SPORT

ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY: Tři sporty? Žádný problém! Josef Hora = tvrďák a všeuměl

24. května 2017, 16:00, Petr Fišer
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY: Tři sporty? Žádný problém! Josef Hora = tvrďák a všeuměl Zábřeh - V Zábřeze žila a ve své době působila řada sportovců, jejichž výkony zahalila rouška času. Ve druhé polovině minulého století patřil mezi  nejaktivnější a nejvšestrannější všeuměly JOSEF HORA, bývalý vynikající gymnasta, fotbalista a hokejista.

 Téměř denně ho můžete potkávat na vycházkách po městě. K poznání je velmi snadno. Menší, vždy vzpřímená postava, rozhalená bunda i v těch největších mrazech, zelenobílá šála brazilského národního fotbalového mužstva kolem krku a hlasité pozdravy: „Nazdar sportovče!“ Dnes je mu už 71 let.
V zábřežském Sokole si všimli jeho sportovního nadání profesorští cvičitelé Kaňka a Šváb. Pod jejich vedením začal s gymnastikou, které se věnoval až do nástupu vojenské služby v posádce Zábřeh.
Absolvoval celou řadu soutěží a získal v nich spoustu úspěchů. Byl vybrán do krajského týmu, který v roce 1960 v Praze na Vinohradech obsadil na mistrovství republiky družstev čtvrté místo v šestiboji.
Od chlapeckých let mu byl velmi blízký také fotbal. Pilně trénoval ještě na starém hřišti Sportovního klubu na Křtaltě. Nejprve nastupoval za svoji školu, potom dostal příležitost v dorosteneckém výběru a už v sedmnácti letech hrál v útoku za zábřežské muže TJ ČSAO. Stabilní výkonností přispěl k několikanásobnému postupu z okresního přeboru až do I. A třídy. Po ukončení fotbalové kariéry se zasloužil o vznik nohejbalového oddílu, s nímž se zúčastnil nejednoho zdařilého turnaje.
Byl nebývale univerzální a sportovně zdatný v nejrůznějších odvětvích. Dokazuje to skutečnost, že si v šestnácti přidal ke svým aktivitám i lední hokej. Zábřežští fandové si jej pamatují jako vynikajícího útočníka, který nejčastěji tvrdil muziku na levém křídle.
Na tehdejším kluzišti v místě dnešního fotbalového trávníku dopomohl Zábřehu až do krajského přeboru, kam se postupně prokousal přes okresní a oblastní soutěže. Jeho dravý styl hry z něj dělal platného forvarda, pro každého soupeře velmi obávaného a nepříjemného. Šlapajícímu mužstvu se podařilo sehrát i několik atraktivních exhibičních utkání s velmi silnými celky z první a druhé ligy. Pověstný se stal zápas s prvoligovým Zlínem. Zábřežáci se silného protivníka nezalekli, a i když Valachům podlehli, vysloužili si za výbornou partii potlesk na otevřené scéně. Hokejové brusle pověsil na hřebík ve 28 letech se zánikem zábřežského stadiónu a tím pádem i celého družstva.

Josef Hora je sportu věrný dodnes. Rád zavzpomíná na staré dobré časy, s chutí a oddaně fandí fotbalistům Zábřeha. Hodně ho mrzí, že dnešní mládež místo aktivního pohybu volí pasivní nicnedělání a každodenní vysedávání u počítačů.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.5.2017 14:29
Titulek: Ještě je třeba dodat,
Autor: Mirča
87
na dnešní mládeži trávící čas u počítačů by nebylo ani tak zlé,jenže oni ho tráví spíše kouřením(nejen cigaret)a v mnoha případech i chlastem,posedáváním znuděně na lavičkách a ničením nových fasád domů spreji.
Reagovat
Datum: 27.5.2017 14:32
Titulek: Mrzí ho co?
Autor: Zábřežačka
36
Škoda, že už dávno není příkladem hodným následování.
Reagovat
Datum: 29.5.2017 17:57
Titulek: Tvrďák,všeuměl a ochlasta.
Autor: Kája
68
Příklad jako hrom a již tady straší týden,to nemáte důležitější věci na psaní,jste opravdu chudáci.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).