ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 5. týden

3. února 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 5. týden
 • Řídil i přes zákaz
 • Alkohol za volant nepatří
 • Dopisy skončily v kontejneru
 • Zaměřeno na řidiče
 • Najde se poctivý nálezce?
 • Kus ledu poškodil čelní sklo
 • Nemilé překvapení
 • Vůz skončil na střeše
 • Při předjíždění dostal smyk
 • Krádež v drogerii
 • Za volantem neměl co dělat
 • Dopravně bezpečnostní akce
 • Vyhýbací manévr se nezdařil

Řídil i přes zákaz
Šumperk – Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. V sobotu 2. února odpoledne zastavila a kontrolovala policejní hlídka v Rapotíně 27letého muže ze Šumperka. Při kontrole policisté zjistili, že muž má od srpna loňského roku vyslovený zákaz řízení všech motorových vozidel, a to až do srpna 2019.

Alkohol za volant nepatří
Loštice – Muž za volantem nadýchal přes tři promile. Ve čtvrtek 31. ledna po páté hodině odpoledne zastavili policisté u Loštic 38letého řidiče osobního motorového vozidla. Ten při komunikaci s policisty jevil známky podnapilosti a ke kontrole navíc nepředložil řidičský průkaz. Při dechových zkouškách, kterým se dobrovolně podrobil, mu byly opakovaně naměřeny hodnoty přes tři promile alkoholu v dechu. Za první měsíc letošního roku policisté v rámci šumperského územního odboru evidují již třináct skutků kvalifikovaných jako trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky, z toho v pěti případech byla podnapilost řidičů zjištěna v souvislosti s šetřením dopravních nehod.

Dopisy skončily v kontejneru
Rapotín – Poněkud netradiční způsob doručení listovních zásilek zvolila pracovnice společnosti poskytující doručovací služby. Koncem loňského roku se mladé ženě několikrát nepodařilo včas doručit oprávněným adresátům veškeré jí svěřené listovní zásilky. Z obavy, že by mohl nastat problém, kdyby se s nedoručenými zásilkami vrátila zpět do depa, je raději vyhodila do kontejneru na tříděný odpad. Přes devadesát nerozbalených zásilek složených z různých dopisů a poukázek pak v Rapotíně objevili pracovníci firmy zabývající se tříděním papírového odpadu.


Zaměřeno na řidiče
Zábřežsko – Řidiči na Zábřežsku se mohli setkat s četnějšími silničními kontrolami. Muži zákona se zaměřili především na dodržování pravidel silničního provozu. V rámci dopravně bezpečnostní akce zkontrolovali ve středu 30. ledna celkem 53 vozidel a zjistili čtrnáct přestupků. V osmi případech se jednalo o porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem, pětkrát policisté zjistili špatný technický stav vozidel a jeden řidič nerespektoval dopravní značení.

Najde se poctivý nálezce?
Šumperk – Žena přišla o vybrané peníze. Na policisty šumperského obvodního oddělení se obrátila 47letá žena, který si v pondělí 28. ledna kolem sedmnácté hodiny vybrala z bankomatu v marketu Kaufland na ulici Vítězné v Šumperku finanční hotovost ve výši 7 tisíc korun. Částku si však po výběru na místě zapomněla.

Kus ledu poškodil čelní sklo
Mohelnice – Z projíždějícího vozidla se uvolnil kus ledu a poničil protijedoucí automobil. V úterý 29. ledna před jedenáctou hodinou dopoledne došlo na silnici I/35 v úseku mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou k poškození čelního skla nákladního vozidla značky Mercedes Benz. Ke škodě došlo tak, že se z plachty návěsu blíže nezjištěného protijedoucího nákladního vozidla se uvolnil kus ledu. Naštěstí nedošlo k žádným vážným následkům a nehoda se obešla bez zranění. Řidič protijedoucí nákladní soupravy po nehodě nezastavil a pokračoval v jízdě směrem na Moravskou Třebovou. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun. Policisté na Šumpersku letos evidují již třetí takovýto případ. V této souvislosti připomínají řidičům, že zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změně některých zákonů zcela jasně definuje, že řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran, ale také vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Pokud policisté při silniční kontrole zjistí, že došlo k porušení výše uvedené povinnosti, mohou přestupci příkazem na místě uložit pokutu až do výše 2 tisíce korun.
 


Nemilé překvapení
Šumperk – Šumperští policisté se zabývají případem možného podvodného jednání. 48letá žena se s prodejcem nabízejícím na sociální síti použitý PlayStation 4 Slim domluvila na jeho zaslání prostřednictvím dobírky. Na přepážce uhradila částku přes 5 tisíc korun, zahrnující také poštovné. Po rozbalení zásilky ji ale čekala jen kupa odpadků a kus cihly.

