ZPRAVODAJSTVÍ

Začala demolice šumperské Sanatorky

29. května 2018, 07:30, Vladimíra Bartoňová
Začala demolice šumperské Sanatorky Šumperk – Areál bývalé Sanatorky v Šumperku jde k zemi. Minulý týden začala jeho demolice, po které bude následovat stavba nového objektu sportovních lázní. Součástí stavebních prací má být také celková revitalizace parku s původním jezírkem. Náklady na projekt jsou zhruba 150 miliónů korun. Bývalý léčebný ústav byl mnoho let mimo provoz, chátral a sloužil už jen jako přístřeší pro bezdomovce. Proti jeho demolici protestovalo minulý týden několik lidí.

 „Nebudujeme žádné sportoviště pro horních deset tisíc lidí. Areál bude otevřený všem a přístup do něj bude mít kdokoliv,“ uvedl Jan Petr, vedoucí projektu výstavby Sportovních lázní Sanatorka. „Nabídneme lidem stejné služby, jaké jsou v krajských městech, což podstatně pozvedne úroveň a kvalitu života v šumperském regionu,“ dodal Petr s tím, že investice zároveň přinese nabídku nových pracovních míst pro zhruba padesát lidí.
Areál už od majitele převzala stavební firma, která se ještě v květnu pustí do stavebních prací. Zachována zůstane jen vilka u Reissovy ulice, která po rekonstrukci nabídne hostům ubytování a také domek u zahradnictví, který bude v budoucnu sloužit jako venkovní šatna pro sportovce.

Unikátní reliéf nepůjde zachránit

Společně se starými budovami zmizí i historický reliéf, který zdobil jednu ze staveb a jejímž autorem byl akademický sochař Julius Pelikán. Za zachování díla nebo alespoň jeho kopie se přimlouvali historici i příznivci původního sanatoria. Apelovali kvůli tomu také na radnici. „Pomozte, prosím, toto sochařské dílo pro příští generace zachránit, ať po nás zůstane alespoň něco málo z historie a nejen pouze moderní betonové krabice,“ uvedl v dopise městským zastupitelům Jaroslav Pavlíček.
 Rozpraskaný reliéf sice podle soudních znalců zachránit nepůjde, dojde ale k vytvoření jeho kopie. „Uděláme trojrozměrný model a ten umístíme v budoucí recepci. Plánujeme i stálou expozici mapující bohatou historii Sanatorky, stejně jako návrat původních čtyř soch, které už jsme nechali zrekonstruovat,“ sdělil správce nemocničních objektů Martin Pelnář.
Nové sportovní lázně nabídnou veřejnosti venkovní i vnitřní tenisové a badmintonové kurty, relaxační lázeňskou zónu s wellness, sauny s venkovní terasou, fitness se skupinovými cvičebními sály, restauraci i možnosti lázeňského ubytování prostřednictvím menších vilek.


