ZPRAVODAJSTVÍ

Zapomeňte na agroturistiku! Zemědělství zachraňuje strojní výroba

30. května 2019, 00:00, BH
Zapomeňte na agroturistiku! Zemědělství zachraňuje strojní výroba Hanušovicko – Diverzifikace zemědělství může mít různé podoby. Někdo přidruží k chovu zvířat ještě výrobu produktů, jiný se vrhne na agroturistiku. Farmářka z Jindřichova u Hanušovic pojala příležitost k rozšíření podnikání jinak. Dala na rady své poradkyně a pořídila moderní CNC obráběcí stroj. O odbyt v tomto oboru rozhodně nemá nouzy.

„Po roce 2020 nám to rozhodně pomůže. Jako zemědělci o dotace přijdeme, přitom nám stále zůstanou stávající finanční závazky vůči pozemkovému fondu na dalších deset let. Proto musíme řešit situaci včas,“ řekla majitelka zemědělského podniku Vlasta Jandrtová. Ta nyní hospodaří na více než sedmi stovkách hektarů zemědělské půdy a chová kolem 350 kusů krav. Aby se v oboru udržela, musela hledat nové cesty, jak firmu finančně podržet.

Využila hlavně volné prostory v zemědělském areálu. „Do budoucna ale bude nadále převažovat zemědělství, i když plánujeme ještě strojírenskou část rozšířit,“ podotkla. Na pořízení obráběcího stroje získala farmářka finanční prostředky ve výši tří milionů korun z Programu rozvoje venkova, které čerpala prostřednictvím MAS Horní Pomoraví. V rámci dotace vznikl závazek na vytvoření pracovního místa pro obsluhu CNC stroje. Novým zaměstnancem podniku se tak stal muž, který absolvoval rekvalifikační kurz.

Farmářka také plánuje rozšířit výrobu v areálu o hydraulické hadice. „Je to věc, která je v každém stroji i zemědělském. Musím to jezdit opravovat desítky kilometrů. Pravidelně se stává, že se pokazí v době sklizně o víkendu, nebo po třetí hodině po pracovní době,“ vysvětlila Jandrtová.

Hlavní zemědělská činnost, které se dnes věnuje představuje živočišnou produkci chov krav plemene masný simentál a v rostlinné části pěstuje v horské oblasti brambory. Také pro tuto oblast podnikání využila možnosti získat potřebné finance na rozvoj zemědělství. Díky projektovým výzvám MAS Horní Pomoraví, tak může dnes využívat traktorový návěs nebo čelní nakladač s konzolemi s přípravou a lopatou na traktor.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.6.2019 15:40
Titulek: Skvělý nápad za cizí peníze
Autor: Mart.ini
Tleskal bych takovému agilnímu přístupu, kdyby se ty 3 milióny nenasypali z veřejných peněz.
Reagovat
Datum: 3.6.2019 17:04
Titulek: Nic nového pod sluncem
Autor: Jenda Benda
12
Dříve narození určitě vzpomenou na "socialistický zázrak" JZD Slušovice.

Za výrazy: "nemá nouzy" a "s konzolemi" by měl autor článku jít zpátky na základku.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.