KULTURA

Zábřežský orchestr v Číně opět úspěšně. Zahrál hned na dvou mezinárodních festivalech dechových hudeb

28. srpna 2019, 10:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřežský orchestr v Číně opět úspěšně.  Zahrál hned na dvou mezinárodních festivalech dechových hudeb Zábřeh – Mladí muzikanti z Dechového orchestru Zábřeh pobývali ve dnech 7. až 19. srpna na druhé straně zeměkoule. V Číně reprezentovali jako jediné těleso z České republiky hned na dvou festivalech – v Pekingu a Rizhau. Prestižní pozvání přišlo po úspěšném vystupování v Šanghaji v roce 2015.

 V Rizhau organizátorům počasí nepřálo. Pobřeží Číny zasáhl supertajfun Lekima, který oblast v okolí Rizhaa sice jen „lízl“a nezpůsobil tak žádné zásadnější škody. To však nezměnilo nic na tom, že museli upravit program festivalu a zahajovací ceremonie posunout o den dříve.

V Rizhau vězni tajfunu

„Po náročném dvoudenním cestování nás tak místo vytouženého odpočinku čekal nácvik společných skladeb a už večer jsme s ostatními domácími a zahraničními tělesy zahajovali festival v tenisové hale v Rizhau,“ vzpomíná na hektické začátky kapelník Lubomír Vepřek.
Následující dva dny pak museli kvůli tajfunu všichni zahraniční hosté zůstat zavření na hotelu. Poslední dva dny v Rizhau se už ale notovalo a orchestr své české písně zahrál na pobřeží Žlutého moře, v místní škole nebo například v historické části města.

V Pekingu celebritami

Na druhou polovinu festivalového turné se padesátičlenný orchestr přesouval nočním vlakem zpět do Pekingu, vzdáleného téměř 800 km. I zde odstartoval Mezinárodní festival dechových hudeb.
„Připadali jsme si jako celebrity. Číňani se s námi chtěli neustále fotit a sahat na nás. Byli jsme pro ně exotičtí, a to i přesto, že jsem hráli převážně české skladby,“ vzpomíná flétnistka Tereza Balcárková. Zpívané zahraniční písně pak měly úspěch zejména díky zpěvačce Ivě Svobodové, které se povedlo rozpohybovat čínské diváky natolik, že je měli organizátoři potřebu umravňovat.

Koncerty, památky i moře

V rámci obou festivalů zahráli zábřežští muzikanti v tenisových halách, ve škole, na pobřeží Žlutého moře a pobřežní promenádě v Rizhau, pod Velkou čínskou zdí, na EXPU Zahrad v Pekingu, v koncertní hale třetího největšího města Číny Tianjinu nebo třeba před Chrámem nebes v Pekingu. Kromě koncertování muzikanti navštívili Velkou čínskou zeď, muzeum jadeitu, muzeum na výrobu perel, Zakázané město v Pekingu nebo pekingský Chrám nebes. Pár odvážlivců se vykoupalo i ve Žlutém moři.

Nové kontakty uvidíme ve Studénkách

Na festivalech vystoupila více než dvacítka hudebních těles z celého světa. Zábřežáci tak měli možnost navázat nová přátelství se zahraničními kolegy. A vyplatilo se. Do budoucna plánují spolupráci se soubory z Rakouska, Slovinska a Malajsie. V jednání je například i účast těchto souborů na festivalu Hudba bez Hranic, který orchestr organizuje v Dolních Studénkách.


Foto: web

Letos mladé hudebníky sjednotily šátky a kravaty v barvách české trikolóry.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.