ZPRÁVY

Zábřeh schválil miliardový projekt

21. ledna 2014, 07:07, téma ZÁBŘEH, Jaroslav Kropáč
Zábřeh - Možná nejdůležitější rozhodnutí ve svém funkčním období učinili minulý čtvrtek zábřežští zastupitelé. Schválili totiž definitivní přistoupení k obřímu projektu obnovy kanalizace. Výsledkem budou desítky kilometrů nové nebo rekonstruované kanalizační sítě, a také zadlužení města na několik let.

„Další rozvoj města se již před lety zabrzdil právě na kanalizaci, kdy opravy páteřních komunikací a chodníků, rekonstrukce horního či dolního náměstí či realizace bezbariérových přechodů by bez předchozího vybudování a rekonstrukce kanalizace a sítí naprosto ztrácely smysl,“ přibližuje jeden z důvodů, proč město k projektu přistoupilo, starosta František John. Zábřeh má získat sedmnáct kilometrů nové kanalizační sítě, téměř deset tisíc metrů projde zásadní rekonstrukcí. Náklady nejsou zanedbatelné. Město si na realizaci projektu půjčí desítky milionů korun, další stamilionové částky mají vložit Vodohospodářská zařízení Šumperk a Evropské unie. „Město by tuto akci ze svých vlastních prostředků nikdy nezvládlo, vždyť dotace z evropských a národních zdrojů pro zábřežskou část budou přes 520 milionů korun a realizace projektu je jednou z posledních možností tyto prostředky získat,“ dodává John.

Firmy s oslavami vyčkávají

Ačkoli má popisovaný projekt přinést regionu více práce a oživit stavební průmysl, místní podnikatelé optimismem nehýří. „To už se říkalo tolikrát, že se začne stavět, a zatím se do země ani nekoplo. Mezitím už zkrachovalo mnoho místních živnostníků a firem, které tato stavba mohla zachránit,“ uvedl majitel regionální stavební firmy Pavel Suchý. Podle nejnovějších informací vyrazí stroje do terénu hned na jaře s tím, že celý projekt skončí v říjnu přespříštího roku.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.