ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 38. týden

22. září 2019, 10:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 38. týden
  • Motocykl už nenašel
  • Řídil pod vlivem alkoholu
  • Pozor na zvěř
  • Řidiči podváděli s tachografem i emisemi
  • Unavený řidič přejel do protisměru
  • Nehoda motorkáře
  • Policisté přistihli další podnapilé řidiče
  • Přepadení si vymyslel

Motocykl už nenašel
Šumperk – Z přečinu neoprávněné užívání cizí věci je podezřelý zatím neznámý pachatel. Někdy v době od večerních hodin dne 19. září do rána následujícího dne zmizel uzamčený motocykl Jawa 50M, který si jeho majitel zaparkoval na veřejném parkovišti na ulici Kmochova v Šumperku. Krádeží vznikla škoda za předběžně 15 tisíc korun.

Řídil pod vlivem alkoholu
Hanušovice – Pod vlivem alkoholu a bez řidičského oprávnění usedl za volant. V sobotu 21. září v noci kontrolovali policisté v Hanušovicích osobní motorové vozidlo Ford Focus. U jednadvacetiletého řidiče provedli orientační dechovou zkoušku a naměřili mu téměř 1,1 promile alkoholu v dechu. Řidič se po poučení dobrovolně podrobil lékařskému vyšetření, spojenému s odběrem biologického materiálu v nemocnici. Policisté navíc zjistili, že mladík vozidlo řídil, aniž by byl držitelem řidičského oprávnění.

Pozor na zvěř
Bludov – Při srážce se srnou došlo ke škodě ve výši 50 tisíc korun. V sobotu 21. září ráno došlo na komunikaci III/369 k dopravní nehodě, v níž figurovala zvěř. Osobnímu vozidlu Mitsubishi, které řídil pětačtyřicetiletý řidič, jedoucí ve směru od obce Vyšehoří na Bludov, vběhla náhle bezprostředně před vozidlo srna. Řidič již nedokázal střetu zabránit. Po střetu odběhlo zvíře neznámo kam. Alkohol byl u řidiče vyloučen orientační dechovou zkouškou, ke zranění osob nedošlo.

Řidiči podváděli s tachografem i emisemi
Mohelnice – Dvaapadesátiletý řidič je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V rámci silniční kontroly, provedené tento týden v Mohelnici, vyšlo najevo, že řidič kamionu měl za jízdy aktivované zařízení ovlivňující funkci tachografu. Necelou minutu před zastavením hlídkou muž deaktivoval zařízení ovlivňující tachograf v domnění, že se na podvodné jednání nepřijde. Důkladnou kontrolou bylo zjištěno, že na originální kabeláž digitálního tachografu je umístěno zařízení, které jej umožňuje řidičům deaktivovat, přičemž za jízdy s tímto vozidlem se řidičům vykazuje místo doby řízení doba odpočinku. Muž tak mohl řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. Za uvedené jednání řidiči hrozí až tříletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci a dopravci hrozí ve správním řízení pokuta do 350 tisíc korun. U stejného vozidla bylo při technické prohlídce nalezeno také zařízení ovlivňující funkci vstřikování močoviny (AdBlue) do výfukového systému pro snižování emisních norem, v důsledku čehož byl systém snižování emisních norem deaktivován a nefunkční. Obě zařízení byla na místě kontroly zajištěna. Stejné zařízení na ovlivňování systému vstřikování močoviny do výfukového systému pro snižování emisních norem bylo zajištěno také u dalšího řidiče českého dopravce. Také toto zařízení bylo zajištěno a provozovateli vozidla hrozí ve správním řízení až stotisícová pokuta.


Unavený řidič přejel do protisměru
Mohelnice – Dopravní nehoda si vyžádala dva zraněné a škodu za sto tisíc korun. V pátek 13. září krátce po druhé hodině odpoledne jel jednadvacetiletý řidič vozu Škoda Fabia na silnici I/44 mezi obcemi Libivá a Mohelnice. Při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky před Mohelnicí vlivem únavy přejel do protisměru, kde pravou přední částí narazil do protijedoucího vozidla VW Golf, které řídila jednačtyřicetiletá řidička. Oba řidiči byli po nehodě přepraveni k ošetření do nemocnice. Policisté u nich provedli dechové zkoušky, které vyloučily, že by řídili pod vlivem alkoholu.