Vůz skončil na střeše
Brníčko – Řidiči se vymstila jízda pod vlivem alkoholu. V pondělí 28. ledna po půlnoci havaroval v úseku mezi obcemi Brníčko a Kolšov 27letý řidič s vozem Ford Mondeo. Podle prvotního šetření tam při projíždění mírné levotočivé zatáčky ve stoupání nepřizpůsobil rychlost jízdy a na kluzké vozovce dostal smyk. Následně vyjel vpravo mimo silnici, kde poškodil směrový sloupek, narazil do náletových dřevin a poté, co poškodil také oplocení přilehlé pastviny, skončil s vozem na střeše. Při havárii se muž lehce zranil a byl přepraven k ošetření do nemocnice. Na výzvu policistů se podrobil orientační dechové zkoušce, která prozradila, že řídil pod vlivem alkoholu. Přístroj opakovaně naměřil hodnoty lehce přes jedno promile alkoholu v dechu.


Při předjíždění dostal smyk
Zvole – Dopravní nehoda se obešla bez zranění. V pondělí 28. ledna jel 29letý muž s vozem VW Passat po obchvatu Zvole ve směru od Zábřehu na Libivou. Když předjížděl nákladní vůz, najel levým kolem na rozbředlou vrstvu sněhu. Passat se dostal do smyku a naboural do pravých svodidel. Od svodidel se pak odrazil zpět do středu vozovky, kde narazil do nákladní soupravy. Dechové zkoušky na alkohol byly u obou řidičů negativní. Na vozidlech vznikla škoda za 120 tisíc korun. Další škoda byla způsobena na svodidlech, a to ve výši 10 tisíc korun.

Krádež v drogerii
Zábřeh – Policie podezírá muže a dvě ženy ze spáchání trestného činu krádeže. V neděli 20. ledna navštívily tři osoby, muž ve věku 31 let a ženy ve věku 18 a 43 let, prodejnu drogerie v Zábřehu. Z ní odcizily zboží za více než 6 500 korun. Různé parfémy, řasenky, krémy a elektrický zastřihovač vlasů pronesly bez zaplacení přes zónu pokladen v oděvu. Část lupu také ukryly v dětském kočárku. Jak policisté záhy zjistili, dva z podezřelých nejsou na poli majetkové trestné činnosti žádnými nováčky

Za volantem neměl co dělat
Petrov nad Desnou – Ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je podezřelý 19letý muž ze Šumperka. V neděli 27. ledna odpoledne policisté přistihli mladíka v Petrově nad Desnou při řízení osobního motorového vozidla. Za volantem však neměl co pohledávat, protože mu byl rozhodnutím Městského úřadu Šumperk uložen správní trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to s platností až po poloviny listopadu letošního roku.

Dopravně bezpečnostní akce
Šumpersko – Policisté na Šumpersku se zaměřili na kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči vozidel, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, telefonování během jízdy, technického stavu motorových vozidel a kontrolu předepsaných dokladů, a také na pátrání po hledaných osobách, vozidlech a věcech, které by mohly pocházet z trestné činnosti. V pátek 25. ledna večer policisté zkontrolovali přes 400 vozidel a zjistili 41 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Jednalo se zejména o špatný technický stav vozidel a nepředložení potřebných dokladů, tři řidiči usedli za volant pod vlivem alkoholu.

Vyhýbací manévr se nezdařil
Sobotín – Dopravní nehoda si vyžádala jednu lehce zraněnou osobu a tři poškozená vozidla. V pátek 25. ledna před osmou hodinou večer chtěl 42letý muž po vystoupení z autobusu přejít vozovku na protější parkoviště u restaurace v Sobotíně. Aniž by přesvědčil, zda může silnici bezpečně přejít, vstoupil zpoza zadní části autobusu do jízdní dráhy řidiči vozu Renault Megane, který jel ve směru od Rýmařova na Šumperk. 20letý řidič osobního vozu strhnul řízení vpravo, i přesto však došlo k drobnému střetu, po kterém chodec upadl na silnici. Vůz se však po tomto manévru stal pro řidiče, který vjel na zasněžený povrch parkoviště, jen stěží ovladatelným, a ve smyku pak narazil do zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. To se v důsledku nárazu posunulo a poškodilo také vedle zaparkovaný vůz Land Rover. Při nehodě utrpěl chodec lehké zranění, které si vyžádalo jednorázové ošetření. Škoda způsobená na zúčastněných vozidlech byla předběžně odhadnuta na 220 tisíc korun. Řidič osobního vozu se na místě podrobil dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídil pod vlivem alkoholu. Chodec se orientační dechové zkoušce podrobit odmítl.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.