ZPRÁVY

Zahrada Hlucháku dostane nový kabát

24. října 2012, 10:29, redakce
Šumperk – Dispoziční změny, úprava zeleně a umístění nových architektonických prvků – taková proměna čeká zahradu, která obklopuje 3. základní školu v Šumperku, známou jako Hluchák. Projekt revitalizace počítá s maximálním využitím zahrady pro výukové účely.

„Na základě dendrologického posouzení stromů, z nichž většina je již ve špatném stavu a ohrožuje bezpečnost lidí, jsme ve spolupráci s Městským úřadem v Šumperku zadali vypracování studie, která by vyřešila stávající stav školní zahrady,“ uvedl ředitel základní školy Radovan Pavelka. Projekt vypracovali manželé Königovi, kteří navrhli edukativní zahradu s mnoha zábavně naučnými prvky jako je bludiště, broukoviště, ptáčník, dubová terasa pro posezení žáků u hřiště, altán pro venkovní vyučování, ohniště, naučné záhony či geologická expozice. Žáci základní školy tak budou mít v zahradě dostatečný prostor nejen pro zábavu, ale také pro výuku.

Zásadní proměnou projde místní zeleň. Některé stromy zmizí, ale objeví se nové. „Bohužel bude zapotřebí hodně kácet, ale spoustu kritických dřevin je možné ošetřit pěstebním opatřením různé úrovně – vazbou, ořezem suchých větví a podobně. Žádný strom se nebude seřezávat do stadia torza,“ podotkl krajinářský architekt Martin König. Padne zhruba sedm desítek stromů, které nahradí stovka nových. V areálu budou vysázeny dřeviny, které vycházejí z původních, u nás rostoucích druhů jako je dub letní, dub zimní, buk lesní, javor klen, javor mléč, jilm horský, habr obecný či borovice lesní. Z okrasných dřevin nebude chybět javor stříbrný, kaštanovník setý, jasan zimnář, ořešák černý, okrasná jabloň, platan javorolistý či jerlín japonský. Zahradu také ozdobí čtyři druhy hortenzií, zimolez tatarský, tavolníky, jeřáb oskeruše či trvalky jako je šalvěj, levandule nebo bohyška.

„Celkové náklady projektu jsou odhadovány zhruba na dva milióny korun. Maximální dotace činí sedmdesát pět procent celkových výdajů projektu. V případě přiznání podpory z operačního programu Životní prostředí realizován ve spolupráci města a základní školy v roce 2014,“ informovala Eva Mičkechová, vedoucí oddělení strategického rozvoje šumperské radnice.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 28.10.2012 12:34
Titulek: Pořád není čím topit?
Autor: Topič
36
Vznešené krby v rezidencích socek čekají na dodávku dřeva-za lacino.
Reagovat
Datum: 28.10.2012 12:51
Titulek: Bez titulku
Autor: stromofill
110
114
Nebude se seřezávat do-torza -ale 70 stromu přímo do pařezu, za 2 miliony to celkem ujde.Zajímalo by mně ,který dendrolog se pod tyto zločiny podepisuje.
Reagovat