ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 41. týden

13. října 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 41. týden
  • Spadla klec
  • Kdo je vidět, vyhrává!
  • Složila zálohu, ale kotle se nedočkala
  • Vytloukal klín klínem
  • Odsouzený se vyhýbal vězení
  • Dluží na výživném
  • Nehody na Šumpersku

Spadla klec
Šumpersko – Šumperští kriminalisté realizovali v uplynulých dnech velmi úspěšnou akci na poli drogové trestné činnosti. Na základě dlouhodobě rozpracovaných operativních poznatků skončili v rukou kriminalistů hned tři muži ve věku pětatřicet, šestatřicet a padesát let. Každý z nich měl během několika posledních měsíců nejen vyrábět, ale také distribuovat pervitin, a to zejména na Zábřežsku. Při rozsáhlých domovních prohlídkách realizovaných nejen v bytových, ale také nebytových prostorách, zajistili kriminalisté celkem šest varen, léčivo (zhruba tři sta kusů tablet užívaných k nelegální výrobě pervitinu), větší množství laboratorního vybavení, chemikálií a dalších věcí užívaných při výrobě drog, ale také sušenou rostlinnou hmotu. Všichni zadržení si již vyslechli obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Trestní stíhání šestatřicetiletého muže je s ohledem na jeho předchozí odsouzení pro tutéž trestnou činnost vedeno vazebně. Zároveň začátkem tohoto týdne realizovali kriminalisté územního odboru Šumperk další případ na úseku drogové problematiky.
Tentokrát zasahovali na Mohelnicku. Výsledkem je zadržení dvou osob, pětatřicetiletého muže a stejně staré ženy, a jejich následné obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Muže, který byl na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadržen, policisté zastihli v okamžiku, kdy řídil osobní motorové vozidlo, a to i přesto, že mu byl uložen platný zákaz řízení. Z provedeného šetření dále vyplynulo, že se měl obviněný tohoto skutku dopustit v posledním období ve více případech. Vyslechl si proto obvinění také ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Ještě téhož dne provedli kriminalisté také domovní prohlídky v místech současných bydlišť obviněných, a také prohlídky dalších nebytových prostor a vozidel. Na domovních prohlídkách se vedle týmu kriminalistů podíleli také psovodi se služebními psy (fenkou Imary a psem Caesarem) vycvičenými k vyhledávání omamných a psychotropních látek, kteří označili místa úkrytu nalezených látek. Při domovních prohlídkách policisté zajistili věci úzce související s nelegální výrobou a distribucí pervitinu, zejména různé chemikálie, laboratorní vybavení, papírová psaníčka s krystalickou látkou, digitální váhy, ale také igelitové obaly užívané k distribuci drog. Jak kriminalisté zjistili, měli oba obvinění v posledních letech neoprávněně vyrábět pervitin, který částečně užívali pro vlastní potřebu a částečně distribuovali několika dalším odběratelům na Mohelnicku, a to buď zdarma, nebo za úplatu.


Kdo je vidět, vyhrává!
Šumpersko – S příchodem sychravého podzimního období věnují policisté na Šumpersku zvýšenou pozornost viditelnosti chodců a cyklistů. Při dopravně preventivní akci konané v úterý 8. října ráno policisté dopravního inspektorátu společně s preventistkou zjišťovali, zda chodci dodržují svou povinnost a jsou při pohybu mimo obec za snížené viditelnosti (soumraku, svítání a noční doby) vybaveni reflexními prvky. Dále se zaměřili na řádné osvětlení cyklistů. Cílem opatření bylo chodcům i cyklistům připomenout základy bezpečnosti při pohybu na pozemních komunikacích a eliminovat dopravní nehodovost s jejich účastí. Pro zvýšení bezpečnosti si chodci i cyklisté během kontroly převzali reflexní pásky a další obdobné dárky s reflexními prvky. V preventivních akcích obdobného charakteru budou policisté pokračovat i v nadcházejícím období. Nevybavení chodci a cyklisté, kteří svým liknavým přístupem ohrozí bezpečnost silničního provozu, musí počítat s uložením pokuty. Během uplynulého měsíce řešili policisté na Šumpersku přes dvě desítky těchto přestupků.


Složila zálohu, ale kotle se nedočkala
Šumpersko – Šumperští policisté se zabývají případem možného podvodného jednání. Seniorka se letos v lednu dohodla s osmadvacetiletým mužem na pořízení a montáži plynového kotle. Žena muži zaplatila zálohu ve výši 30 400 korun, ale ani přes opakované urgence se do současné doby nedočkala ani kotle, ani navrácení peněz.

