KULTURA

Zánik samoty Berhof

18. března 2009, 11:17, rejdakce, divadlosumperk.cz
Zánik samoty Berhof Šumperk - Premiérou 7. března uvedlo šumperské divadlo dramatizaci novely Vladimíra Körnera, která má k šumperskému divákovi blízko. Především proto, že autor situoval děj na tehdejší česko–německo–polské pomezí, na místo nacházející se nedaleko Šumperku.

Kniha kolísá kdesi mezi baladickou prózou a dobrodružným příběhem, který vypráví o neklidné době těsně po skončení 2. světové války, kdy se několik werwolfů, tedy nacistických fanatiků, stále ještě nesmířilo s tím, že hitlerovský režim padl. Právě taková skupina, nerozpakující se zabít kohokoliv, kdo jí přijde do cesty, se rozhodne přečkat zimu právě na statku Berhof, samotě naprosto odříznuté od světa. Na statku žije čerstvý vdovec se svou německou milenkou a dcerou Ulrikou. Vztahy mezi nacisty a jejich vězni se postupně proměňují do té míry, že dívka může odejít do města nakoupit a přes výhrůžky smrtí pro ni i její blízké se jí podaří spojit se skupinou Čechů, kteří nakonec Němce po dlouhém boji přemohou.

V roce 1973, kdy kniha vyšla, napsal recenzent Fedor Soldán, že Körner nepokrytě fandí nacistickým vrahům. To samozřejmě nebyla pravda. Autor je popsal jako postavy negativní, ale zároveň si uvědomoval i jejich složitou situaci uprostřed ne-přátelského světa. Rozhodně je neobhajuje, ovšem jako hrdinové nejsou vykresleni ani jejich protihráči. Jedinou kladnou postavou je silně věřící Ulrika a jejíma očima jsou veškeré události nahlíženy.
 

V roce 1983 vznikl na základě této látky stejnojmenný film, který režíroval Jiří Svoboda a v jedné z rolí excelovala Jana Brejchová. Pro šumperské divadlo připraví inscenaci Zánik samoty Berhof režisér Petr Štindl.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.3.2009 22:54
Titulek: Bez titulku
Autor: fox
131
Byli jsme na premiere a celkovy dojem zkazila jen moderni elektronicka hudba mezi akty. Jen co nás vtáhli do děje a my nasáli atmosferu doby, tak hudba jako od Ramsteinu nas katapultovala zpatky. Herci byli perfektni, doporucuji.
Reagovat
Datum: 23.3.2009 23:07
Titulek: Oprava
Autor: Alice Nováková
57
Hudba v představení je skupina Laibach. Trochu šokující výběr hudby, ale zas na druhou stranu- nedovedu si v tom představit nic lepšího, provokujícího. Takovou hudbu, která by nedotvářela děj, ale naopak šokovala. Jako celá ta doba, ve které se Zánik samoty Berhof odehrává....
Reagovat
Datum: 20.3.2009 12:08
Titulek: Bylo to moc pěkné
Autor: Eva
80
123
Moc dobré představení byl Zánik samoty Berhof a pan Čachotský je vynikající. Jsem rádá, že z těch výborných herců zůstali v Šumperku zůstal aspoň on a slečna Pavlíková.
Reagovat

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.