ZPRAVODAJSTVÍ

Zapomenutá hvězdárna znovu ožívá. Pomohlo i Polsko

12. června 2018, 10:00, jak
Hrabová – Hvězdárna na vrcholu evangelického kostela v Hrabové se po více než padesáti letech znovu otevře lidem. I když zatím pozorovací věž nebude vybavená dalekohledy, nabídne unikátní rozhledy do okolí. Optika ke zkoumání vesmíru by měla přibýt příští rok. Na znovuzrození hvězdárny se kromě církve a obce podílel Euroregion Kladsko. Přeshraniční spolupráci Česka a Polska dotuje Evropská unie.

 „Současný projekt řeší především stavební opravy věže, nové bezpečné schodiště, malby a nátěry. Slavnostní otevření hvězdárny plánujeme už na neděli 17. června,“ uvedl hrabovský farář Jan Hudec.
Za dobrých meteorologických podmínek mohou lidé z hvězdárny spatřit nedaleký Mírov, Láze, Bukovou horu nebo Hanušovickou vrchovinu. „Na nákup nového hvězdářského dalekohledu se chystáme příští rok a máme na něj přislíbený sponzorský dar. Také obsluha a režim hvězdárny je zatím v jednání mezi naším sborem a obcí Hrabová,“ dodává Hudec.
Hvězdářská kopule vznikla na vrcholu hrabovského kostela díky zájmu vikáře Rudolfa Šenka o hvězdy. Totalitní komunistický režim ale činnost církve v Hrabové utlumil a observatoř i kostel kvůli tomu desítky let chátraly.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.