ZPRÁVY

Z průšvihu je MEGAPRŮŠVIH

3. června 2015, 00:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Původně se hovořilo o pětimiliónové pohledávce Podniků města Šumperka (PMŠ) vůči firmě Jirdos, která si od PMŠ vzala do pronájmu hotel Sport. Jenže jak teď vyšlo najevo, dluh je téměř trojnásobný a město z něj pravděpodobně neuvidí ani korunu! Jirdos je v úpadku a nemá téměř žádný majetek. A je to ještě horší. Některé z faktur, které Jirdos nezaplatil, jsou téměř deset let staré. Přitom v dozorčí radě a představenstvu, jež měly na účetnictví PMŠ dohlížet, se vystřídalo několik zastupitelů města i členů jeho nejvyššího vedení. Podle redakcí oslovené právničky svojí nečinností porušili zákon a za škodu mohou nést odpovědnost.

 „Aktuální výše pohledávky vůči firmě Jirdos je čtrnáct miliónů korun. Pohledávka je přihlášena do insolventního řízení, kde bude prozkoumána,“ přiznal ještě větší průšvih, než se původně čekalo, místostarosta Šumperka Tomáš Spurný. Z dokumentů, které má Týden na severu k dispozici, vyplývá, že Jirdos neplatil městu faktury už od roku 2005. Šumperská radnice problém s roky nevymáhanými pohledávkami přiznala až vloni, do té doby mohla firma Jirdos využívat hotel dál neomezeně.
Ačkoli jsou PMŠ akciovou společností, jediným akcionářem je město Šumperk. To má také prostřednictvím dozorčí rady a představenstva na řádné hospodaření městské akciovky dohlížet. Dokonce jim to ukládá zákon.

Právnička: „Ještě bude veselo!“

Někdejší starostka Mohelnice a dnes úspěšná právnička Jana Zwyrtek Hamplová tvrdí, že zastupitelé sedící ve správních orgánech PMŠ pravděpodobně porušili zákon. „Mnozí starostové a zastupitelé si myslí, že když nebudou nic dělat, tak nic nepokazí. Že když jim nebude prokázán úmysl, k soudu se nedostanou. Ale v tomto případě stačí prokázat nedbalost či nečinnost a hrozí jim trestní stíhání,“ upozorňuje Hamplová. Obchodní zákoník ukládá členům dozorčích rad a představenstvu konat tak, jako by spravovali vlastní majetek. A o tom se v případě, že nechají ležet ladem deset let staré faktury, podle Hamplové hovořit nedá.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.6.2015 07:08
Titulek: Pan Kropáč uhodil hřebíček na hlavičku
Autor: Pacoš
181
109
Autor článku nazývá záležitost kolem Hotelu Sport konečně pravým jménem:
Město Šumperk z dluhu 14 miliónů neuvidí pravděpodobně ani korunu.
Prostřednictvím trestního oznámení, které podalo 5 zastupitelů a 4 občané v únoru 2015, se tito snaží za pomoci policie určit viníka, který takové dluhy způsobil a měl by je tedy zaplatit.
Právnička J.Z.Hamplová se vyjádřila v článku celkem přesně, kdo by to tak podle zákona měl být.
Po celou dobu narůstání MEGAdluhu byl předsedou představenstva starosta Zdeněk Brož, který dnes tvrdí, že do roku 2014 o ničem nevěděl.
(Chudák...)
Reagovat
Datum: 3.6.2015 20:55
Titulek: Re: Pan Kropáč uhodil hřebíček na hlavičku
Autor: Anonym
168
217
To byl asi denně ožraly.tak co tam vlastně dělal
Reagovat
Datum: 7.6.2015 14:06
Titulek: Re: Pan Kropáč uhodil hřebíček na hlavičku
Autor: Bohuš
130
108
Pánové a dámy, viníci jsou jasní.Šperlich,Brož a další..,a firma Jirdos,protože o tom všem věděla a měla se bránit.A co si myslíte, že nyní probíhá na bazéně na Benátkách?Také se tuneluje.Chybí kontrolní systém a finanční plán investic pod který se také někdo podepíše.Bazén se dotuje cca 4.mil.korun ročně ,a kde je to vidět? To by se každému líbilo, založit s.r.o., (jednatel je opět p.Šperlich) a brát dotace na provoz.Jů to by bylo podnikání!.Není mi jasné co tím město vyřešilo, když neprodloužili smlouvu bývalému nájemci a provozovateli krytého bazénu na Benátkách?Na to by nám občanům mohl také někdo odpovědět.Že by v tom byly zase ty peníze?
Viníkem je jednoznačně p.Šperlich a záleží na velmi dobrém právnikovi, aby mu vinu dokázal.Dluhy mluví za vše.
Nikdo se nemůže vymlouvat na to, že o ničem nevěděl.V tom případě tam nemají tito lidé co dělat, a je potřeba na tato místa dosadit lidi, kteří budou mít ponětí o tom co se s majetkem a s dotacema děje a nést za to plnou odpovědnost.

