ZPRAVODAJSTVÍ

Žáky nahradí historici. Zámek čeká změna

12. července 2016, 16:00, Jaroslav Kropáč
Žádlovice - Zámek v Žádlovicích na Mohelnicku už nemá sloužit mohelnické „zemědělce“, ale archeologům. Počítá s tím Olomoucký kraj, který chce školou opuštěné prostory využít pro depozitář Archeologického centra.

 „Nový depozitář nutně potřebujeme. Současné prostory v Olomouci i ve Veselíčku už doslova přetékají nálezy,“ uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. A právě žádlovický zámek se jeví jako ideální místo pro potřeby archeologů.
Zemědělské učiliště žádlovický zámek opustilo letos v červnu. „Projekt bude rozdělen do několika částí. Je třeba upravit hlavní budovu. Prioritou jsou stavební práce v celém levém křídle zámku, které zabere depozitář,“ dodává hejtman kraje Jiří Rozbořil.

Široké využití

Kraj přitom nepočítá jen se zřízením depozitáře. V plánu je také archeoskanzen, areál má sloužit pro výuku vysokoškolských studentů i dětí ze základních škol. K realizaci projektu má dojít mezi lety 2017 až 2020 a předpokládané náklady činí 80 miliónů korun. S financováním mají pomoci dotace z Evropské unie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.