ZPRÁVY

Zábřeh schválil miliardový projekt

21. ledna 2014, 07:07, téma ZÁBŘEH, Jaroslav Kropáč
Zábřeh - Možná nejdůležitější rozhodnutí ve svém funkčním období učinili minulý čtvrtek zábřežští zastupitelé. Schválili totiž definitivní přistoupení k obřímu projektu obnovy kanalizace. Výsledkem budou desítky kilometrů nové nebo rekonstruované kanalizační sítě, a také zadlužení města na několik let.

„Další rozvoj města se již před lety zabrzdil právě na kanalizaci, kdy opravy páteřních komunikací a chodníků, rekonstrukce horního či dolního náměstí či realizace bezbariérových přechodů by bez předchozího vybudování a rekonstrukce kanalizace a sítí naprosto ztrácely smysl,“ přibližuje jeden z důvodů, proč město k projektu přistoupilo, starosta František John. Zábřeh má získat sedmnáct kilometrů nové kanalizační sítě, téměř deset tisíc metrů projde zásadní rekonstrukcí. Náklady nejsou zanedbatelné. Město si na realizaci projektu půjčí desítky milionů korun, další stamilionové částky mají vložit Vodohospodářská zařízení Šumperk a Evropské unie. „Město by tuto akci ze svých vlastních prostředků nikdy nezvládlo, vždyť dotace z evropských a národních zdrojů pro zábřežskou část budou přes 520 milionů korun a realizace projektu je jednou z posledních možností tyto prostředky získat,“ dodává John.

Firmy s oslavami vyčkávají

Ačkoli má popisovaný projekt přinést regionu více práce a oživit stavební průmysl, místní podnikatelé optimismem nehýří. „To už se říkalo tolikrát, že se začne stavět, a zatím se do země ani nekoplo. Mezitím už zkrachovalo mnoho místních živnostníků a firem, které tato stavba mohla zachránit,“ uvedl majitel regionální stavební firmy Pavel Suchý. Podle nejnovějších informací vyrazí stroje do terénu hned na jaře s tím, že celý projekt skončí v říjnu přespříštího roku.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.