ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 38. týden

23. září 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 38. týden
 • Vyloupený automobil
 • Den policistou
 • Zloděj ukradl telefon
 • Sprejerství
 • Žena naletěla podvodníkovi
 • Opilý sedl za volant
 • Agresivního muže policisté vykázali
 • Dopravně bezpečnostní akce
 • Se zákazem řízení si těžkou hlavu nedělali
 • Víkendové nehody
 • Policisté žádají o pomoc
 • Nevěřte všemu, co kdo napíše
Vyloupený automobil
Hraběšice – Zloděj během závodů vykradl automobil. V sobotu 22. září odpoledne během rybářských závodů se neznámý pachatel vloupal do vozidla Renault Master odstaveného na parkovišti u vodní nádrže Krásné na Šumpersku. Z vozu odcizil cyklistickou výbavu (přilbu, oblečení a boty), peněženku s hotovostí a platebními kartami a další věci. Majitelé škodu odhadli na více jak 20 tisíc korun.

Den policistou
Okres – Žáci základních škol si vyzkoušeli, jaké je být policistou. Ve čtvrtek 20. září se uskutečnil již patnáctý ročník projektu územního odboru Policie ČR Šumperk s názvem „Den policistou“. Tříčlenná družstva žáků osmých tříd vybraných základních škol měla v průběhu soutěžního dopoledne možnost poměřit své síly v různých policejních disciplínách. Samotnému soutěžnímu klání předcházely ukázky z různých oborů policejní práce. Soutěžící navštívili pracoviště kriminalistické techniky a přímo v terénu přihlíželi silničním kontrolám. S velkým zájmem sledovali ukázku výcviku služebních psů. Poznatky a informace získané v průběhu výkladu na jednotlivých stanovištích pak mohli zúročit v písemných testech. Protože k policejní práci neodmyslitelně patří také střelecká a fyzická příprava, absolvovali žáci střelbu z malorážky a testy fyzické zdatnosti. Odpoledne proběhlo vyhodnocení a ocenění nejlepších družstev. První místo obsadilo družstvo Základní školy Mohelnice - Vodní, jako druhé skončilo družstvo Základní školy Oskava a na třetí příčce se umístilo družstvo Základní školy Hanušovice. Projekt byl realizován za podpory Města Šumperk, spolku Bezpečný Šumperk z.s., Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR, Pojišťovny Generali a Besip.

 


Zloděj ukradl telefon
Zábřeh – Policisté ze Zábřehu pátrají po zloději, který odcizil mobilní telefon. Někdy v noci na pondělí 17. září vnikl neznámý pachatel na oplocený pozemek v Zábřehu. Ze zahradního altánu vzal volně odložený mobilní telefon Samsung Galaxy S8.

Sprejerství
Šumperk – Neznámý pachatel posprejoval vlak. V noci na středu 19. září si vandal vyhlédl vlakovou soupravu odstavenou v areálu Depa kolejových vozidel Olomouc v Šumperku. Na jednu stranu vytvořil barevný nápis „OWO“ a na druhou černou barvou napsal „AHOJ PEPO“. Způsobená škoda zatím nebyla vyčíslena.

Žena naletěla podvodníkovi
Šumperk – Šumperští policisté řeší případ podvedené ženy. 32letá žena přišla o téměř 50 tisíc korun. Na začátku července ji přes facebookový profil kontaktoval neznámý muž, který se vydával za 41letého amerického vojáka sloužícího v Sýrii. Během komunikace se žena dozvěděla, že muž je sirotek vychovávaný na faře a vdovec s malým synem. Údajný voják projevil zájem o návštěvu České republiky. Zádrhel měl být v dovolence, o kterou nesměl sám požádat. Žádost musela poslat 32letá poškozená, která také musela za měsíční dovolenou zaplatit 1 950 amerických dolarů. Žena všechny podmínky splnila, peníze odeslala na uvedený účet a čekala na další instrukce. O dva dny později přišel další e-mail s požadavkem zaplacení 17 tisíc dolarů za správní poplatky. Když žena odmítla tyto peníze zaplatit, pachatel s ní přestal komunikovat.

