ZPRAVODAJSTVÍ

Zapomenutá hvězdárna znovu ožívá. Pomohlo i Polsko

12. června 2018, 10:00, jak
Hrabová – Hvězdárna na vrcholu evangelického kostela v Hrabové se po více než padesáti letech znovu otevře lidem. I když zatím pozorovací věž nebude vybavená dalekohledy, nabídne unikátní rozhledy do okolí. Optika ke zkoumání vesmíru by měla přibýt příští rok. Na znovuzrození hvězdárny se kromě církve a obce podílel Euroregion Kladsko. Přeshraniční spolupráci Česka a Polska dotuje Evropská unie.

 „Současný projekt řeší především stavební opravy věže, nové bezpečné schodiště, malby a nátěry. Slavnostní otevření hvězdárny plánujeme už na neděli 17. června,“ uvedl hrabovský farář Jan Hudec.
Za dobrých meteorologických podmínek mohou lidé z hvězdárny spatřit nedaleký Mírov, Láze, Bukovou horu nebo Hanušovickou vrchovinu. „Na nákup nového hvězdářského dalekohledu se chystáme příští rok a máme na něj přislíbený sponzorský dar. Také obsluha a režim hvězdárny je zatím v jednání mezi naším sborem a obcí Hrabová,“ dodává Hudec.
Hvězdářská kopule vznikla na vrcholu hrabovského kostela díky zájmu vikáře Rudolfa Šenka o hvězdy. Totalitní komunistický režim ale činnost církve v Hrabové utlumil a observatoř i kostel kvůli tomu desítky let chátraly.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.