SPORT

ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY: Josef Truxa = motoristická elita s velkým E

6. prosince 2017, 16:00, Petr Fišer
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY: Josef Truxa = motoristická elita s velkým E Zábřeh - Po skončení druhé světové války se v Čechách a na Moravě znovu probouzel čilý motoristický ruch. Na konci čtyřicátých let vznikaly skupiny nadšenců z řad silničních motoristických závodníků, které toužily pokračovat v násilně přerušeném sportovním zápolení. V Šumperku to byli pánové Hloch, Bezděk, Řezníček, Valenta, Bojko, Lakomý, Rybka a jiní. V Zábřeze správně zapálení Hroch, Grund, bratři Kratochvílové a Mikula. Do jejich řad patřil i bojovník, jenž se vrátil do malého města hned po osvobození rodné vlasti.

 JOSEF TRUXA

Narodil se v roce 1916. Protože měl šikovné ruce, vyhlédl si zámečnické řemeslo. Vyučil se v Mohelnici, kde se poprvé setkal s motocykly, které měl možnost opravovat. Okamžitě ho okouzlily. Základní vojenskou službu strávil v roli řidiče. Na pražském letišti začal pronikat do tajů automobilové techniky, hlavně motorů, z čehož se později vyklubala jeho doména. Největší profesní školu pro něj představovalo zaměstnání v továrně Jawa, kterou založil František Janeček. Zprvu se věnoval montáži motocyklů, ale když si vedení firmy všimlo jeho znalostí a zájmu o práci, dostal se na pozici zkušebního továrního jezdce. To už bylo něco. Otevřelo mu to cestu do závodního týmu, kde působil jako mechanik v elitní společnosti nejzvučnějších jmen. Největší přátelství ho pojilo se slavným závodníkem Jaroslavem Juhanem.

Založení pobočky Autoklubu

Zapojoval se do tehdy oblíbených dálkových soutěží a některých silničních podniků. Z pozice náhradníka čekal na šanci při výživných soubojích na ploché dráze. Potom, co přerušila veškeré aktivity německá okupace, zamířil zpátky do Zábřeha v roce 1945. Už ženatý a s rodinou.
S přáteli založili ve městě pobočku Autoklubu. Protože mu chybělo závodění, pustil se do přípravy motocyklů se svým dlouholetým kamarádem Miroslavem Kratochvílem. Pevné základy pozdějších úspěchů postavili na značkách Matchless, NSU, Standard, Rudge, Chater-Lea. Při konstrukci těchto speciálů se naplno projevily jeho nezpochybnitelné znalosti, které z něj dělaly jednoho z nejvyhledávanějších odborníků na úpravy motorů.

Memoriál Ferdy Hrocha

Rok po válce uspořádali v Zábřeze na památku a počest velkého kamaráda první ročník silničního okruhu s názvem Memoriál Ferdy Hrocha. Ve své době to byla prestižní akce, kterou si nenechávali ujít nejlepší jezdci z celé ČSR. Pořadatelsky se podařilo zaštítit čtrnáct pokračování. Truxa triumfoval hned několikrát, ve třídách do 250 a 350 ccm patřil před domácím publikem k nejlepším z nejlepších.
Téměř deset let objížděl se zábřežskými kolegy blízké i vzdálenější tratě. Mezi jeho nejoblíbenější destinace patřily závodiště v Šumperku, Mohelnici, Olomouci, Litovli, Prostějově, Jevíčku a Litomyšli. Rád se vydával i na Slovensko, nejčastěji to platilo o Banské Bystrici a Žilině.

Synové jako táta

Při přepravě motocyklů dával k dispozici prostorný náklaďák, který jinak využíval pro svoji živnost. Ceny a poháry přibývaly. Vynikající a veselé party se bohužel dotkly poúnorové události, a tak mnoho „odříznutých“ členů muselo se sportem skončit nebo ho omezit. Josef Truxa mu zůstal věrný alespoň jako organizátor a pořadatel. K lásce k motorismu přivedl i své syny Vladimíra a Jiřího. Prvně jmenovaný se nedávno stal mechanikem a manažerem týmu Moto Racing Školská Zábřeh.
Jejich tatínek zakončil svoji životní pouť 19. července roku 1991 v 75 letech. Na přínos a rozvoj, jímž své oblíbené odvětví v Zábřeze obohatil, by se nemělo nikdy zapomenout. Mimo jiné pomohl mnoha mladým závodníkům splnit si sportovní sen.


Foto: archiv
Josef Truxa před závodem v Zábřeze, který v roce 1947 dokázal vyhrát.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.12.2017 15:15
Titulek: Bez titulku
Autor: XXX
23
Velmi by mne zajímal osud jednoho motocyklového a automobilového závodníka z dob manželů Junkových. Kdysi dávno jako malému klukovi o tom říkal, ale skoro nic už nevím. Na stáří žil v Nových Losinách na chaloupce a na sklonku života v Olomouci u rodiny. Natočil ser o něm filmový dokument v Ostravské televizi, ale jejich archiv nepřežil povodněmi v r 1997. Tento skromný pán se jmenuje Emanuel Stošek.
Předem děkuji za nějakou informaci, která bude o tomto člověku.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).