ZPRAVODAJSTVÍ

Zápisy z komisí raději na internet nedáme, rozhodli zastupitelé

5. března 2019, 10:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Šumperští zastupitelé na svém posledním jednání odmítli návrh, aby se na webových stránkách města zveřejňovaly zápisy z jednání komisí. Město se obává, že by tím porušilo zákon. Navíc by prý lidé mohli usnesení poradních orgánů považovat za závazná a docházelo by tak ke zbytečným dezinformacím. Podle zjištění týdeníku Týden na severu ale taková praxe v mnoha jiných městech bez problémů funguje.

„Práce komisí a výborů není veřejnou službou. Proto nedoporučuji návrh na zveřejňování zápisů schválit,“ řekla zastupitelům jejich kolegyně a zároveň předsedkyně kontrolního výboru Alena Hlavešová.

K jejímu názoru se nakonec přiklonilo vedení města i většina ostatních zastupitelů, kteří zmiňovaný návrh na on-line zveřejňování dokumentů buď přímo odmítli, nebo se zdrželi hlasování.
Pro šumperskou radnici pracuje řada výborů a komisí, které městu radí například se školskou nebo rozpočtovou politikou. Řeší také bytovou otázku nebo sociální věci.

„Mělo jít o vstřícný krok lidem. Radnice by se tím stala transparentnější. Ani technicky by nebylo zveřejňování usnesení žádný problém,“ řekla Zdeňka Dvořáková Kocourková, která se zmiňovanou iniciativou přišla.

Jinde to jde

Zatímco se zveřejňováním zápisů výborů a komisí má problém nejen Šumperk, ale i ostatní města a obce v našem regionu, v jiných částech Česka takový postup normálně funguje. „Na webu máme veškeré zápisy komisů i výborů, každý si je může přečíst. Zveřejňujeme dokonce i zápisy z jednání rady města včetně komentářů samotných radních,“ řekl Týdnu na severu starosta Lanškrouna Radim Vetchý.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.3.2019 12:22
Titulek: Bez titulku
Autor: Jejda
41
Jenom to vyvolá zbytečné spekulace, že se něco tají. Transparentnost radnici asi nic neříká.
Reagovat
Datum: 6.3.2019 07:36
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: jan
26
Co chceš taky od nadržené komunistky!
Reagovat
Datum: 5.3.2019 15:41
Titulek: .
Autor: Jarda Hofman
44
Zastupitelka města Šumperka Hlavešová se mimořádně mýlí, práce výborů a komisí je veřejnou službou stejně jako každé jiné konání zastupitelů. Už to opět zkoušejí na občana, ty občane se moc nestarej my moudří a neomylní zastu-pitelé uděláme všechno za vás a po našem.