Reagovat
Datum: 3.6.2015 08:21
Titulek: Šperlich dojel na
Autor: Valda
152
119
svou vlastní vychcanost, energie a vodu prodával jak na Ukrajině, tj. bez měření. Nájemce pok držel pod krkem tvrdil jim jaký mají dluh a je otázkou zda městu vznikla škoda. Protože nikdo objektivně neví kolik kdo spotřeboval.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 20:26
Titulek: Re: Šperlich dojel na
Autor: Fišta
123
134
Pan starosta Brož opravdu, ale opravdu o ničem neví. Neodsuzujte nevinného. Dokažte že o tom ví! Jak by o něčem mohl vědět, dře jako kůň ve dvou funkcích. A dalších pro společnost prospěšných aktivitách. Nevděčníci.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 20:56
Titulek: Re: Šperlich dojel na
Autor: Anonym
170
130
Šel tam kde dostane imunitu a bude za vodou.
Reagovat
Datum: 4.6.2015 20:17
Titulek: to je možný, že Senát Brože nevydá
Autor: Anonym
125
111
Senát odmítl 10. prosince 2014 vydat senátora Milana Pešáka (ODS) k trestnímu stíhání. Policie by ho chtěla stíhat kvůli tomu, že před čtyřmi lety jako zastupitel Prahy 11 hlasoval pro prodej pozemků na Chodově za údajně nevýhodnou cenu.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 08:35
Titulek: Měřáky
Autor: Pacoš
135
117
Přečtěte si energetický audit, Valdo, ať si uděláte jasno v tom, zda je to co tvrdí Brož a teď už i Vy (jeho koaliční zastupitel) skutečně pravda. Papouškujete Brožovu vylhanou pravdu.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 14:22
Titulek: Re: Měřáky
Autor: Valda
152
121
Nevím, který audit máte na mysli. Jakej koaliční zastupitel? Jestli Vaše domněnky vydáváte za fakta, tak Vás upřímně lituji.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 08:44
Titulek: Šperlich
Autor: Pacoš
157
128
A ještě ke Šperlichovi - proto dnes pan Spurný (místostarosta), jako další koaliční zastupitel a tedy Váš i Brožův přímý kolega, připravuje s právníkem novou pracovní smlouvu pro pana Šperlicha?
A proto dostal nový nastupující ředitel Pavlíček z Jeseníku doporučení, že by pan Šperlich měl v PMŠ zůstat, vzhledem ke své nepostradatelnosti?
A proto pracovní smlouvu nepřipravuje nový ředitel Pavlíček (který je sám právník), ale Brožův místostarosta Spurný?
Není to celé trošku absurdní šaškárnička?
Je a povím Vám, co je jejím cílem: zametat, zametat a zametat...
Tak dlouho, dokud nebude pan starosta Brož ve vztahu k PMŠ čistý jako LILIE.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 09:13
Titulek: Re: Šperlich
Autor: aNONYM
161
137
Už se to celkem rozjelo, takže zametat jen tak nepůjde. Leda, že by začali mizet novináři...
Reagovat
Datum: 3.6.2015 10:55
Titulek: mafiánské praktiky
Autor: NoJana
169
128
No Jo, to se stává i v lepších rodinách ... Zrovna včera jsem četla rozsáhlý článek o tom, jak mizeli různí zainteresovaní kolem ČSSD a nájemné vraždy kmotra Františka Mrázka. Ministrem vnitra byl tehdy Standa Gross, jehož Boží mlýny již domlely ...
Reagovat
Datum: 3.6.2015 12:23
Titulek: Re: mafiánské praktiky
Autor: Já na bráchu - brácha na mě
168
151
Co by mizeli novináři? Ať zmizí starosta Brož a s ním jeho mafiánská klika Šperlich! Už konečně. A předtím, ať vrátí peníze, které brali jako odměnu za svoji funkci, když svojí prací (neprací) způsobli škodu za 15 miliónů!!! Přece to nebudu platit já a vy!!!
Reagovat
Datum: 3.6.2015 12:47
Titulek: Důvěřuj, ale prověřuj
Autor: Pavel
60
127
Platí to pořád za každého režimu, zvláště když se jedná o státní peníze o peníze daňových poplatníků. Kde byly kontrolní orgány PMŠ a města, kde pracoval kontrolní výbor , finanční výbor a co dělala opozice. A to není poslední kostlivec, který vypadnul ze skříně. Další začnou vypadávat zanedlouho. Máme se na co "těšit".
Reagovat
Datum: 3.6.2015 14:25
Titulek: s paní Hamplovou
Autor: Jaryn
174
114
bylo vždy veselo, akorát kam šlápla "100 let tráva nerostla" Takže je to spíše smutné než veselé.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 14:43
Titulek: Re: s paní Hamplovou
Autor: jimy
152
113
Myslím, že paní Zwyrtek není ta, která by měla něco rozkrývat. Ta vyloženě hledá senzaci!
Reagovat
Datum: 3.6.2015 19:13
Titulek: Re: s paní Hamplovou
Autor: ascari
139
139
No ona (nebo ten novinář)to trochu smotala.U trestného činu se musí prokázat, že členové statutárního orgánu o nezaplacených fakturách věděli a přesto nic nečinili. Tady nevím jak byli vedením PMŠ informováni. Podle obchodního zákoníku odpovídají společnosti za škodu a naopak oni musí prokázat, že škodě nemohli zabránit. Jenže oprávněn podat žalobu je společník, či akcionář, kterým je město. Město by tedy muselo podat žalobu proti starostovi a dalšim členům tehdejšího představenstva PMŠ. Nevím jak je to reálné. Taky už bude část promlčená. Promlčecí doba je 4 roky a nejstarší dluhy 10 let,takže pozdě bycha honit.
Reagovat
Datum: 3.6.2015 16:06
Titulek: Otázka na nástěnku CO
Autor: Kujón
158
122
Za průšvih mohou občané nebo megaklika? Občané o všem věděli a na situaci starostu neupozornili!
Je to krizová situace-jde o koryta a o životy nevinných občanů.
Já nic-já muzikant-co to je hotel Sport?
Reagovat
Datum: 3.6.2015 20:51
Titulek: Konec Šperlicha a kamaradičku
Autor: Anonym
149
138
Šperlicha společně s Brožem by měli potrestat,co se týče Brože ten s toho vyjde bez trestu a Šperlich ten má oporu v těch kdo s nim prováděli hodokvasí v jeho brlohu,chlastačce kterých bylo nemálo.Slušné lidi dokážou buzerovat o nájmy a ostatní ,jen 10 roku věděli o všem kde není co vymlouvat já nic já muzikant. Není sám kdo by měl nést zodpovědnost přesto byl na vedoucí funkci a věděl o všem a korigoval to.Zda se to bude řešit na Šumperku vše bude pod kobercem.Kamarádíčkové pomohou,každý na něco na sebe vědí.
Reagovat
Datum: 4.6.2015 12:31
Titulek: Exekuce jen na poctivé
Autor: Petr
153
129
To je zajímavé, že pro nezaplacené poplatky 3 roky staré (ty další roky jsem platil) na mě poslali exekutora, dluh byl 444,- a o tom vědí dobře, ale 15 milionů to se v klidu zapomene :D jasný aby ne když vás ten co je má zaplatit vozí na plesy ve své 5 milionové audině ;)

