ZPRAVODAJSTVÍ

Zábřeh ocenil strůjce protikomunistického puče

16. května 2017, 12:00, Vladimíra Bartoňová
Zábřeh ocenil strůjce protikomunistického puče Zábřeh - Čestné občanství in memoriam se rozhodli udělit zábřežští zastupitelé, a to plukovníkovi Květoslavu Prokešovi, rodákovi z Rudolfova, dnes místní části Zábřeha. Letos v červnu si připomínáme 120. výročí jeho narození.

 „Květoslav Prokeš byl věrný demokratickému odkazu první republiky a nedokázal žít v komunistické nesvobodě, byl organizátorem nejdále dotaženého pokusu o protikomunistický převrat v našich zemích. Je nám připomínkou, že hodnoty demokracie a lidských práv je třeba bránit,“ zdůvodnil udělení ocenění starosta František John.
Takzvaný Prokešův puč byl proveden v rámci protikomunistického odboje, jeho cílem byla obnova demokratických poměrů v komunistickém Československu. Hlavními organizátory byli Květoslav Prokeš, advokát Jaroslav Borkovec a bývalý kriminální rada Rudolf Hrbek. K získání spolehlivých kádrů měli být v první fázi osvobozeni političtí vězni z věznice na Pankráci. Kromě vojáků se měli na převratu podílet i členové organizací Sokol, Orel a Junák. Vzhledem k rozsahu akce, kdy byly oslovovány stovky důstojníků armády a dalších osob, došlo k jejímu prozrazení. Pátého listopadu 1949 byl Květoslav Prokeš za zločiny velezrady a vyzvědačství spolu s dalšími odsouzenými v Praze na Pankráci popraven. Pokus rodiny o obnovu procesu a jeho rehabilitaci v 60. letech 20. století byl neúspěšný. Plně rehabilitován mohl být až po listopadu 1989.
„Až dosud byla čestná občanství udělovaná jen žijícím rodákům. Naposledy se tohoto nejvyššího ocenění dostalo herci Miroslavu Krobotovi, předtím ho získali Pavel Taussig nebo Vladimír Körner,“ připomněl zábřežský starosta.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na třetí díl animované komedie JÁ, PADOUCH, kterou šumperské kino OKO promítá celý měsíc od 25. června až do 26. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje největší světový padouch?

a) Grrr
b) Glum
c) Gru

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na zahajovací koncert KLÁŠTERNÍCH HUDEBNÍCH SLAVNOSTÍ, který se uskuteční v neděli 2. července v klášterním kostele v Šumperku, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Radomír Pátík ze Šumperka a Josefa Růžičková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.