ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 43. týden

28. října 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 43. týden
 • Zloděj v zahradním domku
 • Jízdu nezvládl
 • Policisté se zaměřují na viditelnost chodců
 • Auto není trezor
 • Půjčky se nedočkala
 • Zanedbání povinné výživy
 • Kradl v supermarketu
 • Nezvaný host
 • Nereagovala na výzvu soudu
 • Kontroly řidičů kamionů
 • Alkohol za volantem
 • Nehoda se obešla bez zranění

Zloděj v zahradním domku
Bohdíkov – V Bohdíkově někdo vykradl zahradní domek. Ze čtvrtka na pátek 26. října vnikl neznámý pachatel po rozbití okna do rekonstruovaného zahradního domku v obci Bohdíkov. Zde se porozhlédl a přivlastnil si kufřík s akuvrtačkou a svazek klíčů, který byl zevnitř v zámku vstupních dveří. Majitel škodu předběžně vyčíslil na 4 600 korun.

Jízdu nezvládl
Zábřeh – Opilý řidič havaroval. V sobotu 27. října o půlnoci jel 46letý řidič v osobním vozidle Renault Megane ve směru od Zábřehu na Kosov. Pravděpodobně vlivem rychlé jízdy vyjel z levotočivé zatáčky vpravo mimo vozovku, kde narazil do stromových náletů a s autem se převrátil na střechu. Při nehodě řidič utrpěl zranění a z místa byl převezen do šumperské nemocnice. Provedenou dechovou zkouškou se prokázalo, že muž před jízdou požil alkoholické nápoje. Dechová zkouška vykázala hodnotu 1,61 promile alkoholu v dechu. Na vozidle vznikla škoda 50 za tisíc korun.

Policisté se zaměřují na viditelnost chodců
Okres – Jako tomu bývá každý rok, s příchodem podzimního a zimního období věnují policisté zvýšenou pozornost pohybu chodců a jejich vybavení reflexními prvky. Povinnost chodců užít při chůzi za snížené viditelnosti reflexní prvky stanovuje zákon o provozu na pozemních komunikacích takto: „Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“ Za porušení této zákonné povinnosti hrozí chodci na místě až dvoutisícová pokuta. S ohledem na bezpečnost chodců je třeba za sníženou viditelnost považovat nejen noční dobu, ale také soumrak, svítání, silný déšť, sněžení, mlhu a další. Naštěstí stále více účastníků silničního provozu dbá na své bezpečí a používání reflexních prvků se pro ně stalo samozřejmostí. V podstatě každý den dochází na silnicích k vážným nehodám. Příčinou řady z nich je nedostatečná viditelnost chodců, ale také cyklistů, kteří při střetu nejsou ničím chráněni. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Při správném používání reflexních prvků a řádném osvětlení jízdních kol mohou řidiči pohyb zaregistrovat s dostatečným předstihem.


Auto není trezor
Šumperk – Obratný zloděj ukradl dámskou kabelku. Pouhých deset minut stačilo ve čtvrtek 25. října před polednem v prostoru parkoviště u šumperského krematoria zloději k tomu, aby se zmocnil dámské kabelky odložené na předním sedadle neuzamčeného vozidla. Společně s kabelkou přišla žena o peněženku s finanční hotovostí, osobní doklady, mobilní telefon a platební kartu. Způsobenou škodu majitelka vyčíslila na 2 200 korun. Peněženka odložená na sedadle spolujezdce nalákala také dalšího pachatele v Úsově. Ten rozbil skleněnou výplň okna automobilu a peněženky se zmocnil. Svým jednáním připravil majitele o finanční hotovost a o osobní doklady a platební karty. Celková škoda byla v tomto případě vyčíslena na bezmála 15 tisíc korun.

Půjčky se nedočkala
Zábřežsko – S podezřením na možné podvodné jednání ze strany neznámého pachatele se na policisty obrátila mladá žena ze Zábřežska. Ta si potřebovala sjednat půjčku. Vzhledem k tomu, že již měla v minulosti finanční problémy, snažila se na internetových stránkách vyhledat poskytovatele, který by byl ochoten jí zprostředkovat půjčku za méně náročných podmínek. Nakonec jednoho našla, ale ten požadoval pro poskytnutí půjčky na 150 tisíc korun nejprve složit kauci za její vyřízení. Přestože žena po předchozí mailové komunikaci zaslala v období od 23. září do 11. října na účet poskytovatele několik plateb v celkové výši 19 tisíc korun, nedočkala se ani půjčky, ani vrácení kauce.

Zanedbání povinné výživy
Šumperk – Šumperští policisté šetří podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Podle prvotního šetření 39letý muž ze Šumperka řádně neplnil vyživovací povinnost ke svým dvěma nezletilým dětem, která mu byla stanovena rozsudkem Okresního soudu v Šumperku. Od 1. ledna 2017 do současnosti má na výživném dlužit 57 600 korun.

