ZPRAVODAJSTVÍ

Žáky nahradí historici. Zámek čeká změna

12. července 2016, 16:00, Jaroslav Kropáč
Žádlovice - Zámek v Žádlovicích na Mohelnicku už nemá sloužit mohelnické „zemědělce“, ale archeologům. Počítá s tím Olomoucký kraj, který chce školou opuštěné prostory využít pro depozitář Archeologického centra.

 „Nový depozitář nutně potřebujeme. Současné prostory v Olomouci i ve Veselíčku už doslova přetékají nálezy,“ uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. A právě žádlovický zámek se jeví jako ideální místo pro potřeby archeologů.
Zemědělské učiliště žádlovický zámek opustilo letos v červnu. „Projekt bude rozdělen do několika částí. Je třeba upravit hlavní budovu. Prioritou jsou stavební práce v celém levém křídle zámku, které zabere depozitář,“ dodává hejtman kraje Jiří Rozbořil.

Široké využití

Kraj přitom nepočítá jen se zřízením depozitáře. V plánu je také archeoskanzen, areál má sloužit pro výuku vysokoškolských studentů i dětí ze základních škol. K realizaci projektu má dojít mezi lety 2017 až 2020 a předpokládané náklady činí 80 miliónů korun. S financováním mají pomoci dotace z Evropské unie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.