ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 48. týden

3. prosince 2017, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 48. týden
 • Nález lidského těla
 • Pátrání po mladé dívce
 • Opět alkohol za volantem
 • Vloupání do prodejen
 • Kradl elektriku
 • Domácí násilí
 • Kontrola motoristů
 • Odcizené jízdní kolo
 • Krádež dámské tašky
 • Havárie osobního vozu
 • Neoprávněný přístup k počítačovému systému
 • Nabízel zboží, které neměl
 • Využil seniorovy nepozornosti
 • Vloupání na pozemek

Nález lidského těla
Libina – V Libině byl nalezen muž bez známek života. V pondělí 27. listopadu leželo na veřejném prostranství v centru obce tělo 50letého muže. Jeho totožnost je policii známa. Prvotním ohledáním zemřelého nebyly shledány známky cizího zavinění.

Pátrání po mladé dívce
Šumperk - Policie ČR pátrá po pohřešované dívce. 16letá Veronika Dostálová, narozena 22. dubna 2002, žijící v Šumperku, byla spatřena naposledy 28. listopadu. Dívku viděla její babička, která ji má soudem svěřenou do péče, naposledy 28. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne.Měla jít ke kamarádce. Z vycházky se však nevrátila a doposud o sobě nepodala žádnou zprávu. Kamarádka, kterou měla pohřešovaná dívka navštívit, potvrdila, že v ten den v gastrocentru Maják až do pů deváté večer, odkud Veronika odešla s tím, že jde domů.
Pohřešovaná je vysoká 160 cm, střední postavy, má dlouhé hnědé vlasy, od ramen dolů odbarvené. Na sobě by mohla mít krátkou khaki bundu s kožíškem kolem krku, černé legíny a růžové botasky. V obou uších nosí výrazné plastové náušnice. V levém uchu nosí roztahovací náušnici. Vyhlíží starším dojmem, než je její skutečný věk. Používá výrazné líčení.
Policie prosí občany, kteří pohřešovanou dívku viděli, nebo mají informaci o jejím současném pobytu, aby ihned kontaktovali nejbližší policejní služebnu, nebo volali na bezplatnou telefonní linku 158.

 


Opět alkohol za volantem
Staré Město – Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve čtvrtek 30. listopadu večer zastavili policisté ve Starém Městě 29letého muže, který řídil vůz značky Iveco. Při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnota 1,12 promile alkoholu v dechu.

Vloupání do prodejen

Šumperk – Dva šumperské obchody byly vykradeny. V noci ze středy na čtvrtek 30. listopadu vnikl po rozbití výloh neznámý pachatel do dvou prodejen. Z první si odnesl jedenáct kusů balení tabáku, z druhé pak pracovní pomůcky. Celková škoda byla vyčíslena na necelých 16 tisíc korun.

Kradl elektriku

Hanušovicko – Načerno získaná elektrická energie. Od července do 29. listopadu používal 37letý muž z Hanušovicka neoprávněně získanou elektrickou energii. Tu používal k napájení běžných domácích elektrospotřebičů. Protiprávní jednání vyšlo najevo při běžném kontrolním měření. Výše škody prozatím nebyla poškozenou energetickou společností vyčíslena.

Domácí násilí
Mohelnice – Muž z Mohelnice byl vykázán ze společného obydlí. Ve středu 29. listopadu večer přijali mohelničtí policisté oznámení mladé ženy o tom, že byla napadena svým druhem. Z provedeného šetření policistů vyplynulo, že 38letý muž svou ženu hrubě urážel, kroutil jí zápěstím a ve vzteku házel věcmi. Takového jednání se dopouštěl v přítomnosti nezletilých dětí. S ohledem na skutečnost, že se nejednalo o první incident v této domácnosti, přistoupili policisté k vykázání muže ze společného obydlí.

Kontrola motoristů
Hanušovicko – Zaměřeno na řidiče. V úterý 28. listopadu dopoledne se mohli řidiči na Hanušovicku setkat s četnějšími silničními kontrolami. Policisté se při bezpečnostní akci zaměřili především na dodržování pravidel silničního provozu, zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek, a plnění úkolů na úseků pátrání po osobách a věcech pocházejících z trestné činnosti. Během této akce policisté zkontrolovali 43 vozidel a zjistili 9 přestupků. Všechny přestupky vyřešili uložením blokové pokuty.

Odcizené jízdní kolo

Mohelnice – Ze sklepa domu zmizelo kolo. Dosud nezjištěný pachatel z neděle na pondělí 27. listopadu vnikl do jednoho z bytových domů v Mohelnici. Z nezajištěných společných sklepních prostor odcizil pánské horské jízdní kolo Felt Nine 70. Jeho majiteli způsobil škodu 15 tisíc korun.

Krádež dámské tašky
Šumperk – Zloděj využil chvilky nepozornosti. V pondělí 27. listopadu krátce před půlnocí odcizil neznámý pachatel 63leté ženě plátěnou tašku, kterou měla danou přes rameno. Žena stála na schodišti před vchodem do jednoho z panelových domů v Šumperku. Pachatel seniorku připravil o osobní doklady, finanční hotovost ve výši tisíc korun a mobilní telefon.

