ZPRÁVY

Za zbytečné štítky utratí město statisíce

4. září 2013, 13:39, téma ŠUMPERK, jak
Šumperk - Šumperská radnice už má jasno, na kolik ji vyjde pořízení energetických průkazů budov (EPB). Za takzvané energetické štítky zaplatí město statisíce korun, jejich pořízení městům i obcím nařizuje zákon. Starostové nad nařízením kroutí hlavou, zatím se však nikomu z nich nepodařilo z nesmyslné direktivy vykroutit.

„V případě Šumperka se povinnost na vypracování EPB bude týkat celkem dvaceti budov. Pořízení průkazů bude stát městský rozpočet sto až dvěstě tisíc korun,” uvedla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková. Podle zákona musí obce vybavit EPB všechny stavby, kde vykonává takzvanou výkonnou moc. Nařízení se ale stejně tak vztahuje i na hasičárny nebo policejní stanice. Původně měly štítky dostat jen stavby, které jejich majitelé chtěli prodat, poslanci však pod tlakem lobbistů jejich zavedení nařídili plošně. „Je to stejný nesmysl, jako byla kdysi nařízená šířka silnic a chodníků v obci. Naštěstí to brzy vyšumělo, doufám, že v případě energetických štítků to bude podobné,” okomentoval další paskvil zrozený v hlavách poslanců starosta Nového Malína Josef Minář.

Nad dodržováním zmiňovaného zákona dohlíží Státní energetický úřad. Jeho nejbližší pobočka sídlí v Olomouci, tamní inspektoři mohou za nerespektování popisovaného nařízení udělit pokuty v řádech statisíců korun.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.