Vytloukal klín klínem
Mohelnicko – Ze spáchání trestného činu podvod je podezřelý dvaačtyřicetiletý muž z Mohelnicka. Začátkem července letošního roku měl muž prostřednictvím zástupce společnosti poskytující finanční půjčky uzavřít smlouvu o zápůjčce ve výši 47 tisíc korun, kterou se zavázal uhradit ve čtyřiceti osmi splátkách. Přitom si, vzhledem k závazkům vyplývajícím z dříve uzavřených zápůjček a úvěrových smluv s jinými obchodními společnostmi, musel být vědom toho, že nebude schopen uvedené splátky řádně hradit. Podle prvotního šetření neuhradil ani jednu z předepsaných splátek, místo toho měl začátkem září podat ke Krajskému soudu v Ostravě návrh na povolení oddlužení.

Odsouzený se vyhýbal vězení
Hanušovicko – Zábřežští policisté prověřují závažnost okolností a důvodů, které vedly osmadvacetiletého muže z Hanušovicka k tomu, aby se vyhýbal nástupu výkonu trestu odnětí svobody. Výzvu Okresního soudu ve Znojmě k nástupu výkonu trestu odnětí svobody pro přečin zanedbání povinné výživy si odsouzený osobně převzal koncem měsíce srpna. Výzvy však nedbal a do věznice ve stanovený termín nenastoupil. Výkonu trestu však neunikl. Koncem září byl policisty vypátrán v jednom ze zábřežských supermarketů a eskortován do Vazební věznice Olomouc.

Dluží na výživném
Šumpersko – Šumperští policisté šetří podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Podle prvotního šetření si třiačtyřicetiletý muž řádně a včas neplní vyživovací povinnost vůči svým dvěma nezletilým synům. Povinnost vyživovat nezletilé dítě obecně vyplývá z příslušných ustanovení občanského zákoníku. Muži však byla tato povinnost dále upravena rozsudkem Okresního soudu v Bruntále, podle kterého má na každého ze synů měsíčně přispívat částkou sedm set korun. Od března roku 2014 do současnosti má na výživném dlužit bezmála devadesát tisíc korun. Za takové jednání muži, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí podle trestního zákoníku až roční trest odnětí svobody.

Nehody na Šumpersku
Zvole – Ani uplynulý víkend se neobešel bez dopravních nehod. V sobotu 5. října krátce před půl druhou odpoledne byly všechny složky integrovaného záchranného systému povolány na silnici I/44, kde se v úseku mezi obcemi Zvole a Libivá při havárii osobního vozidla lehce zranili dva lidé. Podle prvotního šetření za nehodou stála nepřiměřená rychlost jízdy. V mírné levotočivé zatáčce ve směru jízdy na Mohelnici dostal osmačtyřicetiletý řidič na mokré vozovce s vozem Renault Thalia smyk, po kterém vyjel vpravo mimo silnici a narazil do travnatého svahu. Po nárazu se vozidlo přetočilo přes střechu. Při havárii se lehce zranil jak řidič, tak spolujezdkyně. Oba byli zdravotnickou záchrannou službou přepraveni k ošetření do nemocnice.


Staré Město – Oznámení o další havárii osobního vozidla přijali policisté v neděli 6. října krátce po půlnoci. Došlo k ní ve Starém Městě, kde osmnáctiletý mladík poté, co se posilnil alkoholem, nezvládl řízení a s vozem značky Ford sjel mimo silnici, kde narazil nejprve do oplocení u rodinného domu a následně také do kamenné podezdívky domu. Při havárii se mladík lehce zranil a zdravotnickou záchrannou službou byl přepraven do nemocnice. Jak policisté zjistili, neměl mladík za volantem co pohledávat. Jednak mu při dechových zkouškách opakovaně naměřili hodnoty přes 1,5 promile alkoholu v dechu, a zároveň není držitelem žádného řidičského oprávnění.


Mohelnice – K poslední havárii došlo v neděli 6. října krátce po poledni na silnici mezi Křemačovem a Mohelnicí. S vozem Audi tam poté, co v ostré pravotočivé zatáčce nepřizpůsobil rychlost jízdy, havaroval čtyřiačtyřicetiletý řidič. Jeho jízda skončila čelním nárazem do dvou kmenů stromů. V tomto případě se havárie obešla bez zranění. Za tento velmi riskantní manévr uložili policisté řidiči pokutu. Škoda způsobená na vozidle byla předběžně vyčíslena na 150 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.