KULTURA

Začala přehlídka umění Olomouckého kraje

30. března 2016, 07:00, Roman Tyčka
Začala přehlídka umění Olomouckého kraje Šumperk - Divadlo, hudbu, přednášky, výstavu nebo týden regionálních specialit. To vše přináší různorodý program 11. ročníku festivalu Špek, který představuje kulturu a umělce působící či pocházející z Olomouckého kraje.

 „Veřejnost chceme seznámit s umělci, kteří mají blízký vztah k našemu kraji. Představíme místní tvůrce nebo slavné rodáky, kteří se prosadili na republikové úrovni. Prostor samozřejmě dostanou také ti, kteří odsud nepocházejí, ale v našem kraji odvedli kus poctivé umělecké práce,“ uvedla produkční DK Šumperk Michaela Horáková.

Rock, folk i dechovka

Letošní ročník je výjimečný délkou trvání, koná se totiž v časovém rozmezí tří měsíců, tedy od března do května.
V nabitém programu si může každý najít „svůj šálek kávy“. Pořádný rockový nářez si mohou užít příznivci ostrých kytarových riffů na Rockové párty, která se koná ve společnosti šumperských kapel Dying Passion, Remedy Remains a srbské formace Sequence (8.4.). Folkoví fanoušci se zase mohou těšit na memoriál Šumperské pomněnky s kapelami BG Nova, Beg Bie Country a Druhá tráva v čele s Robertem Křesťanem (15.4.). Pro milovníky české a moravské dechovky je pro změnu připraveno zábavní odpoledne s Moravskou Veselkou (22.5.) a známá šumperská pětice O5 a Radeček odehraje společně s písničkářem Pavlem Calltou speciální akustický koncert na střeše šumperského divadla (26.5.).

Pro každého něco

Přehlídka Špek má připravený program také pro příznivce výtvarného umění. Své olejomalby vystaví v jižním křídle DK Irena Slavíková (5.-29.4.).
V šumperském divadle se uskuteční druhý ročník přehlídky Špek na prknech, během které se na pódiu představí půl tuctu divadelních souborů (9.4.). A dalším divadelním pořadem v rámci Špeku bude komedie Kabaret nahatý Shakespeare v podání olomouckého Divadla Tramtarie (14.4.).
Tříměsíční přehlídka umění Olomouckého kraje dále nabídne workshop o komunikaci mezi muži a ženami (12.3.), přednášku Lea Bureše o ohrožených rostlinách Jeseníků (29.3.), autorské čtení v podání šumperského spisovatele Miroslava Václavka (13.4.) nebo přednášku Živá škola Olomouc (19.4.).
U příležitosti světového dne Respektu porodu se uskuteční podruhé v rámci Špeku celodenní happening Být ženou (27.5.) a již tradičně přehlídka přinese také gastronomickou akci s ochutnávkou regionálních specialit v Restauraci a pizzerii Dům kultury (11.-15.4.).
Více informací o festivalu Špek a online rezervace lístků na dksumperk.cz.


Foto: archiv

V rámci tříměsíčního festivalu Špek se uskuteční také folkový memoriál Šumperské pomněnky, který potěší hudební fanoušky koncertem skupiny Druhá tráva.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.