Opilý sedl za volant
Šumperk – Řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. V úterý 18. září krátce po desáté hodině večer provedli policisté na ulici Zábřežské v Šumperku kontrolu 28letého řidiče osobního vozu. Již při první komunikaci s mužem pojali podezření, že usedl za volant pod vlivem alkoholu. Jejich domněnku potvrdily výsledky provedených dechových zkoušek, při kterých řidič opakovaně nadýchal přes 2 promile alkoholu v dechu.

Agresivního muže policisté vykázali
Šumpersko – Agresivní muž byl vykázán ze společného obydlí. V úterý 18. září večer oznámila policistům 52letá žena ze Šumperska, že má obavu ze svého o osm let staršího druha. Ten jí vulgárně nadával, vyčítal jí předchozí známost, křičel a rozhazoval po domě věci. Zasahujícím policistům žena sdělila, že se rozhodně nejedná o první takovýto incident a obdobným vulgárním a fyzických útokům ze strany svého druha čelí už asi tři roky. Po vyhodnocení zjištěných okolností policisté využili svého oprávnění a na dobu deseti dnů muže vykázali ze společného obydlí.

Dopravně bezpečnostní akce
Šumperk – Na Šumpersku proběhla dopravně bezpečnostní akce. V pondělí 17. září dopoledne se policisté dopravního inspektorátu zaměřili zejména na kontrolu dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek, kontrolu dodržování stanovené rychlosti jízdy a kontrolu dodržování právních předpisů o provozování silniční dopravy. V průběhu opatření policisté zkontrolovali 96 vozidel a zjistili 34 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Ve dvaceti šesti případech řešili překročení stanovené rychlosti, tři řidiči nebyli připoutáni bezpečnostním pásem, jednou byl zjištěn nevyhovující technický stav vozidla a čtyři řidiči nerespektovali dopravní značení. Cizinci, který se jednou z obcí prohnal rychlostí 102 km/h, uložili policisté kauci ve výši 3 500 korun.

Se zákazem řízení si těžkou hlavu nedělali
Šumperk – Rozhodnutí o uložení zákazu řízení všech motorových vozidel, vydané Městským úřadem Šumperk, bral mladík na lehkou váhu. V pondělí 17. září po jedenácté hodině v noci zastavila 28letého řidiče motocyklu policejní kontrola. Policisté zjistili, že má Městským úřadem Šumperk uložený zákaz řízení motorových vozidel. Nejednalo se však o jediný řidičův prohřešek, motocykl řídil pod vlivem alkoholu. Při dechových zkouškách mu byly naměřeny hodnoty 0,38 a 0,42 promile alkoholu v dechu. Nezodpovědného řidiče policisté zadrželi.
Libina – Podobně se prohřešil i 37letý řidič, kterého policisté kontrolovali v neděli 16. září po poledni v Libině. Tomuto muži byl rozsudkem Okresního soudu v Šumperku uložen trest zákazu řízení motorových vozidel, a to s platností až do prosince 2020.

Víkendové nehody
Branná – Havárie vozidla si vyžádala zásah všech složek integrovaného záchranného systému. V pátek 14. září krátce po půl třetí odpoledne jel 41letý řidič automobilu značky Mercedes na silnici mezi obcemi Branná a Nové Losiny. Pravděpodobně v důsledku nepřiměřené rychlosti dostal v levotočivé zatáčce na mokré vozovce smyk, který nezvládl. S vozem pak vyjel mimo silnici a jeho jízda skončila nárazem do stromu. Při havárii se zranil nejen řidič, ale také jeho o 8 let mladší spolujezdec. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnuta na více než milión korun, na listnatém stromu na 3 tisíce korun.


Chromeč – O hodinu později přijali policisté oznámení o další havárii vozidla, ke které došlo na silnici I. třídy v úseku mezi obcemi Chromeč a Klášterec, v místě zvaném „Loučení“. 49letého řidiče vozu Škoda Fabia zaskočil při průjezdu křižovatkou ve směru na Klášterec smyk. S vozem vyjel vlevo mimo silnici, narazil do dopravního značení a přetočil se na střechu. Při nehodě se řidič lehce zranil. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 30 tisíc korun, na dopravním značení na 5 tisíc korun. Přestupek motoristy policisté vyřešili uložením pokuty.
 


