ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 48. týden

1. prosince 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 48. týden
  • Spadla klec
  • Policisté provádějí namátkové kontroly na honech
  • Z prodejny zmizela klimatizace
  • Nocoval na záchytce
  • Vyčkal do zavíračky, pak přepadl obsluhu
  • Vyhrožoval bývalé přítelkyni
  • Zmizelo kalové čerpadlo
  • Nakupoval na cizí platební kartu
  • Požár domu
  • Dluží na výživném
Spadla klec
Štítecko – Policisté objevili další indoorovou pěstírnu, tentokrát na Štítecku. Z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy obvinili v těchto dnech šumperští kriminalisté dvojici mužů ve věku 32 a 38 let. Tito se, coby dlouhodobí uživatelé marihuany, rozhodli rostliny konopí seté sami pěstovat. Za tímto účelem si v rodinném domku na Štítecku zřídili a vybavili indoor pěstírnu. Zatímco v loňském roce měli sklidit a dále zpracovat okolo dvou set kusů těchto rostlin, v letošním roce se o sklizeň úrody postarali kriminalisté. V rámci domovní prohlídky kromě indoorové pěstírny (osvětlení, vzduchotechniky a hnojiva) zajistili také 225 kusů rostlin konopí setého a sušenou rostlinnou hmotu.

Policisté provádějí namátkové kontroly na honech
Okres – Jako tomu bývá každý rok, také letos provádějí policisté z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál namátkové kontroly myslivců přímo na honech. Prozatím zavítali na honitbu v Horních Studénkách, Svébohově, Rapotíně a Vyšehoří, kde zjišťovali, zda u sebe myslivci mají potřebné doklady, zda mají v pořádku zbraně a nejsou pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Každý z lovců by měl mít připraven ke kontrole platný lovecký lístek, průkaz zbraně, zbrojní průkaz a doklad o sjednaném pojištění pro případ odpovědnosti za způsobené škody. Za nesplnění povinností uložených zákonem o střelných zbraních a střelivu hrozí přestupci pokuta až do výše padesáti tisíc korun. Záleží, jakého konkrétního pochybení se dopustí. V případě, že je kontrolovaná osoba pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky, hrozí jí nejen pokuta, ale zároveň jí policisté zadrží zbraň. Pokud se myslivec dopustí přestupkového jednání opakovaně, mohou mu policisté ve správním řízení odejmout zbrojní průkaz. V rámci doposud provedených kontrol policisté žádné pochybení nezjistili. Všichni účastníci si tak mohli vychutnat krásnou atmosféru honů. Nutno dodat, že policisté budou v namátkových kontrolách tohoto charakteru pokračovat i nadále.

Z prodejny zmizela klimatizace
Sudkov – Škodu za více než třicet tisíc korun má na svědomí prozatím neznámý pachatel. Pravděpodobně v noci z úterý na středu 27. listopadu někdo demontoval z budovy prodejny potravin v Sudkově venkovní jednotku klimatizace značky Maxa. Policisté věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže.

Nocoval na záchytce
Loštice – Agresivní muž skončil na záchytné stanici. Mohelnické policisty ve středu 27. listopadu v podvečer zaměstnal podnapilý muž, který v pivnici v Lošticích nevybíravým způsobem napadl dvojici hostů. Agresivního zákazníka, který nadýchal bezmála dvě promile, policisté zadrželi a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Noc pak muž strávil na protialkoholní záchytné stanici.

