ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 9. týden

6. března 2016, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 9. týden
  • Do rána nevystřízlivěl
  • Ze skladu zmizely cukrovinky a káva
  • Drzost zlodějů nezná mezí
  • Policisté kontrolovali chodce a cyklisty
  • Auto není trezor
  • Lekl se, skončil na střeše v řece
  • Srazil chodkyni a ujel
  • Když kradl dřevo, poškodil elektrické vedení
  • Nechce vrátit omylem zaslané peníze

Do rána nevystřízlivěl
Postřelmov - Podezřelým ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je 51letý muž ze Šumperka. Muž byl jako řidič osobního motorového vozidla ve čtvrtek 3. března krátce po osmé hodině ráno na obchvatu obce Postřelmov zastaven a kontrolován hlídkou dopravních policistů. U řidiče byla provedena orientační dechová zkouška na alkohol s pozitivním výsledkem, a to 1,23 promile. Opakovanými dechovými zkouškami pak byly naměřeny hodnoty 1,15 a 1,06 promile alkoholu v dechu. Na výzvu policistů se muž dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve. K požívání alkoholu před jízdou policistům sdělil, že předchozí den během večera vypil asi deset malých odlévek tvrdého alkoholu. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na jeden rok.

Ze skladu zmizely cukrovinky a káva
Šumperk - V době od 1. do 2. března se vloupal neznámý pachatel do skladu potravin v areálu firmy na ulici Banskobystrické v Šumperku. Ze skladu odcizil zatím přesně nezjištěné množství cukrovinek a kávy. Škoda byla předběžně vyčíslena na 3 tisíce korun. Skutečná výše škody bude upřesněna po inventuře.

Drzost zlodějů nezná mezí
Zábřeh - V úterý 1. března odpoledne jen na malou chvíli poodešla majitelka od svého vozu odstaveného na parkovišti u jednoho ze supermarketů na ulici Leštinské v Zábřehu. Ve vozidle seděl její sedmiletý syn. Této situace využil neznámý zloděj, který drze přistoupil k autu a malého chlapce oslovil. Řekl mu, že jej posílá maminka pro svoji kabelku. Klučina mu kabelku dal, ale muž místo, aby šel za matkou, nastoupil do právě přijíždějícího auta a odjel pryč. Poškozená škodu předběžně vyčíslila na 10 tisíc korun.

Policisté kontrolovali chodce a cyklisty
Postřelmov - V úterý 1. března v brzkých ranních hodinách se zábřežští policisté ve spolupráci s koordinátorem BESIP pro Olomoucký kraj zaměřili na chodce a cyklisty v silničním provozu. Kontroly probíhaly na silnici mezi obcemi Sudkov a Postřelmov. Brzy ráno je v těchto místech bez veřejného osvětlení poměrně rušno a pohybují se zde, jak motorizovaní, tak i nemotorizovaní účastníci silničního provozu. Cyklisté i chodci byli upozorňováni na to, jak je důležité vidět a především být viděn. Většina cyklistů měla povinnou výbavu jízdního kola za snížené viditelnosti v pořádku, ale našli se mezi nimi i hříšníci, kteří neměli řádné osvětlení. Za tento přestupek jim byla uložena bloková pokuta.
Chodci byli upozorňováni na novou povinnost vyplývající z novely zákona o silničním provozu, která nabyla účinnosti 20. února. Podle této novely „pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích“.
Všichni oslovení chodci i cyklisté navíc při kontrole obdrželi pásky z retroreflexního materiálu, které významně přispívají právě ke zvýšení jejich viditelnosti v silničním provozu.
V podobně zaměřených kontrolách budou nejen zábřežští policisté i nadále pokračovat. Chodci společně s cyklisty jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu na pozemních komunikacích a mělo by být především v jejich zájmu, aby se ze svých cest vrátili v pořádku domů ke svým blízkým. Při porušení výše uvedené povinnosti lze nyní chodcům uložit blokovou pokutu až 2000 korun.


Auto není trezor
Bludov - V pondělí 29. února kolem poledne se neznámý pachatel vloupal do tří vozidel v Bludově. Na parkovišti u Habermannovy vily pachatel rozbil sklo ve dveřích vozidla Škoda a ze zadního sedadla odcizil brašnu s notebookem a příslušenstvím v hodnotě asi 26 tisíc korun. Další dvě vozidla byla vykradena na parkovišti u lázní. Pachatel rozbil skla ve dveřích u vozidla značky Hyundai a Mercedes a ze zadních sedadel odcizil uložené věci. V prvním vzal notebook, externí disk a dva USB flash disky, vše v hodnotě přes 5 tisíc korun. Ve druhém vzal brašnu na notebook, ve které byla peněženka s pěti tisíci korun, osobní doklady a platební karta. Celková škoda byla předběžně vyčíslena na asi 45 tisíc korun.