jo Šumperk město zlodějů ;)
Reagovat
Datum: 4.6.2015 20:09
Titulek: Cooooooooo
Autor: Anonym
137
107
Jiří Doskočil má audi? My jsme tady za blbce!
Reagovat
Datum: 4.6.2015 13:54
Titulek: mělo by vedení města ihned odstoupit
Autor: Procházka
147
105
Vedení radnice co bylo do voleb vč.starosty by mělo odstoupit.
Reagovat
Datum: 4.6.2015 19:47
Titulek: J.Z.H. revival tour
Autor: chuck norris
116
115
"Podle redakcí oslovené".... žasnu! Super volba! (mimochodem Nezávislá:)))
Kdo to tam u Vás v té redakci řídí? To jste se rovnou mohli zeptat patníku u cesty, co si o tom myslí...
A vůbec, měl jsem za to, že po tom volebním fiasku v Mohlel, prodala Porsche a potichu spáchala sebevraždu. A že se o tom nepíše, protože asi nikomu nechybí, takže ji vlastně nikdo ani nehledá...(akorát exekutor, FÚ a možná ještě mobilní operátor)
Tuším že tentokrát to bude končit pláčem.
Díky moc "PRO-dvojce" že to bude live...
Reagovat
Datum: 4.6.2015 20:43
Titulek: Re: J.Z.H. revival tour
Autor: Aleš
131
Paní starostka aha plivá se už chystá na svůj návrat do placené funkce. Kubu by měla vystřídat ještě letos. Mohelnice jede jako vždy!
Reagovat
Datum: 4.6.2015 20:10
Titulek: Foto dlužníka Jiřího Doskočila (JIRDOS, s.r.o. v insolvenci):
Autor: Anonym
143
115
Reagovat
Datum: 5.6.2015 16:46
Titulek: Bez titulku
Autor: kačaba
128
co tam ještě dělá Šperlich jak kontroloval hotel Sport a radnice mu chystá nové místo ? za těch 14 melounů by měl jít zavřít na aspoň
8 let!!!!
Reagovat
Datum: 6.6.2015 20:23
Titulek: Šperlich a jeho manýry
Autor: Redakce Praděd
137
123
No jo copak Šperlich, ten ještě rozhoduje o hodně podstatných věcech. Však měl skončit do konce května a to ještě 2 měsíce fungoval jako ďas. Nikdo mu neklepl přes prsty. Co nový ředitel společnosti? Nechte se překvapit.
Reagovat
Datum: 6.6.2015 22:46
Titulek: Patrik Tomáš Pavlíček
Autor: Anonym
145
106
druhé jméno se dává při křtu. lidovecká mafie, bleeeeeh.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).