ZPRÁVY

Záchranáři se nezastaví, zraněných je o polovinu víc!

8. prosince 2015, 10:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Zimní sezóna na horách ještě ani pořádně nezačala a horští záchranáři už jsou vyčerpaní. V uplynulých měsících totiž zasahovali u mnohem většího počtu úrazů než v minulých letech. Podle celostátní statistiky byla záchranářská sezóna vůbec nejnáročnější za posledních několik let. Podíl na tom měl i větší počet turistů, kteří letos nejvyšší moravské hory navštívili.

 „V letní sezóně jsme měli asi o čtyřicet až padesát procent úrazů více, než je v této době obvyklé. To představuje zhruba dvě stě padesát výjezdů ke zraněným,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Podobná situace byla také v Orlických horách, Beskydech, na Šumavě i na Sněžce. „V letním období vedla co do množství zranění pěší turistika, cyklistika a k tomu dříve nepředstavitelných 109 zranění při jízdě na koloběžce,“ uvedl šéf celorepublikové horské služby Jiří Brožek.
Personální i finanční stavy záchranářů jsou přitom dlouhodobě poddimenzované. Horské službě chybí především dobrovolní záchranáři, ze kterých se později rekrutují plnohodnotní profesionálové.
Více turistů
Rekordně vysokou vytíženost horské služby ovlivnil rostoucí počet turistů, kteří Jeseníky v létě navštívili. Podle dat Českého statistického úřadu letos přijelo o patnáct procent lidí více než za stejné období vloni. „Nárůst se týkal jak tuzemských, tak i zahraničních návštěvníků,“ uvádí ve svém pravidelném přehledu statistický úřad.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.12.2015 11:43
Titulek: je to jasné
Autor: Zlobinka
102
turisti jsou čím dál větší paneláková nemehla.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).