Lekl se, skončil na střeše v řece
Štíty - Podezřelým ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je 24letý mladík z Orlickoústecka. V sobotu 27. února kolem třiadvacáté hodiny jel mladý muž s osobním motorovým vozidlem Citroen po silnici od obce Jedlí směrem na Štíty. Při projíždění pravotočivé zatáčky se dle svého vyjádření lekl lesní zvěře při pravém okraji komunikace a strhl řízení vlevo a začal prudce brzdit. Jeho automobil poté vyjel vlevo mimo silnici, ve srázu se přetočil a zůstal ležet na střeše v řece Březná. Při nehodě se řidič lehce zranil, lékařské vyšetření však nepožadoval a ani sám později nevyhledal. Nikdo jiný zraněný nebyl. Na vozidle vznikla škoda dle předběžného odhadu asi 15 tisíc korun. K úniku provozních kapalin z vozidla nedošlo. U řidiče byla provedena orientační dechová zkouška na alkohol s pozitivním výsledkem, a to 1,96 promile. Při opakované zkoušce byla naměřena hodnota 1,92 promile alkoholu v dechu. Na výzvu policistů se řidič dobrovolně podrobil odběru krve. Orientační test na omamné a psychotropní látky byl negativní. Při vyšetřování nehody navíc vyšlo najevo, že mladík ani není držitelem příslušného řidičského oprávnění, jinak řečeno, že nemá řidičský průkaz. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit mimo jiné trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta.


Srazil chodkyni a ujel
Loučná nad Desnou - V pátek 12. února kolem půl dvanácté v noci srazilo zatím nezjištěné vozidlo 15letou chodkyni. Nehoda se stala v obci Loučná nad Desnou poblíž domu s číslem popisným 78. Dívka šla při levém okraji komunikace a projíždějící neznámé vozidlo ji mělo zachytit zpětným zrcátkem. Po střetu dívka upadla na zem a řidič s vozidlem z místa nehody ujel, aniž by se přesvědčil o zdravotním stavu poškozené. Při nehodě poškozená utrpěla lehké zranění, bez nutnosti hospitalizace.
Kriminalisté se nyní obracejí s žádostí o pomoc na veřejnost. Svědci události jim můžou pomoci v řádném objasnění okolností nehody a také s ustanovením neznámého řidiče a vozidla. S informacemi k nehodě, vozidlu nebo k osobě řidiče je možné obrátit se na kterékoli oddělení Policie ČR nebo na linku 158.

Když kradl dřevo, poškodil elektrické vedení
Zábřeh - Podezřelým ze spáchání trestného činu krádeže a trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti je 43letý muž ze Zábřežska. V pátek 12. února muž kácel strom v lesním porostu v blízkosti obce, ve které bydlí. Při kácení stromu došlo k poškození nadzemního elektrického vedení a tím k přerušení dodávky elektrické energie třem obcím. Opravit poruchu a zcela obnovit dodávku energie postiženým obcím se pracovníkům společnosti ČEZ podařilo až po několika hodinách. Při prověřování tohoto případu zábřežští policisté navíc zjistili, že muž kácel stromy a těžil dřevo v tomto lesním porostu neoprávněně. Od září loňského roku do současnosti měl muž pokácet a vytěžit zatím přesně nezjištěný počet smrků na parcele, která je v majetku Lesů ČR. Na sousední parcele, která patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pak v tomto období pokácel a vytěžil celkem patnáct stromů. Jednalo se o modříny, břízy a javory různého stáří. Škoda způsobená krádeží dřeva byla poškozenými institucemi předběžně odhadnutá na asi 20 tisíc korun. Škoda způsobená poškozením elektrického vedení a přerušením dodávky elektrické energie bude poškozenou společností vyčíslena dodatečně. Dle trestního zákoníku lze za tyto trestné činy uložit mimo jiné trest odnětí svobody až na dvě léta.

Nechce vrátit omylem zaslané peníze
Šumperk - Podezřelou ze spáchání trestného činu zatajení věci je 35letá žena z Frýdeckomístecka. Šumperská pobočka neziskové organizace pracující pro postižené osoby ženě omylem v listopadu loňského roku zaslala na bankovní účet platby v celkové výši 8 400 korun. Žena však tyto finanční prostředky nevrátila ani přesto, že byla o omylu bankou vyrozuměna a vyzvána k vrácení hotovosti. Peníze nevrátila ani na výzvu poškozené organizace. Dle trestního zákoníku lze za tento trestný čin uložit trest odnětí svobody až na jeden rok.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.