SPORT

ZÁBŘEŽSKÝ SPORTOVEC ROKU: Pavel Pumprla = precizně ovládané řemeslo

6. února 2019, 15:00, Petr Fišer
ZÁBŘEŽSKÝ SPORTOVEC ROKU: Pavel Pumprla = precizně ovládané řemeslo Nymburk, Zábřeh – Platí za neobyčejně pilného a ctižádostivého hráče. Basketbalové řemeslo se naučil natolik precizně, že si zajistil místo v národním týmu, mohl si vyzkoušet zahraniční angažmá a po návratu do rodné vlasti o něj znovu projevil zájem nejlepší klub v Česku. Zábřežským sportovcem za minulý rok se stal PAVEL PUMPRLA (1986).

Pod bezednými koši se zdatně otáčí od devíti let. „Maminku máme tělocvikářku, takže jsme v hale i venku odmalička zkoušeli různé sporty včetně basketbalu. Jako první začal hrát organizovaně můj starší bratr, kterého jsem po chvíli následoval. A když se ještě narodil mladší sourozenec, dopředu měl rozhodnuto, čemu se bude věnovat. Balón do ruky jsme mu totiž cpali už v porodnici,“ rozesmál se konstruktivní křídelník se zlatou střeleckou rukou. „Na sídlišti jsme nejčastěji mastili fotbal a hokej. Zkoušel jsem i tenis a karate. Oboje jsem rychle opustil. Po prvních trénincích v basketu nebylo cesty zpátky,“ svěřoval se Pumprla.

Prostějov, Olomouc, Opava. A také španělské Obradoiro, belgický mistr z Charleroi a další zastávka na Pyrenejském poloostrově v Estudiantes. Výčet klubů, jimiž během dosavadní kariéry stačil projít, mu může kdekdo tiše závidět. Před dvěma roky se rozhodl pro domácí variantu a při hledání nového angažmá zvolil osvědčenou nymburskou adresu.

CHCEME POMÁHAT!

Zpočátku mu nebylo přáno. V rozehrané sezóně se zranil a musel na operaci. „Popravdě to pro mě byla nezvyklá situace. Za celou předchozí kariéru jsem neměl období bez basketu delší než měsíc a půl. Bohužel, je to součást profesionálního sportu a člověku nezbývá, než se tomu přizpůsobit. Na druhou stranu mi to dalo prostor navíc, který jsem mohl trávit s rodinou, což bylo velké pozitivní plus,“ ujišťoval zkušený matador.
Jeho reprezentační éra započala juniorským mistrovstvím Evropy v Moskvě. Několikrát vyhrál nejvyšší soutěž u nás a také doprovodný Český pohár. Dvakrát skončil třetí v anketě Basketbalista roku. Kapitána dělá nejen Nymburku, ale i národnímu výběru, s nímž se slavně probojoval na premiérové mistrovství světa v samostatné historii malé země ležící uprostřed starého kontinentu.
Operaci křížových vazů využil k založení hráčské asociace. Basketbalistům v Česku má poskytovat formu ochrany a pomáhat jim po právní stránce. Zvláště těm, co nemají agenta. „Chceme prosazovat věci, které jsou výhodné jak pro kluby, tak pro celý český basketbal,“ nastínil hlavní iniciátor, zakladatel a generální sponzor Pavel Pumprla.

TELEFON OD „SATYHO“

Nápad zábřežského rodáka rychle oslovil i nejlepšího košíkáře současnosti. „Asi do pěti minut se mi ozval Tomáš Satoranský. Neváhal a oznámil mi, že by nám rád přispěl finančně. Doslova se zeptal: Kolik potřebuješ? Satymu jsem odpověděl, že toho rádi využijeme a že bychom třeba jeho příspěvek použili jako základ některého z fondů, ať už na pomoc hráčům v nouzi, anebo při vzdělávání. Nápadů je spousta. Nejde o to zdržovat oddíly, ale naopak o další zkvalitnění české soutěže. Patříme do evropské špičky. Ženy do užší, muži do širší. A přesto cítíme, že tomu naše ligy neodpovídají,“ vysvětloval Pumprla. „Před podpisem smlouvy pro zahraniční tým jsem tenkrát volal agentovi, že v ní nejsou uvedené srážky za zranění. On mi řekl, že ve Španělsku žádné srážky za zranění nejsou. Když se ti něco stane při výkonu své práce, tak budeš normálně pobírat celý plat po dobu smluvního období. Zůstal jsem stát s otevřenou pusou. U nás to totiž takhle nefunguje,“ uvedl jeden z příkladů rozdílných poměrů.

CESTOVÁNÍ ANO, ALE…

Populární kolektivní odvětví tvoří důležitou součást jeho života téměř pětadvacet let. Nemá ho občas plné zuby? „Že bych měl někdy chuť s basketem praštit? To ne. Samozřejmě, že když člověk dělá něco tak dlouho, a tak často, najdou se momenty, kdy ho to nebaví a připadá mu to spíše jako práce. V tu chvíli si stačí uvědomit, jaké má štěstí. Že může dělat svůj koníček a zároveň ho mít jako zdroj příjmů,“ pronesl uvědoměle.
Na cestách strávil nespočet hodin a najezdil tisíce kilometrů. Cestování ho baví, ale ne to s basketbalem. „Hlavně jde o to dopravit se do místa zápasu. Člověk za celou cestu vidí v podstatě jen letiště, hotel a halu. Ale při angažmá ve Španělsku se nám moc líbilo ve městě, kde jsme bydleli – v Santiagu de Compostela,“ zavzpomínal na španělskou idylku.
Se ženou zplodili dvě děti. Čtyřčlenná rodina je hezkým výsledkem dlouhodobého vztahu. „Protože jsme oba sportovně založení, potkali jsme se právě na sportovišti. Konkrétně v roce 1997 na basketbalovém kempu v Kroměříži. Po několika letech jsme na sebe narazili v Olomouci, kam jsem začal chodit do školy, a odkud žena pochází. Stále hrála basket a od té doby jsme spolu,“ prozradil spokojený manžel a táta.

PAVEL PUMPRLA

DATUM NAROZENÍ: 13. června 1986 v Zábřeze. VÝŠKA: 198 cm. POST: křídlo. RODINNÝ STAV: ženatý, dvě děti. ZÁLIBY A ZÁJMY: internet, manželka, pes. RELAXACE: procházky s manželkou, dětmi a psem. OBLÍBENÁ BARVA: modrá. OBLÍBENÉ JÍDLO: kuřecí steak s broskví. OBLÍBENÉ PITÍ: multivitamínový džus. OBLÍBENÁ HUDBA: The Black Eyed Peas, soundtracky. OBLÍBENÝ FILM: Všechny moje lásky (High Fidelity), Forrest Gump. PŘEZDÍVKA: Pampi. SPORTOVNÍ VZOR: Andre Agassi. SPORTOVNÍ CÍLE: pokaždé vyhrát.


Foto: Denik.cz 

Pavel Pumprla v reprezentačním dresu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.