KULTURA

Začíná 36. ročník Šumperského Preludia

1. března 2009, 10:00, Stanislava Marešová
Šumperk - Festival mladých umělců Šumperské Preludium, který v roce 1974 založil Alois Motýl, oslaví v roce 2009 své 36. narozeniny.
Festival, který má v šumperském kulturním životě své neotřesitelné místo, již několik let hledá svou pravou tvář. Původní záměr festivalu, jehož motto znělo „mladí umělci mladým posluchačům“, je sice velice záslužným, ovšem v současné době plné technických vymožeností a mnohých jiných lákadel, jak trávit svůj volný čas, ne lehce splnitelným. Proto přichází pro rok 2009 jistá organizační změna, která by měla vnést do dramaturgie festivalu nové elementy a myšlenky. Stále platí, že festival je festivalem mladých umělců, ale toto motto budou pořadatelé více rozšiřovat tak, aby byla dramaturgická linka zajímavá pro stále větší okruh posluchačů.

Uměleckou záštitu nad Šumperským Preludiem převzal ředitel Moravské filharmonie Olomouc, Mgr. Vladislav Kvapil a také Moravské filharmonii Olomouc bude věnován zahajovací i závěrečný koncert festivalu.

Třicátý šestý ročník Šumperského Preludia se koná ve dnech 4., 11., 18. a 25. března 2009.

Zahajovací koncert proběhne ve středu 4. března 2009 ve velkém sále DK Šumperk od 19.30 hodin a vystoupí na něm romská kapela Cigánski diabli a Moravská filharmonie Olomouc. Koncert se naprosto vymyká festivalovým zvyklostem, profesionální symfonický orchestr v rámci festivalu nevystupoval. Díky záštitě pana ředitele Kvapila je letos tento akt možný. Koncert bude pořádán společně s cyklem Klasika Viva.

Na druhém festivalovém koncertě 11. března 2009 se v klášterním kostele představí laureátka Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže 2008 v Plzni, mladá polská klavíristka Joanna Kacperek. Také tento koncert bude vzhledem k předešlým ročníkům festivalu novátorský – mladá umělkyně vystoupí v rámci celého recitálu. Zatím vždy vystupovali umělci na půlrecitálech.

Třetí festivalový koncert bude v duchu festivalové tradice věnován opět mladé umělkyni, ve středu 18. března 2009 vystoupí v klášterním kostele laureátka Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech 2008 v kategorii Junior, sopranistka Lucie Silkenová. Na koncertě vystoupí se svým hostem, barytonistou Petrem Svobodou, a za klavírní spolupráce Jana Marcoula.

Závěrečný festivalový koncert  25. března 2009 se ponese ve znamení změn a novinek. Jednak bude opět věnován instituci Moravské filharmonie Olomouc, jejíž členové budou protagonisty koncertu, ale vzpomeneme 50 let od úmrtí světoznámého českého skladatele Bohuslava Martinů. Hold tomuto českému hudebnímu velikánovi vzdá vynikající česká cembalistka Edita Keglerová. Na koncertě zazní nejen Koncert pro cembalo a malý orchestr Bohuslava Martinů, ale také skladby jeho předchůdců.

Pořadatelé a patroni akce věří, že si letošní ročník Šumperského Preludia najde své příznivce a stane se pevným kamenem barevné mozaiky šumperského kulturního života právě svou novou tváří.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 9. a 20. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jakou barvu oblečení nosí Pat a Mat?

A) žlutou a modrou
B) žlutou a zelenou
C) žlutou a červenou

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na akustický koncert skupiny FLEKSIBLE, která vystoupí v šumperském divadle 4. prosince, vyhráli Lenka Čermáková ze Šumperka a Bohumila Dolečková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Divadla Šumperk.