejich podíl na protinacistickém odboji, další diskriminaci v poválečném Československu a okolnosti odchodu většiny z nich do Německa.

O tom, jak osudově zasáhly historické události do života jednotlivých lidí, vypovídá šest životních příběhů. S nimi se návštěvníci seznamují nejen díky vylíčeným životním osudům těchto lidí, ale mohou si poslechnout i jejich vyprávění a prohlédnout fotografie. Jeden z životních příběhů je navíc zpracován formou dokumentárního filmu. Atmosféru doby dokreslují dobové plakáty a vyhlášky, novinové články, karikatury a satirické fotomontáže, jakož i autentické filmové záběry, z nichž některé jsou zveřejněny vůbec poprvé. Další informace je možno nalézt na webových stránkách www.zapomenutihrdinove.cz.

Vernisáž výstavy se koná dne 27. května v 17 hodin v Hollarově galerii VM v Šumperku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.