ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 39. týden

30. září 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 39. týden
 • Motorkář se pokusil utéct
 • Tragická dopravní nehoda
 • Unavený řidič
 • Nezodpovědný otec
 • Zaměřeno na řidiče
 • Odcizené jízdní kolo
 • Jezdím bezpečně
 • Odpojený návěs
 • Traktor zranil chodkyni
 • Za volantem neměli co pohledávat
 • Havárie motocyklisty

Motorkář se pokusil utéct
Šumperk – Řidič motocyklu se chtěl útěkem vyhnout silniční kontrole. Ve čtvrtek 27. září dopoledne zadrželi šumperští policisté 28letého řidiče motocyklu. Dotyčný nereagoval na výzvy policistů dávané k zastavení. Z ulice Zábřežská pak sjel do slepé uličky, kde motocykl položil na pravý bok a začal utíkat přes pole pryč. Policistům však neunikl. Důvod, proč se nechtěl tváří v tvář setkat s policisty, byl zřejmý. Rozhodnutím Okresního soudu v Šumperku mu byl totiž uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to s platností do srpna roku 2023. Orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, kterému se řidič dobrovolně podrobil, ukázal pozitivní hodnotu na látky kanabis a amfetamin/metamfetamin. Po provedení prvotních úkonů skončil řidič v policejní cele.

Tragická dopravní nehoda
Kosov – V Kosově došlo k tragické dopravní nehodě. Ve středu 26. září okolo půl desáté dopoledne došlo na výjezdu z obce Kosov ke střetu dodávkového vozidla se 75letou chodkyní. Při střetu utrpěla seniorka vážná zranění. Z místa nehody byla letecky transportována na urgentní příjem Fakultní nemocnice Olomouc. Přes veškerou snahu lékařů žena následkům poranění později podlehla. Přítomnost alkoholu a jiných omamných nebo psychotropních látek byla u 27letého řidiče dodávkového vozu vyloučena provedenými zkouškami.

Unavený řidič
Mohelnice – Za nehodu mohla únava. Ve středu 26. září krátce před půl druhou hodinou odpoledne přijali policisté oznámení, že na silnici I. třídy v Mohelnici došlo k havárii osobního vozidla. 24letého řidiče jedoucího ve směru od Olomouce přemohla před Mohelnicí únava. S vozem Škoda Octavia najel vlevo do svodidel. Po nárazu se vozidlo několikrát otočilo a zůstalo stát v pravém jízdním pruhu. Společně s řidičem ve vozidle cestovala žena a dítě. Podle prvotního šetření se havárie naštěstí obešla bez zranění. Z preventivních důvodů však bylo dítě z místa nehody přepraveno záchrannou službou na vyšetření do zdravotnického zařízení. Jak na vozidle, tak na poškozeném svodidle byla škoda předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun.
 

Nezodpovědný otec
Šumperk – Šumperští policisté šetří podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. Podle prvotního šetření si 40letý muž neměl řádně plnit vyživovací povinnost ke svým dvěma nezletilým dětem, která mu byla stanovena rozsudkem Okresního soudu v Šumperku. Od září roku 2017 do současné doby má na výživném dlužit 45 tisíc korun.

Zaměřeno na řidiče
Zábřežsko – Řidiči na Zábřežsku se mohli setkat s četnějšími silničními kontrolami. V úterý 25. září odpoledne se zábřežští policisté zaměřili především na nekázeň řidičů motorových vozidel, nerespektování pravidel silničního provozu a dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů nebo jiných omamných a psychotropních látek během jízdy. V průběhu akce policisté zkontrolovali šedesát vozidel a zjistili devatenáct přestupků. V osmi případech řidiči nerespektovali dopravní značení, tři řidiči nebyli během jízdy připoutáni bezpečnostními pásy, jeden u sebe neměl předepsané doklady, a další neužil předepsané osvětlení vozidla. Šestkrát policisté zjistili špatný technický stav vozidel.

Odcizené jízdní kolo
Mohelnice – Policisté pátrají po zloději. V blíže nezjištěné době od 16. do 25. září vnikl neznámý pachatel v Mohelnici, na ulici Nové, do sklepních prostor panelového domu. Poté, co násilím rozlomil dvířka jedné ze sklepních kójí, zevnitř odcizil dámské jízdní kolo značky Fort. Jeho majitelce způsobil škodu za 2 100 korun.