Foto: Vladimíra Bartoňová

Na místě bývalé Sanatorky vyrostou sportovní lázně. Investor slibuje, že sportoviště budou přístupná pro všechny, ne jen pro bohatou klientelu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.5.2018 18:17
Titulek: to by se za Němců nestalo
Autor: Petr Fajman
24
Vyhnání Sudetských Němců před 70 lety z tohoto kraje a následné dosídlení exoty ze všech koutů Evropy, tomuto kraji nesmírně ublížilo. Do dneška plundrují tento kraj.
Reagovat
Datum: 30.5.2018 21:39
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: Jan
11
Němci nás chtěli vyhladit, sanatorce nejvíc uškodilo soukromé vlastnictví. Sudetští němci - exoti si na nás už brousí zuby, jinak nebudou mít kam jít, chrání nás jedině Benešovy dekrety.
Reagovat
Datum: 30.5.2018 21:56
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: Drinker
48
Jene, prosím tě, zdrž se těchto výplodů.
Reagovat
Datum: 30.5.2018 22:13
Titulek: pako
Autor: jan
36
Janku Ty jsi-ale hňup!
Reagovat
Datum: 31.5.2018 08:56
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: Jenda Benda
28
Můžete nám sdělit, ze kterého exotického koutu Evropy přišli Fajmanovi?
Reagovat
Datum: 31.5.2018 14:09
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: Ježíš a Marjá
21
Dle toho smradlavého chucpe to nebyla Europa, nýbrž אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל
Reagovat
Datum: 1.6.2018 07:49
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: petr fajman
z poloviny ze Sudet, pane. p.f.
Reagovat
Datum: 1.6.2018 18:53
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: aNONYM
18
Půlka heinleinovec, půlka český udavač :)
Reagovat
Datum: 1.6.2018 17:30
Titulek: Re: to by se za Němců nestalo
Autor: všudezdejší
23
Bože, jaké vyhnání, ty troubo!!!!!
Reagovat
Datum: 30.5.2018 19:00
Titulek: Sanatorka a Hluchák
Autor: Z.
37
Nejen slavná Sanatorka (1899), ale v Šumperku byl také Moravský zemský ústav pro hluchoněmé děti s německou vyučovací řečí postavený v roce 1913 (Hluchák, dnes ZŠ).
Němečtí lékaři v Šumperku prostě uměli.
Reagovat
Datum: 31.5.2018 09:51
Titulek: Re: Sanatorka a Hluchák
Autor: Občan
21
Nojo, ale oni chtěli Heim ins Reich. No tak v té říši skončili.
Reagovat
Datum: 31.5.2018 10:29
Titulek: Sudetští Němci
Autor: Pavel
40
Vidím, že v článku o Sanatorce diskutující vytáhli problém sudetských Němců. Je to zbytečné, ti co rozbili republiku dnes většinou nežijí nebo mají spíše starosti s přebalením. Jejich potomci se na to většinou dívají jinak. Historie se nedá vrátit. Vždy říkám, kdyby Němci stáli na hranicích s Čechy proti Hitlerovi, tak je nikdo nevyháněl. Kdyby věděli jak za pár let dopadnou, tak tam většina stála po boku Čechů a vše bylo jinak.
Problém docela výstavného pohraničí po odsunu byl hlavně ten, že nebyl na osídlení dostatek kvalitních lidí. Ne však všude, pamatuji se u nás na vesnici, kde se lidé opravdu starali a žili nějak tak pospolu. To se ovšem bolševikům nelíbilo a tak dělali vše proto, aby to lidem znechutili. Kolektivizace, zábavy mohly být jen politické, křesťanské oslavy a poutě zakázány. To vše pomalu lidi znechutilo a postupem času se stáhli domů, k televizi a na své zahrádky. To poválečné nadšení bylo bohužel promrháno.
Reagovat
Datum: 2.6.2018 08:10
Titulek: Re: Sudetští Němci
Autor: všudezdejší
20
Hezky napsáno, konečně s rozumem.
Reagovat
Datum: 11.6.2018 07:42
Titulek: Re: Sudetští Němci
Autor: Miroslav
14
Vypráskání sudeťáků po válce bylo to nejlepší co nás mohlo potkat z hlediska budoucího klidu v pohraničí. Horší to ale bylo s řešením "jak nahradit sudeťáky".
Reagovat
Datum: 11.6.2018 08:49
Titulek: Re: Sudetští Němci
Autor: jan
23
Ty jsi-ale blb!Najdi si radši mozek jestli nějaký máš!
Reagovat
Datum: 15.6.2018 09:43
Titulek: Re: Sudetští Němci
Autor: Sudety
11
Miroslave, asi patříte k těm co osídlovali Sudety po válce? Jistě jste si vybral tu nejlepší vilu v Šumperku a hezky zadarmo se nastěhoval. Tak oslavujete jak se z bezzemka nebo odchovance chudobince stal do rána majitel realit. No a takto se podařilo lůze získat majetek o který se ani nedokázala řádně starat. Beneš samozřejmě ve své slabosti způsobené nemocí a pod tlakem bolševika podepsal cokoli. Nakonec vše předal komunistům, kteří zdevastovali to co ještě za něco stálo.
První Československá republika měla více obyvatel německé národnosti než slovenské – podle sčítání lidu z roku 1921 žily v českých zemích téměř 3 miliony Němců. Neměla se tedy jmenovat Československo, ale Českoněmecká republika.
Němečtí osadníci se v Čechách a na Moravě vyskytovali už ve 12. a 13. století. Přicházeli sem v důsledku dohody českých přemyslovských panovníků s římskoněmeckým císařem o osidlování hornatého pohraničí Českého království německými osadníky, zejména zemědělci, řemeslníky a obchodníky, kteří měli zkušenosti se životem v horském prostředí. Takže dokázali udržet zemědělství na relativní úrovni a také později průmysl. Bez německých osadníků, by Česko bylo kolonií východu s jeho chudobou.
Reagovat
Datum: 20.6.2018 08:08
Titulek: Re: Sudetští Němci
Autor: Jenda Benda
11
Buďte rádi za to, že dnes nemusíme všichni mluvit německy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kone%C4%8Dn%C3%A9_%C5%99e%C5%A1en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%A9_ot%C3%A1zky
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na nové české drama JAN PALACH, které promítá šumperské kino Oko od 21. do 29. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce se Jan Palach rozhodl přinést nejvyšší oběť jako protest proti sovětské invazi do Československa?

A) 1968
B) 1969
C) 1971

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební festival REVIVAL INVAZE, který se uskuteční v pátek 24. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Šárka Trundová ze Šumperka, Marta Pudilová z Loštic, Michal Všetíček ze Šumperka, Lada Řezníčková z Mohelnice a Libor Nekola z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk (po – pá, 14 – 17 h).