KULTURA

Začíná zábřežské Welzlování. V lednu láká na výstavu, závod i koncert

4. ledna 2017, 10:00, Ondřej Polák
Začíná zábřežské Welzlování. V lednu láká na výstavu, závod i koncert Zábřeh - Pestrý program nabídnou hned úvodní akce dalšího ročníku zábřežského festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů. Welzlování odstartuje již 4. ledna a potrvá do poloviny března, kdy jej zakončí filmový festival Expediční kamera v kině Retro.

 Čtrnáctý ročník populárního festivalu zahájí ve středu 4. ledna audiovizuální pořad fotografky a cestovatelky Heleny Macenauerové, která návštěvníky kina provede především divokou skotskou krajinou. Na její fotografickou přednášku naváže cirka po 18. hodině setkání se světoznámým fotografem Robertem Vanem, který svým jedinečným podáním zájemce provede světem módní a reklamní fotografie a představí svou novou knihu Memories.
Helena Macenauerová a Robert Vano pak budou patrony unikátní výstavy, která se otevře vernisáží v Galerii Tunklův dvorec následující den, ve čtvrtek 5. ledna. Výstava velkoformátových fotografií zhotovených ve vysoké kvalitě, která v galerii potrvá až do konce ledna, nabídne unikátní záběry z cest po Skotsku, Islandu, Egyptě, Nepálu, Vietnamu, Japonsku, Namibii nebo USA.

Závodit budou i psi

Nejen o sportovních výkonech, ale i recesi bude další akce Welzlování – oblíbený běh do zámecké brány, který startuje v sobotu 14. ledna. Prezence závodníků začne v prostorách vinného sklípku naproti sladovně o půl desáté. Běh, při kterém závodníci zdolávají strmé serpentiny vedoucí k zábřežskému zámku, je určen pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí až po seniory. Na akci jsou zváni rovněž majitelé soutěživých pejsků, kteří mohou do závodu přihlásit i svoje čtyřnohé společníky.
Koncert vokální skupiny Nsango malamu, hrající africkou duchovní hudbu a tradiční folklorní písně z Konga a Angoly, připravili pořadatelé Welzlování rovněž na sobotu 14. ledna. „Tato česko-africká skupina se prezentuje v jazycích lingala, v konžštině a také ve svahilštině. Členové kapely se v některých písních doprovázejí na djembe nebo perkuse,“ popisuje za pořadatele Zdeněk David. Zájemci o zajímavý hudební zážitek jsou zváni do kostela sv. Barbory příští sobotu na 16. hodinu, vstupné je dobrovolné.


Foto: archiv

Součástí festivalu Welzlování je oblíbený běh do zámecké brány, při kterém závodníci zdolávají strmé serpentiny vedoucí na náměstí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.