Jezdím bezpečně
Zábřeh – Na VOŠ a SŠ automobilní Zábřeh se konal druhý ročník pohárové soutěže pro střední odborné školy technického zaměření pod názvem „Jezdím bezpečně!“. V úterý 25. září vyslalo šest středních škol tříčlenné družstvo s doprovodem. Soutěž byla rozdělena na část teoretickou a praktickou. Studenti ji zahájili dopravním testem, poté se družstva odebrala na stanoviště s jednotlivými disciplínami, kterých pro ně bylo připraveno celkem sedm. Jednalo se o jízdu zručnosti na elektro skútru, pěší slalom s opileckými brýlemi, poskytování první pomoci a montáž sněhových řetězů. Další disciplínou byla požární ochrana v dopravě, výměna kola na vozidle a umístění dětské autosedačky do vozidla s následným připoutáním „dítěte“ (pro soutěžní účely postačila panenka a plyšový medvěd). Nebodovaným úkolem soutěžících bylo vyzkoušet si trenažér převrácení vozidla, který zapůjčila pojišťovna Generali. Všichni soutěžící se výborně zapojili a snažili se dosáhnout co nejlepšího výsledku. Po splnění všech úkolů následovala krátká prezentace dopravní nehodovosti a shrnutí základních pravidel první pomoci. Závěr pak patřil vyhodnocení a předání cen. Na prvním místě se umístila SŠ zemědělská Přerov, Osmek, která si odnesla putovní pohár, a bude jej příští rok obhajovat. Druhé místo patřilo SŠ polytechnické Rooseveltova Olomouc a třetí místo obsadila SŠ technická Kouřílkova Přerov. Všechna družstva, i ta, která skončila na dalších místech, si ze soutěže odnesla hodnotné ceny. Soutěžního klání se, mimo pořadí, zúčastnilo také tříčlenné družstvo pořádající školy. Pořadateli a spoluorganizátory byla SOŠ a VOŠ automobilní Zábřeh, Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, krajský koordinátor BESIP, Pojišťovna Generali, Zdravotní pojišťovna MV ČR, skupina Pomáháme pomáhat a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, stanice Zábřeh.


Odpojený návěs
Velké Losiny – Z nákladního automobilu se odpojil návěs a poškodil vozovku. V úterý 25. září krátce po třinácté hodině vyjeli dopravní policisté k nehodě, která se odehrála na silnici III. třídy v katastru obce Velké Losiny. Řidiči nákladního vozidla značky Scania se během jízdy z Maršíkova na Sobotín uvolnil špatně zajištěný návěs, který po dopadu poškodil povrch vozovky. Škoda na vozovce byla předběžně odhadnuta na 20 tisíc korun, na návěsu na 50 tisíc korun.


Traktor zranil chodkyni
Velké Losiny – Při dopravní nehodě byla zraněna chodkyně. V pondělí 24. září krátce po desáté hodině dopoledne přijali policisté oznámení, že na silnici I. třídy ve Velkých Losinách došlo k dopravní nehodě. Podle prvotního šetření se 35letý řidič jízdní soupravy složené z traktoru a přívěsu v pravotočivé zatáčce ve směru jízdy k obci Rapotín lekl protijedoucího nákladního vozidla. Na vzniklou situaci měl zareagovat přibrzděním a stržením řízení vpravo. V důsledku tohoto manévru mělo dojít k rozpohybování jízdní soupravy do stran a následnému střetu pravé boční části traktoru s chodkyní, která šla po levé straně silnice jako poslední ze čtyř chodců, majících namířeno do centra obce. Po střetu vyjel řidič vpravo mimo silnici a přední částí traktoru narazil do dřevěného oplocení zámecké zahrady. Podle prvotních informací utrpěla chodkyně lehké zranění. Jak řidič, tak chodkyně, se podrobili dechové zkoušce, která vyloučila, že by byli ovlivněni alkoholickými nápoji. Škoda na traktoru byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun, na poškozeném plotu na 10 tisíc korun.
 


 

Za volantem neměli co pohledávat
Šumperk – Ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání je podezřelý 56letý řidič. V neděli 23. září o půl deváté ráno policisté zastavili a kontrolovali řidiče vozu Peugeot 306. Řidičský průkaz muž ke kontrole předložit nemohl. Rozhodnutím Okresního soudu v Šumperku mu byl totiž uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to s platností až do března roku 2021.
Mohelnice – Ve stejnou dobu provedli policisté kontrolu dalšího řidiče osobního vozu, tentokrát v Mohelnici. Po předložení dokladů potřebných k řízení a provozu motorového vozidla vyzvali 75letého řidiče, aby se podrobil orientační dechové zkoušce, neboť při komunikaci s řidičem pojali podezření, že usedl za volant pod vlivem alkoholu. Dechové zkoušky, kterým se motorista dobrovolně podrobil, jejich domněnku potvrdily. Řidiči byly opakovaně naměřeny hodnoty lehce přes 1,5 promile alkoholu v dechu.

Havárie motocyklisty
Loučná nad Desnou – V katastru Loučné nad Desnou došlo k dopravní nehodě. V pátek 21. září o půl páté odpoledne přijali policisté oznámení o havárii motocyklisty, ke které došlo na silnici I. třídy v katastru obce Loučná nad Desnou. Podle prvotního šetření tam 26letý řidič motocyklu Yamaha jedoucí ve směru k Loučné nad Desnou v důsledku nepřizpůsobení rychlosti při výjezdu z levotočivé zatáčky vyjel vpravo mimo silnici a předním kolem uvízl v nezpevněném štěrku. Jeho jízda poté skončila pádem do příkopu. Při havárii se řidič zranil a musel být letecky transportován do Fakultní nemocnice Olomouc. Škoda na motocyklu byla předběžně vyčíslena na 80 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.