ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 41. týden

14. října 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 41. týden
 • Šel a ničil
 • Krádež na ubytovně
 • Odcizené jízdní kolo
 • Dopravně bezpečnostní akce
 • Senior po setmění zabloudil
 • Zaměřeno na chodce a cyklisty
 • Četné silniční kontroly na Šumpersku
 • Poškozený lak na vozidle
 • Požár neobydleného domu
 • Řídil přes zákaz
 • Vloupání do garáže
 • Havárie podnapilého cyklisty

Šel a ničil
Šumperk – Šumperští policisté podezírají 19letého mladíka z přečinu poškození cizí věci. V pátek 12. října večer hodil mladý muž kámen do okna přízemního bytu na ulici Gen. Svobody. Dané okno rozbil. Dále kamenem poškodil okno v přízemí panelového domu na ulici Březinova. Ve svém řádění pokračoval a poničil i vstupní dveře do domu. Celkem napáchal škodu předběžně za 7 tisíc korun.

Krádež na ubytovně
Zábřeh – Během patnácti minut přišel muž o finanční hotovost. V pátek 12. října ráno se šel 53letý muž na ubytovně v Zábřehu osprchovat. Když se vrátil na svůj pokoj, zjistil, že se mezitím do neuzamčeného pokoje někdo dostal. Pachatel z odložených kalhot vytáhl peněženku a odcizil finanční hotovost ve výši 7 400 korun.

Odcizené jízdní kolo
Šumperk – Ze stojanu zmizelo jízdní kolo. Zatím nezjištěný pachatel se ve čtvrtek 11. října mezi osmou a půl devátou hodinou ráno zmocnil pánského kola značky Apache. Majitel kolo uzamkl lankovým zámkem ke stojanu na jízdní kola před vchodem do panelového domu na ulici Vrchlického v Šumperku. Zloděj způsobil škodu za 15 tisíc korun.

Dopravně bezpečnostní akce
Zábřežsko – Řidiči na Zábřežsku se mohli setkat s četnějšími silničními kontrolami. Ve čtvrtek 11. října dopoledne se policisté obvodního oddělení Zábřeh zaměřili především na dodržování pravidel silničního provozu a zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči vozidel. V průběhu akce zkontrolovali padesát tři vozidel a zjistili dvanáct přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. V šesti případech řidiči nerespektovali dopravní značení, třikrát nepředložili ke kontrole předepsané doklady. Dva řidiči se nepřipoutali bezpečnostním pásem a v jednom případě policisté zjistili špatný technický stav vozidla. Všechny tyto přestupky policisté vyřešili na místě uložením pokuty.

Senior po setmění zabloudil
Nový Malín – Senior se po setmění ztratil v lese. V úterý 9. října krátce po dvacáté hodině požádala 66letá žena policisty o pomoc. Její 74letý přítel se po poledni vypravil autobusem na výlet na Skřítek, odkud měl v úmyslu po staré cestě sejít do Nového Malína. V lese však zatměl, ztratil turistickou značku a v nepřehledném úseku se nedokázal zorientovat. Policisté se s mužem telefonicky spojili, projížděli okolí a se zapnutým světelným i zvukovým výstražným znamením se snažili blíže určit lokalitu, kde by se senior mohl nacházet. Do pátrací akce se přímo v terénu zapojili také policisté s výbornou místní znalostí a psovod se služebním psem. Nastalou situaci komplikoval fakt, že měl senior po operativním zákroku zhoršené vidění. Nezraněného muže se policistům podařilo nalézt krátce před druhou hodinou ráno, a to v místě vzdáleném asi čtyři kilometry od Nového Malína.