Nehoda motorkáře
Červenohorské sedlo – Na Červenohorském sedle se vážně zranil mladý motorkář. V neděli 15. září po poledni vyjeli dopravní policisté na Červenohorské sedlo k havárii osmnáctiletého motocyklisty. Ten v důsledku nepřiměřené rychlosti nezvládl průjezd ostrou pravotočivou zatáčkou ve stoupání, kde se strojem Suzuki GSX-R600 dostal smyk a přejel do protisměru. Tam jeho jízda skončila nárazem do svodidel. Při havárii se vážně zranil a musel být zdravotnickou záchrannou službou přepraven do nemocnice v Jeseníku, odkud byl následně transportován letecky na Fakultní nemocnice Olomouc. Dechová zkouška byla u řidiče negativní. Výše škody způsobené při havárii byla předběžně vyčíslena na 65 tisíc korun.


Policisté přistihli další podnapilé řidiče
Šumpersko – Dva silně podnapilí řidiči ve věku jednačtyřicet a osmatřicet let skončili během uplynulého víkendu v síti policejních kontrol. Staršího z řidičů, který usedl za volant vozu Škoda Fabia, zkontrolovali policisté zábřežského obvodního oddělení v sobotu 14. září před půlnocí na Třešňové ulici. Při dechových zkouškách nadýchal hodnoty 1,88 a 1,90 promile alkoholu v dechu. Mladšího muže zastavili policisté o den později, a to hodinu před půlnocí v Rapotíně. Při dechových zkouškách mu naměřili hodnoty 1,92 a 2,03 promile alkoholu v dechu. Oběma řidičům policisté zadrželi řidičské průkazy a zakázali další jízdu.

Přepadení si vymyslel
Hanušovice – Nechtělo se mu domů „po svých“, tak si vymyslel přepadení. Ve středu 18. září krátce před jedenáctou hodinou večer se na hlídku hanušovických policistů obrátil podnapilý mladík. Policistům uvedl, že byl na Pražské ulici přepaden dvěma jemu neznámými osobami. Útočníci jej měli zezadu udeřit blíže nezjištěným předmětem do hlavy a poté, co upadl na chodník, mu z kapsy bundy odcizili peněženku s osobními doklady a zmizeli neznámo kam. Vzhledem k tomu, že si muž stěžoval na bolest hlavy, přivolali policisté zdravotnickou záchrannou službu, která jej převezla k ošetření do nemocnice. Zároveň se začali intenzivně zabývat veškerými okolnostmi případu a přitom velmi záhy zjistili řadu nesrovnalostí. Třiadvacetiletý mladík z Hanušovicka tak musel s pravdou ven. Kriminalistům přiznal, že si loupežné přepadení vymyslel. Nechtělo se mu domů pěšky a když zahlédl policejní hlídku, domníval se, že na policisty zapůsobí smyšleným loupežným přepadením a ti jej pak odvezou domů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

V tomto čísle hrajeme o pět volných vstupenek na koncert skupiny Jelen, na kterém si budete moci vychutnat pověstnou jelení energii! Kapela Jelen přijede do Zábřehu spolu s MÍŠOU TUČNOU, dcerou country legendy, a jako „předskokani" vystoupí neuvěřitelná looperka Tereza Balonová a zbrusu nová kapela Martyho banda. Koncert odstartuje v zábřežském kulturáku v pátek 6. prosince.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje poslední album skupiny Jelen?
1. Poslední vlak Michala Tučného
2. Půlnoční vlak Michala Davida
3. Půlnoční vlak Michala Tučného

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Dvě volné vstupenky na festival Horování, který se uskuteční v sobota 23. 11. v šumperském Domu kultury vyhrávají: Jaroslav Kuba z Nového Malína a Lída Odehnalová z Kolšova. Na vánoční koncert Janka Ledeckého, který kulturní dům v Šumperku uvede 28. listopadu od nás získávají vstup zadarmo: Alžběta Vévodová z Chromče a Petra Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně šumperského kulturního domu.