 

Šumperk – Velmi nepříjemnou zkušenost má za sebou řidička motocyklu Daelim NS 125, kterou v neděli 16. září ve čtyři ráno přemohla před kruhovým objezdem na ulici Jesenické v Šumperku únava. Žena ztratila nad řízením kontrolu a s motocyklem nejprve narazila do betonového obrubníku lemujícího střed kruhového objezdu, následně přejela přes celý travnatý střed. Zachytila také dopravní značení, které jí stálo v cestě. Její jízda pak skončila pádem na komunikaci. Při havárii se řidička naštěstí jen lehce zranila. Škoda na motocyklu byla předběžně vyčíslena na 10 tisíc korun, na poškozeném dopravním značení na 5 tisíc korun.

 

Policisté žádají o pomoc
Mohelnice – Policisté prosí o pomoc při pátrání po řidiči. V sobotu 15. září, zhruba pět minut po osmé hodině večer, řídil muž na ulici Zábřežské v Mohelnici, na parkovišti před prodejnou Penny market, vozidlo bílé barvy s nezjištěnou registrační značkou. Podle prvotního šetření se mohlo jednat o automobil značky Ford Mondeo. Řidič během své agresivní jízdy po parkovišti nezvládl řízení a pravým předním obrysem srazil chodce procházejícího kolem vstupu do prodejny. Po střetu s chodcem nezastavil a z místa nehody odjel po ulici Zábřežské směrem na Moravičany. Při nehodě utrpěl 67letý chodec zranění a musel být převezen do nemocnice. Touto cestou policisté žádají jak řidiče, který měl účast na této dopravní nehodě, tak případné svědky, aby se přihlásili na telefonním čísle 735788600, nebo kdykoli na bezplatné lince 158.


Nevěřte všemu, co kdo napíše
Mohelnicko – Žena z Mohelnicka se nechala oklamat podvodníkem. Zkraje července letošního roku požádal starší ženu o přátelství na sociální síti dosud nezjištěný muž. Představil se jako americký generál sloužící v Afgánistánu. Během následné komunikace se ženě postupně začal svěřovat se strastmi svého života. Ještě jako dítě prý přišel o oba rodiče, staral se o něj strýc, který mu zaplatil vojenskou školu, a jeho žena a dvě děti zemřely při autonehodě. Zhruba po měsíci dopisování, kdy si žena ke svému virtuálnímu nápadníkovi vybudovala citový vztah, vyjádřil své přání usadit se v Čechách a živit se podnikáním. Zároveň ženě přislíbil, že se o ni postará, protože jako armádní generál je velmi dobře finančně zajištěn. Jeho odjezdu do Čech ale předcházely jisté komplikace. Vzhledem k tomu, že se nacházel ve válečné zóně, nedisponoval takovou peněžní hotovostí, aby mohl vycestovat, a zároveň si neměl peníze kde vybrat. O pár dní později žena obdržela e-mail s instrukcemi, že má na číslo účtu vedené u zahraniční banky zaslat částku 1 500 euro na pojištění, aby mohl vycestovat do zahraničí na dovolenou. Uvedenou sumu žena podle pokynů odeslala. O několik dní později byla opětovně kontaktována s žádostí, aby uhradila ještě 5 tisíc euro na letenku. I v tomto případě žena požadovanou částku odeslala. Když jí ale přišla další výzva, aby uhradila ještě 20 tisíc euro, z důvodu nutnosti zajištění výměny generála, pojala podezření, že se zřejmě jedná o podvod a věc oznámila policii. Muž tedy podvodným jednáním připravil důvěřivou ženu v přepočtu o více než 167 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.9.2018 16:05
Titulek: Nevěřte všemu, co kdo napíše
Autor: Mart.ini
12
Tak teď opravdu nevím, jestli mám věřit tomu odstavci. Opravdu je někdo tak blbej? :-)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.