Vyčkal do zavíračky, pak přepadl obsluhu
Šumperk – Policejní komisař obvinil osmačtyřicetiletého muže ze Šumperka ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže. Trestné činnosti se měl obviněný muž podle kriminalistů dopustit v pondělí 25. listopadu zhruba půl hodiny před půlnocí v jednom ze šumperských podniků. Tam jako poslední z hostů vyčkal zavíračky a místo zaplacení útraty napadl obsluhu. Do barmanky nejprve strčil, až upadla na zem. Následně ji několikrát udeřil a pod pohrůžkou zabití se domáhat vydání peněz. Ženě nezbylo, než v obavě o svůj život útočníkovi peníze vydat. S třemi tisíci korunami, které získal, se ale útočník nespokojil a ženu dále přinutil k tomu, aby mu do připravené igelitové tašky dala několik krabiček cigaret a láhev alkoholu. Poté z místa utekl. Muže uvedeného popisu pak policisté zhruba po hodině, a to i s lupem, zadrželi na Hlavní třídě v Šumperku. Při incidentu žena utrpěla lehké zranění. Také s ohledem na skutečnost, že má obviněný za sebou bohatou trestní minulost, zejména majetkového charakteru, podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí obviněnému podle trestního zákoníku trest odnětí svobody od dvou do deseti let. Obviněný muž má však podle policistů na svědomí také další protiprávní jednání. Začátkem června letošního roku se měl společně se svým komplicem vloupat v Hanušovicích do prodejny potravin. Z té si odnesli alkoholické nápoje, tabákové výrobky, cukrovinky a další zboží v hodnotě za více než 30 tisíc korun. Problémy způsobil i v dopravě. V pátek 22. listopadu po osmé hodině večer svou bezohlednou jízdou zapříčinil dopravní nehodu v Bludově. Ve stoupání, při jízdě ve směru na Šumperk, přejel s vozem značky Renault Clio částečně do protisměru, kde narazil do zpětného zrcátka protijedoucí Octavie a také do boku jejího přívěsného vozíku. Bezprostředně po nehodě z místa utekl. Jak policisté zjistili, měl podezřelý k útěku hned několik důvodů. Pro svou předchozí trestnou činnost byl v hledáčku policie, není držitelem příslušného řidičského oprávnění a vozidlo, které užil k jízdě, bylo v zahraničí hlášeno jako odcizené. Havarované vozidlo policisté zajistili. Při nehodě vznikla škoda za předběžně 50 tisíc korun. K řízení tohoto vozidla se řidič následně přiznal.

Vyhrožoval bývalé přítelkyni
Rapotín – Velkolosinští policisté se zabývají okolnostmi incidentu mezi bývalými partnery. V úterý 26. listopadu dopoledne navštívil mladou ženu v bytovém domě v Rapotíně její bývalý přítel. Ten jí nejprve velmi vulgárně nadával a vyhrožoval, že ji dobije. Ve vzteku následně rozbil konferenční stolek a pokračoval vyhazováním věcí ze šuplíků. Protože měla žena obavu z fyzického napadení, obrátila se na své příbuzné.

Zmizelo kalové čerpadlo
Hrabenov – Neznámý pachatel způsobil škodu za 30 tisíc korun. V době od pondělního odpoledne do úterního rána (26. listopadu) se zloděj v Hrabenově zmocnil benzínového kalového čerpadla značky Honda WT20X. Čerpadlo tam zanechali ve výkopu pracovníci provádějící na místě stavební úpravy.

Nakupoval na cizí platební kartu
Zábřeh – Koncem minulého týdne zadrželi policisté v Praze dvaadvacetiletého mladíka, se kterým již delší dobu potřebovali hovořit také zábřežští policisté. Začátkem června letošního roku se měl v Zábřehu dopustit hned několika trestných činů. Nejprve se seznámil s mladou ženou, kterou připravil o platební kartu, když jej pozvala k sobě domů. S kartou následně provedl bezmála dvě desítky bezkontaktních plateb v různých obchodech, při nichž utratil více než šest tisíc korun. Protože se nudil, navštívil také prodejnu barev a laků, ve které si opatřil spreje, pomocí kterých následně v ulici Komenského posprejoval obklad fasády domu. Majiteli nemovitosti vznikla škoda za čtyři tisíce korun. Zadržený muž si již vyslechl obvinění ze spáchání trestných činů neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, krádeže a poškození cizí věci. V případě prokázání viny a odsouzení mu podle trestního zákoníku hrozí mimo jiné až dvouletý trest odnětí svobody.

Požár domu
Bludov – Policisté vyšetřují požár rodinného domu. V neděli 24. listopadu krátce před tři čtvrtě na dvě odpoledne přijali policisté oznámení, že v Bludově, na ulici Ztracené, došlo k zahoření rodinného domu. Při požáru vznikla škoda za předběžně 310 tisíc korun. Ke zranění osob nedošlo.

Dluží na výživném
Šumperk – Šumperští policisté šetří podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Podle prvotního šetření si jednačtyřicetiletý muž řádně neplní vyživovací povinnost vůči svým dvěma nezletilým dětem. Povinnost vyživovat nezletilé dítě obecně vyplývá z příslušných ustanovení občanského zákoníku. Muži však byla tato povinnost dále upravena rozsudkem Okresního soudu v Šumperku, podle které má na děti měsíčně přispívat částkou tři tisíce korun. Od června roku 2014 do současné doby má na výživném dlužit přes 190 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.