ZPRÁVY

Zábřežské kino se dočkalo digitalizace

26. září 2012, 08:57, redakce, mošo
Zábřeh – Kino Retro v Zábřehu bude již brzy promítat digitálně. Příznivci filmového plátna se tak mohou těšit nejen na výrazně lepší obrazovou kvalitu projekce, ale také na aktuální programovou nabídku srovnatelnou s ostatními českými kiny včetně multiplexů.

„Dříve se v Zábřeze promítaly nové filmy většinou měsíc po české premiéře. Nyní se diváci dočkají absolutních novinek v podstatě ihned po jejich uvedení do kin, a to včetně 3D formátu,“ pochvaluje si Zdeněk David, ředitel Zábřežské kulturní, jež kino provozuje.

O digitalizaci a 3D projekci se v Zábřehu jednalo už v závěru roku 2008, kdy se v kině uskutečnilo pracovní promítání za přítomnosti vedoucích několika dalších kin a také členů tehdejšího zastupitelstva. K realizaci však nakonec nedošlo. S až nečekaně rychlým postupem digitalizace kin v Evropě i v České republice, kdy se rychle modernizovaly všechny multiplexy a desítky jednosálových kin, bylo zřejmé, že i v Zábřehu je zavedení digitální technologie jedinou cestou, která umožní zachování plnohodnotného kina. Digitalizace totiž znamená především nahrazení klasické promítačky novým digitálním projektorem. Distributoři začali z ekonomických důvodů houfně upouštět od výroby velmi nákladných filmových kopií, určených pouze pro jednosálová kina.

V srpnu loňského roku dala zábřežská městská rada digitalizaci zelenou a odsouhlasila podání žádosti na Státní fond pro podporu české kinematografie. „Žádost byla mimořádně úspěšná a v konkurenci dalších sedmdesáti žadatelů město dosáhlo na maximální možnou výši dotace, tedy na 550 tisíc korun. Přijetí dotace a finanční prostředky potřebné pro digitalizaci pak odsouhlasili také zastupitelé,“ popisuje sled událostí letošního roku Dalibor Bartoň z odboru rozvoje městského úřadu.

Během prázdninových měsíců se uskutečnilo výběrové řízení na dodavatele digitální technologie. „Zvítězila nabídka dva miliony korun za zavedení 2D projekční technologie, dalších 400 tisíc za 3D systém zaplatí ze svého rozpočtu Zábřežská kulturní,“ uvedl Bartoň. Realizace digitalizace a zavedení 3D technologie je plánováno na začátek měsíce října, předpokládá se i krátký zkušební provoz. V tomto časovém úseku kino nebude hrát pro veřejnost. „Zdigitalizované kino bychom rádi otevřeli ve čtvrtém říjnovém týdnu. V současné době pracujeme na programu znovuotevření, jehož součastí by měla být i celostátní předpremiéra filmu 7 dní hříchů za účasti filmové delegace,“ nastínil nejbližší záměry Zábřežské kulturní Zdeněk David.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.