KULTURA

Za kouzlem Vánoc do muzeí

29. listopadu 2010, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, rejdakce
Šumperk - Na výstavy opředené tajemstvím a kouzlem Vánoc se těšíme všichni každý rok. Nikdy nás neomrzí a nezevšední, neboť každým rokem prožíváme svůj vánoční příběh. Je to jedinečná příležitost k rodinným setkáváním, vycházkám i nevšedním zážitkům.
S přáním vyhovět touze našich návštěvníků prožít si neopakovatelnou atmosféru Vánoc, připravilo Vlastivědné muzeum v Šumperku a muzea v Zábřehu, Mohelnici a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích řadu výstav a akcí.

Čas vánoční je výstava v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, která netradiční formou hry vypráví o obyčejích adventu a Vánoc. Je určena návštěvníkům bez rozdílu věku, kteří si hlavně umějí hrát. Děti v kostýmech mohou předvádět vánoční obyčeje, nazdobit si vánoční stromeček a štědrovečerní stůl (výstava potrvá do 15.1.2011).

Vše O perníku se dozvíte na výstavě v Muzeu Zábřeh, kde mimo jiné návštěvník uvidí bohatou a umělecky cennou sbírku vyřezávaných perníkářských forem ze starých šumperských dílen. Děti budou mít možnost upéct si perníčky a prohlédnout si výstavu formou hry na motivy pohádky o perníkové chaloupce ( do 8. 1. 2011).

Mohelnické muzeum zase vsadilo na betlémy. Vystavuje ty nejstarší od počátku 20. století až po současnost. Návštěvník na výstavě Betlémy uvidí bohatou sbírku dokumentující betlemářskou tvorbu neškolených řezbářů v regionu v posledních deseti letech. Děti se budou učit poznávat ikonografii betlémů a samy si budou moci vyrobit betlém papírový (3.12.-22.1.2011).

Vánoční kvízy, omalovánky a vystřihovánky čekají také na děti v Muzeu Šumperk, kde jsme pro ně připravili netradiční výstavu Vánoční příběh, vyprávějící o osudech jednotlivých postav biblického příběhu. Na výstavě jsou k vidění jedinečné exponáty zapůjčené například z Muzea umění v Olomouci, Muzea hlavního města Prahy nebo Arcibiskupství olomouckého.

Všechna muzea mají připravena bohatý program a lze si také objednat odborný výklad. Kromě toho připravujeme v Muzeu Šumperk na 7.12. od 9 do 16 hodin Mikulášský den a na 18. prosince v sobotu od 9 do 16.30 Vánoční jarmark na Pavlínině dvoře.

Nenechte si ujít tento jedinečný vánoční program našich muzeí, kterému jsme přizpůsobili i návštěvní dny o vánočních svátcích. Těšíme se na Vaši návštěvu i ohlasy, přání, popřípadě nápady a náměty, které nás mohou motivovat k vánočním výstavám v příštích letech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

EXKLUZIVNÍ SOUTĚŽ O DŽEMFEST

Hrajte s REJEM o 2 vstupenky na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na Džemfest zadarmo.

A protože lístky na Džemfest jsou teď velmi exkluzivní zboží, připravili jsme tentokrát těžší otázku:

V devatenáctileté historii festivalu nebyl Džemfest vyprodaný pouze jednou. Ve kterém roce?

A) 2002
B) 2009
C) 2017

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert populární skupiny MIG 21, která vystoupí v zábřežském kulturním domě v pátek 12. října, vyhráli Dagmar Bajtková z Mohelnice, Jan Nečas ze Zábřeha, Alena Šimková ze Zvole, Vladislava Jančíková ze Sudkova a Petra Brachtlová z Libiny.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).