ZPRAVODAJSTVÍ

Žáky nahradí historici. Zámek čeká změna

12. července 2016, 16:00, Jaroslav Kropáč
Žádlovice - Zámek v Žádlovicích na Mohelnicku už nemá sloužit mohelnické „zemědělce“, ale archeologům. Počítá s tím Olomoucký kraj, který chce školou opuštěné prostory využít pro depozitář Archeologického centra.

 „Nový depozitář nutně potřebujeme. Současné prostory v Olomouci i ve Veselíčku už doslova přetékají nálezy,“ uvedl ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. A právě žádlovický zámek se jeví jako ideální místo pro potřeby archeologů.
Zemědělské učiliště žádlovický zámek opustilo letos v červnu. „Projekt bude rozdělen do několika částí. Je třeba upravit hlavní budovu. Prioritou jsou stavební práce v celém levém křídle zámku, které zabere depozitář,“ dodává hejtman kraje Jiří Rozbořil.

Široké využití

Kraj přitom nepočítá jen se zřízením depozitáře. V plánu je také archeoskanzen, areál má sloužit pro výuku vysokoškolských studentů i dětí ze základních škol. K realizaci projektu má dojít mezi lety 2017 až 2020 a předpokládané náklady činí 80 miliónů korun. S financováním mají pomoci dotace z Evropské unie.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.