Kradl v supermarketu
Šumperk – Ze spáchání přečinu krádeže je důvodně podezřelý muž z Mohelnicka. V úterý 23. října odpoledne v jednom ze šumperských supermarketů odcizil 57letý muž cukrovinky v hodnotě za 199 korun. Zboží si měl schovat pod oblečení a bez zaplacení projít prostorem pokladen. Krádež ale zaznamenala jedna z prodavaček. Za pokladnami muže oslovila a ten se jí k odcizení věcí přiznal.

Nezvaný host
Šumperk – Policisté pátrají po pachateli, který vykradl sklepní kóji. V přesně nezjištěné době od 2. do 16. října někdo vnikl do bytového domu v Šumperku. Z neuzamčené sklepní kóje pak 74letému majiteli odcizil dvě úhlové brusky značky Makita a elektrické míchadlo stejné značky. Škodu na odcizených věcech vyčíslil majitel na 4 tisíce korun.

Nereagovala na výzvu soudu
Zábřežsko – Žena ze Zábřežska je podezřelá ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. na ze Zábřežska. Ve středu 19. září byla 39leté ženě doručena do vlastních rukou výzva Okresního soudu v Olomouci. V úterý 2. října měla nastoupit výkon trestu odnětí svobody. Bez závažného důvodu tak ale neučinila. Pomyslná klec spadla o šestnáct dní později, kdy byla vypátrána strážníky šumperské městské policie.

Kontroly řidičů kamionů
Mohelnice – Policisté se zaměřili na řidiče kamionů. V pátek 19. října večer proběhla na silnici I/35 v Mohelnici dopravně bezpečnostní akce zaměřená především na kontrolu kamionové dopravy a neoprávněnou manipulaci se záznamovými zařízeními ze strany řidičů nákladních vozidel. Ve dvou případech policisté zjistili, že řidiči při služební jízdě vložili do záznamového zařízení digitálního tachografu kartu jiného řidiče a následně na ni sami vykonali jízdu, čímž došlo k neoprávněnému vložení dat o jízdě na cizí kartu řidiče. Mohli tak řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. První z řidičů, 39letý muž, měl kartu vystavenou jinému řidiči vložit do tachografu nákladního vozidla krátce po sedmnácté hodině v Ostravě. Druhý, o rok starší řidič, měl zahájit jízdu na cizí kartu řidiče před desátou hodinou večer v Hradci Králové.

Alkohol za volantem
Mohelnice – Podnapilý řidič nezvládl řízení. V neděli 21. října dvě hodiny po půlnoci havaroval s vozem Škoda Octavia v Újezdu u Mohelnice mladý řidič. Podle prvotního šetření tam při jízdě ve směru od Mohelnice nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a s vozidlem vyjel vpravo mimo silnici, kde narazil do přemostění cyklostezky přes příkop. Dále pak narazil do sloupu veřejného osvětlení. Jeho jízda skončila až nárazem do dřevěného oplocení pozemku a kovové tyče označující vodovodní řad. Havárie se obešla bez zranění. Přivolaní policisté vyzvali řidiče, aby se podrobil orientační dechové zkoušce. Při té mu byla naměřena hodnota 1,90 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun, na sloupu veřejného osvětlení, dřevěném oplocení a značení vodovodního řadu na 50 tisíc korun.


Nehoda se obešla bez zranění
Mohelnice – V katastru obce Mohelnice došlo k dopravní nehodě. V sobotu 20. října krátce po půl deváté ráno došlo na silnici I/35 u sjezdu Mohelnice – jih k dopravní nehodě dvou vozidel. 79letý řidič vozu VW Polo jedoucí ve směru na Olomouc se pravděpodobně plně nevěnoval řízení a nedokázal tak včas zareagovat na před ním zpomalující vozidlo Dacia, které řídil 25letý mladík. Došlo ke střetu vozidel, po kterém řidič vozu Dacia sjel vpravo mimo silnici, kde přední částí vozu narazil do dopravního značení. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Oba řidiči se podrobili dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídili pod vlivem alkoholu. Škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun, na poškozeném dopravním značení na 30 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.10.2018 15:56
Titulek: Reflexní prvky
Autor: Jarda
31
Policajti by udělali daleko líp, kdyby ty reflexní prvky rozdávali chodcům výhradně mimo obec. V obci to nemá ze zákona co dělat a lidi to nosit nebudou, protože nemusí. Opodstatnění to má mimo obec za splnění dalších zákonných podmínek, které se musí sejít současně: 1) snížená viditelnost; 2) silnice bez chodníků; 3) chybějící veřejné osvětlení.
Reagovat
Datum: 29.10.2018 19:18
Titulek: Reflexní prvky
Autor: Jarda
44
Nechápu, za co Nesouhlas. Pokud je něco stanovené zákonem, tak se to bude prostě přesně dodržovat a ne si nařízení upravovat po svém v podobě nošení reflexních prvků v místech, kde to zákon nestanovuje.
Reagovat
Datum: 3.11.2018 08:19
Titulek: Re: Reflexní prvky
Autor: Martin
souhlas
46
nesouhlas
35
Nevím kolik toho najezdíte, ale z vlastní zkušenosti jsem rád za každého člověka co má na sobě reflexní prvky, ať už v obci, nebo mimo. Ve mestě kde je hodně světel (odlesky a rušivé elementy) dokáže reflexní prvek pomoci.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.