Občany bude zajisté zajímat jaké instrukce docházejí na školskou komisi s ohledem na výklad dějin dle BIS a jiné chystané zajímavosti, které se budou ve škole vtloukat dětem do hlav..
Reagovat
Datum: 6.3.2019 07:43
Titulek: Re: .
Autor: jan
27
Anonyme když radnice zaměstnává lemly jako je ing.P.Hegedüs tak se nediv-ti nemají teorii ani praxi zaraženou milimetr v řiti a ing.Š.Hanáková mu přitom nedokvašeně přitakává!
Reagovat
Datum: 6.3.2019 08:30
Titulek: Re: .
Autor: Všudezdejší
Mám ale dojem, že tyto zastupitele jste si zvolili, tak co tady brečíte....
Reagovat
Datum: 6.3.2019 08:37
Titulek: Re: .
Autor: jan
31
Tyhle lemly jsme nevolili-Ti tam po Brožovi zůsli jako nedordlý inventář?
Reagovat
Datum: 9.3.2019 14:43
Titulek: Re: .
Autor: Anonym
Keci v kleci, ti lidé byli legálně zvoleni.
Reagovat
Datum: 5.3.2019 18:14
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
32
Pokud práce komisí a výborů není veřejnou službou, pak předpokládám, že není nijak placená z veřejných prostředků.
Reagovat
Datum: 8.3.2019 08:03
Titulek: Bez titulku
Autor: laďa
11
Ona z těch komisí jdou i doporučení na různé odprodeje majetků a parcel.
Pokud ta práce komisí není placená, pak předpokládám, že nikdy nebyla placena i dozorčí rada při městských podnicích, tedy pan Brož a spol. Ale i tak zůstává otevřená otázka jak dořešit špatnou práci rady a jejího ředitele. Co s tím město udělá??????
Reagovat
Datum: 5.3.2019 22:59
Titulek: Pár otázek z pytle
Autor: Jiří Skrbek
10
Tak, zastupitelstvo rozhodlo o zápisech komisí a máme od komisí pokoj. Nebo se mýlím ? Komise v systému orgánů Města Šumperka je téma pro VELMI potřebnou analytiku. Byla někdy ? Začátkem by měla být otázka PROČ KOMISE ? Komise jsou zahrádky pro radu. Nechápu, proč o zápisech rozhoduje zastupitelstvo. Zastupitelstvo nechť tlačí na radu, aby se o svoje zahrádky starala. Zastupitelstvo nechť se zajímá o to, jak komise fungují ? Komise zasedající 4x za rok je na dvě věci. Jestliže od šéfa nedostanu za rok jedinou otázku, tak jsem pro šéfa zbytečnej. Když nevím o tom, že šéf moje písemné výplody čte, tak jsem pro šéfa zbytečnej. Problém nevidím ve zveřejňování zápisů na www. Ano, to je ta pohodlnost, fláknout to na www a můžu jet do Šantovky – však je to na webu, přečti si to na webu, jak to že to nevíš – dyť je to na webu, atd. Problém je v tom, jak člen komise komunikuje se svým okolím a s tím, kdo ho do té komise poslal ? Jak se stará ten, co mě do komise poslal o to, co tam dělám ? Jsem v pytli otázek, z nichž tou první jsem začal. Coby člen komise rady se cítím mimo jiné článkem komunikace mezi veřejností a orgány města. To je jeden z důvodů mojí existence v komisi.
Rozumím tomu, že pro neúředníka by guláš – zápis komise, zápis rady, zápis výboru a zápis zastupitelstva… a možná zápis z porady vedení – byl na infarkt.
Reagovat
Datum: 7.3.2019 19:04
Titulek: Re: Pár otázek z pytle
Autor: Smyl Flek z Nohavic
Jo. Ty seš úžasným článkem komunikace. Až na to, že ti většinou nikdo nerozumí. Ikdyž... O to vlastně jde, že... Takže to vlastně dává smysl.
Reagovat
Datum: 6.3.2019 13:30
Titulek: myslím, že všechno nezveřejňuji
Autor: Lanškrouňák
14
👎Směrnice pro zveřejňování pozvánek na webových stránkách města, facebookovém profilu města a nástěnkách Městského úřadu Lanškroun
😕Už na začátku ledna vydala rada města směrnici, kterou omezuje Infocentrum ve zveřejňování některých informací.
Když jsme si její text přečetli, byli jsme zmatení. Opravdu to myslí vážně? Opravdu stojí radě města zato dávat takhle najevo svůj odpor vůči opozici, notabene, když je většina městských nástěnek často poloprázdná? Tuto skutečnost jsme nedávno dokládali i fotografiemi úplně prázdné nástěnky vedle obrazovky ve škole na náměstí.
Ano, nejprve nás napadlo, že nová směrnice je mířena proti Music Baru Forea, jehož majitel je členem zastupitelstva města a díky své aktivní opoziční práci je trnem v oku současného vedení Lanškrouna. To, že rada touto směrnicí omezuje také Apollo, jehož majitel si dlouhodobě nebere servítky a občas humorně a s nadhledem komentuje chyby současného vedení města, vypadá, že chtěli zabít dvě mouchy jednou ranou.
Co ale současnému vedení města provedli místní faráři? Nová směrnice totiž pracovnicím IC nedovoluje zveřejnit na nástěnce plakátek, který bude zvát na koncert do kostela, pokud tento koncert bude farnost dělat bez dotace.
Co když za tím vším stojí prostá obava z toho, že pokud nepřidusíme kulturu v centru, bude se nám těžko stěhovat na kraj města do nového kulturáku?
Počkáme si na reakce. Toto téma zkusíme otevřít i na jednání zastupitelstva příští středu.
Jsme totiž přesvědčeni, že posláním Infocentra není být prodlouženou rukou vedení města v šikaně svých kolegů v zastupitelstvu, případně aktivních občanů a živnostníků, nedejbože, místních farností. Má poskytovat informační služby turistům v oblasti cestovního ruchu, občany Lanškrouna a okolí pak informovat o tom, co se ve městě děje, a to bez ohledu na to, kdo kterou kulturní, společenskou nebo sportovní událost pořádá.
Směrnice je zveřejněna na oficiálním webu města, prosíme, přečtěte si ji.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.