KULTURA

Zábřežský orchestr prožije deset dnů v nejlidnatějším čínském městě

26. srpna 2015, 09:00, Ondřej Polák
Zábřeh - Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh slaví velký úspěch. Respektive zužitkuje své minulé úspěchy. Kvalitních výkonů zábřežského tělesa na soutěžích a festivalech si všimla dramaturgie mezinárodního uměleckého festivalu v Šanghaji a jako jediného zástupce České republiky jej zařadila do hlavního programu. Dalekou výpravu do Asie podniknou muzikanti z Moravy v polovině října.

 Vedle dechového orchestru ze Zábřeha se uměleckého festivalu SBIAF zúčastní tři sta umělců z rozmanitých kultur a jazyků. “Koncertovat budeme sice každý den, ale určitě stihneme poznat místní zajímavosti, hudbu a kulturu,” řekla naší redakci členka orchestru Petra Kucinová.

O zážitky nebude nouze

Od 14. do 23. října čeká na umělce ze Zábřeha řada zážitků. “Prvním dobrodružstvím bude cesta letadlem do deset tisíc kilometrů vzdálené země. Většina z nás poletí letadlem poprvé, a to rovnou na palubě největšího letadla na světě A380,” těší se Kucinová.
Asijští hostitelé chystají pro umělce z Moravy nabitý program. Šanghaj si prohlédnou z vyhlídky jednoho z nejvyšších mrakodrapů města, poplují po řece Jang-c’-ťiang nočním velkoměstem, navštíví vyhlášenou šanghajskou akrobatickou show, ochutnají místní kuchyni a navíc prožijí jeden den přímo v čínské domácnosti.

Rok velkých rozhodnutí

Nabídka k účasti na festivalu v Šanghaji nebyla však jediným atraktivním pozváním, které zábřežský orchestr letos získal. „Letos jsme museli udělat několik velkých rozhodnutí, protože jsme dostali souběžně několik nabídek reprezentovat Česko na zahraničních akcích. Z finančních a časových důvodů jsme mohli ale přijmout pouze jednu a nakonec jsme se rozhodli pro cestu do Číny," uvedl hráč na pozoun Radim Sršeň, který za orchestr koordinuje vyjednávání se zahraničními partnery.

Kroj jako znak partnerství

Pro čínskou misi nacvičují muzikanti ze Zábřeha skladby zejména českých autorů. Ovšem nazkouší také kompozice čínských skladatelů, aby se mohli zúčastnit společného koncertu všech účastníků festivalu. “Přípravy na dalekou cestu jsou v plném proudu, necháváme si šít nové společné oblečení, ve kterém chceme v Šanghaji vystupovat, a na cestu s sebou připravujeme stylové propagační materiály. Do Číny s sebou povezeme také tradiční moravský kroj, který věnujeme pořadatelům na znamení česko-čínského partnerství,” dodala Petra Kucinová.


Foto: archiv

Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh byl založen v roce 1997. Jeho dnešní podobu tvoří asi osmdesát hráčů, kteří brilantně interpretují jak českou národní muziku, tak populární nebo filmové skladby světových autorů. Orchestr pravidelně vyhrává přední místa národních soutěží dechových hudeb a reprezentuje Českou republiku na zahraničních festivalech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.8.2015 10:39
Titulek: Konečně jedna pozitivní zpráva.
Autor: Daniel
40
To potěší když se něco takového vynoří z mediální žumpy
Reagovat
Datum: 18.9.2015 17:30
Titulek: Družba KDU-ČSL s čínskými soudruhy
Autor: kARAKTERNÍ vOSA
126
Reagovat