Zaměřeno na chodce a cyklisty
Šumpersko – Policisté šumperského dopravního inspektorátu se společně s preventistkou a krajským koordinátorem BESIP zaměřili na viditelnost chodců a cyklistů. Ve čtvrtek 11. října v časných ranních hodinách se policisté soustředili zejména na úseky mimo obce a zjišťovali, zda jsou cyklisté a chodci řádně osvětleni a vybaveni reflexními prvky tak, aby byli pro projíždějící řidiče včas viditelní. Řadou testů bylo prokázáno, že chodec pohybující se po pozemní komunikaci v tmavém oblečení je pro řidiče přijíždějícího vozidla viditelný na pouhých osmnáct metrů, v bílém oblečení pak na padesát pět metrů. Je-li však jeho oděv doplněn reflexním označením, vidí jej řidič na dvě stě metrů, což už představuje dostatečnou vzdálenost pro bezpečné manévrování. Během této akce policisté zjistili, že většina cyklistů, kteří dojíždějí do zaměstnání na kole pravidelně, je předpisově vybavená. Často však nevěnují pozornost dostatečné intenzitě osvětlení a neuvědomují si, že pro ně skomírající světlo představuje velké riziko. Právě na tento nešvar policisté a krajský koordinátor BESIP několik cyklistů upozornili a zároveň je vybavili reflexními prvky a doplňky tak, aby mohli bezpečně pokračovat v jízdě.Četné silniční kontroly na Šumpersku
Šumpersko – Dopravně bezpečnostní akce pomohla odhalit dva řidiče se zákazem řízení. V pondělí 8. října dopoledne se policisté dopravního inspektorátu zaměřili především na dodržování stanovené rychlosti jízdy a zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči vozidel. V průběhu akce policisté zkontrolovali čtyřicet osm vozidel a odhalili dva řidiče, kteří usedli za volant s platným zákazem řízení všech motorových vozidel. Dále zjistili deset přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. V osmi případech se jednalo o překročení stanovené rychlosti jízdy v obci, jeden řidič se zapomněl připoutat bezpečnostním pásem a v jednom případě zjistili policisté špatný technický stav vozidla.

Poškozený lak na vozidle
Postřelmov – Škodu za předběžně 30 tisíc korun způsobil dosud nezjištěný pachatel. V pondělí 8. října kolem sedmé hodiny ranní zaparkoval majitel svůj automobil značky Lexus v prostoru volně přístupného areálu firmy v Postřelmově. Když se k vozidlu po páté hodině odpoledne vrátil, zjistil, že má poškrábaný lak.

Požár neobydleného domu
Mohelnice – V Mohelnici začala hořet neobydlená budova.V pondělí 8. října krátce před osmnáctou hodinou došlo k požáru trvale neobydleného domu v Mohelnici, v místě výjezdu na Moravskou Třebovou. Z důvodu hasebních a likvidačních prací musela být komunikace uzavřena, následně byl provoz v místě řízen kyvadlově. K plnému obnovení provozu došlo krátce před devátou hodinou večer. Přesné příčiny a okolnosti vzniku požáru jsou předmětem dalšího šetření. Při požáru nedošlo ke zranění osob. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun.

Řídil přes zákaz
Rapotín – Muž neměl za volantem co pohledávat. V neděli 7. října krátce po osmé hodině ráno zastavili policisté v Rapotíně 67letého řidiče vozu Škoda Octavia. Vyzvali ho k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu motorového vozidla a také k podrobení se orientační dechové zkoušce. Řidičský průkaz však muž ke kontrole předložit nemohl. Rozhodnutím Městského úřadu Vlašim mu byl totiž uložen trest zákazu řízení motorových vozidel, a to s platností až do července roku 2020.

Vloupání do garáže
Šumperk – Vykradením garáže lupič způsobil škodu za více než 45 tisíc korun. V sobotu 6. října dopoledne se neznámý pachatel vloupal do řadové garáže na ulici Bratří Čapků v Šumperku. Po nezvané návštěvě majitel postrádá dvě basové kytary včetně pouzder, skládací stojan na klávesy a mikrofon, a také celou řadu elektrického a pracovního nářadí.

Havárie podnapilého cyklisty
Mohelnice – Opilý cyklista si způsobil zranění, se kterým byl převezen do nemocnice. V neděli 7. října došlo na silnici I. třídy, v úseku mezi obcí Podolí a Mohelnice, k havárii cyklisty. 33letý muž jedoucí na kole po chodníku směrem k centru města Mohelnice najednou narazil do sloupu veřejného osvětlení. Následně přeletěl přes řídítka a způsobil si zranění. Záchrannou službou byl převezen k ošetření do nemocnice v Šumperku. Při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnota 3,11 promile alkoholu v dechu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.