Havárie osobního vozu
Bušín – Mezi obcemi Bukovice a Bušín došlo k dopravní nehodě. V pondělí 27. listopadu jel 24letý řidič ve vozidle Škoda Superb směrem od Bukovic. Dle svého vyjádření se v důsledku únavy plně nevěnoval řízení. Vyjel vpravo mimo komunikaci, kde přední částí vozu narazil do stromu. Při nehodě utrpěl zranění a byl převezen k ošetření do šumperské nemocnice. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnuta na částku 100 tisíc korun.


Neoprávněný přístup k počítačovému systému
Šumpersko - Řídil nákladní vozidlo poté, co do záznamového zařízení digitálního tachografu vložil kartu jiného řidiče. Obviněný 27letý muž ze Šumperska měl podle kriminalistů v období od března do července letošního roku celkem v sedmatřiceti případech neoprávněně při služební jízdě vložit do záznamového zařízení digitálního tachografu nákladního vozidla kartu jiného řidiče, a to bez jeho vědomí či souhlasu. Následně sám na tuto kartu provedl jízdy, čímž došlo k neoprávněnému vložení dat o jízdě na cizí kartu řidiče. Poté opět vložil do záznamového zařízení svoji kartu, což mu umožnilo řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. Protiprávní jednání řidiče vyšlo najevo v průběhu silniční kontroly.

Nabízel zboží, které neměl

Šumpersko - Za spáchání přečinu podvodu hrozí muži z Třebíče trest odnětí svobody v délce trvání od šesti měsíců do tří let. 29letý muž v období od srpna 2016 do června 2017 prodával na internetu zboží, kterým ani nedisponoval. Jednání se dopouštěl i přes to, že byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen. V devatenácti případech na internetových portálech nabízel k prodeji mobilní telefony a herní konzole. Se zájemci komunikoval pod smyšlenými jmény prostřednictvím různých e-mailových adres. Platby za zboží či úhradu poštovného si od kupujících nechal vkládat bankovní kartou nebo zasílat bezhotovostními převody na herní klientské účty založené u různých sázkových kanceláří. Po obdržení plateb žádné zboží kupujícím nedodal a finanční prostředky ani z části nevrátil. Poškozeným způsobil škodu za bezmála 34 tisíc korun.
Nakupování v prostředí internetových bazarů je mezi lidmi velmi oblíbené. Šetří čas, je pohodlné a nabízí velký výběr nejrůznějšího zboží za výhodné ceny. Toto prostředí ale zároveň vytváří živnou půdu různým podvodníkům. Při nakupování na bazarech věnujte pozornost zejména níže uvedeným okolnostem:

 • až nápadně nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší, než je cena obvyklá
 • neautentické fotografie. Pokud máte pochybnosti, požádejte prodejce o fotografii s nějakým specifickým prvkem
 • prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet. Vymlouvá se, že je na služební cestě, v zahraničí nebo například v nemocnici.
 • komunikuje velmi špatnou češtinou
 • pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty mohou být ale odcizené
 • prodejce nechce slyšet o zaslání zboží na dobírku, žádá o zálohu předem, dobití kreditu nebo zaslání na anonymní číslo účtu (produkt anonymní předplacené karty Blesk peněženka)
 • pokud takovému prodejci zašlete peníze předem, odmítá poslat číslo zásilky, snaží se komunikaci protahovat nebo přestane komunikovat úplně
 • jestliže máte pochybnost, zda je prodejce solidní, pokuste se na jeho inzerát reagovat z jiného účtu, abyste zjistili, zda zboží nenabízí dalším případným zákazníkům
 • předchozí reference o prodejci mnohé napoví
 • pro případ, že byste narazili na nepoctivého prodejce, uchovejte si veškerou komunikaci s ním

 

Využil seniorovy nepozornosti
Šumpersko - O více než 25 tisíc korun připravil dosud nezjištěný pachatel seniora ze Šumperska. Od srpna do 26. listopadu zloděj třikrát navštívil 76letého muže v jeho rekreační chatě. Vždy v době, kdy senior pracoval na zahradě v zadní části pozemku, vnikl pachatel neuzamčenými vstupními dveřmi do chaty. Z pěněženky uložné pod matrací pohovky si vzal peníze a odešel.

Vloupání na pozemek
Hanušovice – Neznámý pachatel se vloupal na pozemek, V době od 20. listopadu do 2. prosince někdo dvakrát navštívil oplocenou zahradu domu v Hanušovicích. Poprvé násilím odstranil několik latí z oplocení a vylomil petlici zajišťující dveře zahradní chatky. Nic však neodcizil. V noci z pátku na sobotu 2. prosince se na místo vrátil. Dostal se do zahradní chatky a z ní odcizil dvě jízdní kola v hodnotě 8 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.