ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 36. týden

8. září 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 36. týden
 • Nezodpovědní řidiči
 • Nadýchal téměř čtyři promile
 • Řidiče přemohla únava
 • Zmizel uskladněný cukr
 • Odcizené jízdní kolo
 • Věci ponechané ve vozidlech lákají zloděje
 • Cizinec užil k jízdě cizí kartu řidiče
 • Nehodu se snažili vyřešit po svém
 • Neurvalý pacient
 • Loupežné přepadení
 • Poslední prázdninový víkend očima dopravních policistů

Nezodpovědní řidiči
Šumperk – Jednadvacetiletý mladík ze Šumperska je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V pátek 6. září před polednem jej v Šumperku jako řidiče osobního motorového vozidla zastavila a kontrolovala policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že mladý muž není držitelem jakéhokoli řidičského oprávnění a navíc má od června letošního roku rozhodnutím správního orgánu vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to na dvanáct měsíců.
Šumperk – Další řidič, tentokrát pětatřicetiletý muž z Olomoucka, je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Krátce po druhé hodině v noci z pátku na sobotu 7. září jej jako řidiče osobního motorového vozidla kontrolovala policejní hlídka v Šumperku. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol, a ta měla pozitivní výsledek 2,00 promile. Hlídka proto řidiče zadržela a umístila do policejní cely. Po provedení nezbytných úkonů byl muž propuštěn na svobodu.

Nadýchal téměř čtyři promile
Sudkov – Opilý řidič způsobil škodu za předběžně 36 tisíc korun. Ve čtvrtek 5. září před čtvrtou hodinou odpoledne jel po místní komunikaci v Sudkově dvaačtyřicetiletý řidič vozu Škoda Fabia. Muž se plně nevěnoval řízení a pravou přední částí vozu narazil do zaparkovaného vozidla značky Renault. Jak přivolaní policisté zjistili, před jízdou se vydatně posilnil alkoholem. Při dechových zkouškách opakovaně nadýchal přes 3,5 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Řidiče přemohla únava
Zábřeh – U dopravní nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Ve čtvrtek 5. září po deváté hodině ráno došlo na silnici I/44 u Zábřehu ke střetu nákladního a osobního vozidla. Podle prvotního šetření tam devětadvacetiletý řidič jedoucí ve směru na Šumperk vlivem únavy přejel s vozem Opel Movano do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem značky Fiat. Po střetu vozidla narazila do svodidel. Při nehodě se oba řidiči lehce zranili a zdravotnickou záchrannou službou byli přepraveni k ošetření do nemocnice. Dechové zkoušky byly u řidičů negativní. Škoda způsobená při nehodě byla předběžně vyčíslena na 370 tisíc korun.

Zmizel uskladněný cukr
Hanušovice – Pachatel způsobil škodu za 11 tisíc korun. Pravděpodobně v noci ze středy na čtvrtek 5. září se někdo vloupal do hospodářské budovy v malé obci poblíž Hanušovic. Z objektu ukradl zhruba 750 kilogramů cukru uskladněného na paletě. Do budovy se dostal po překonání visacího zámku zajišťujícího vstupní dveře stodoly.

Odcizené jízdní kolo
Šumperk – Šumperští policisté se zabývají dalším případem krádeže jízdního kola. Pánské horské jízdní kolo značky Scud zmizelo někdy v době od středečního podvečera do čtvrtka 5. září ze stojanu umístěného před prodejnou potravin na ulici Zábřežské v Šumperku. Své kolo, v hodnotě za bezmála 14 tisíc korun, měl jeho majitel zajištěné lankovým zámkem.

Věci ponechané ve vozidlech lákají zloděje
Šumperk – Šumperští policisté se zabývají dalším případem vloupání do vozidla. K vloupání došlo ve středu 4. září mezi jedenáctou a půl dvanáctou hodinou dopoledne na parkovišti před šumperským krematoriem. Neznámý pachatel po poškození zámku na dveřích vnikl do vozidla Kia Sorento. Zloděje nalákala dámská kabelka a pánská taška odložené na zadních sedadlech. Společně s kabelkami zmizely také peněženky, mobilní telefon a platební karta.

Cizinec užil k jízdě cizí kartu řidiče
Mohelnice – Dvaatřicetiletý cizinec je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V rámci silniční kontroly, provedené ve středu 4. září po poledni v Mohelnici, vyšlo najevo, že podezřelý měl užít k jízdě kamionem z Ostravska do Mohelnice cizí kartu řidiče. Na tuto ujel 94 kilometrů. Mohl tak řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. Za uvedené jednání řidiči, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až tříletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. V souvislosti s tímto případem policisté uložili také stotisícovou kauci samotnému dopravci, který je podezřelý ze spáchání přestupku proti zákonu o silniční dopravě.

Nehodu se snažili vyřešit po svém
Lukavice – Zábřežští policisté zadrželi dva mladíky ve věku devatenáct a dvacet tři let bezprostředně poté, co se v obci Lukavice vloupali do oploceného areálu skladu, ze kterého odcizili tři disky i s pneumatikami, ale také propan-butanovou láhev a plastový kanystr. Jejich nekalou činnost zaznamenali všímaví občané, kteří zalarmovali policisty. Ti pak oba mladíky zastihli na výjezdu z obce, jak se pokoušejí vyměnit poškozenou pneumatiku na voze Škoda Octavia. Vozidlo bylo v pravé přední částí na zvedáku a vedle něj ležel poškozený disk s roztrženou pneumatikou a náhradní kolo. Při tomto pohledu bylo policistům zřejmé, na co mladíci odcizené pneumatiky potřebovali a ti museli s pravdou ven. Starší z mužů policistům následně přiznal, že v Bohuslavicích nezvládl řízení, narazil do vyvýšeného obrubníku a na octavii poškodil obě kola na pravé straně. Na místě nehody ale nezastavil a pokračoval v jízdě až do Lukavice, kde si chtěl poškozené kolo vyměnit. Tam zjistil, že má na rezervním kole vyfouknutou pneumatiku a situaci tedy bude muset vyřešit jiným způsobem. V rámci prováděného šetření policisté řidiče, který jevil známky podnapilosti, vyzvali, aby se podrobil orientační dechové zkoušce. Při té mu naměřili bezmála 2,5 promile alkoholu v dechu. Mladík navíc za volantem neměl co pohledávat. Pokud by respektoval trestní příkaz a navazující rozsudek šumperského okresního soudu, kterým mu byl uložen, mimo jiné, trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, vozidlo by řídil nejdříve koncem roku 2024.

Neurvalý pacient
Hanušovicko – Devětačtyřicetiletý muž z Hanušovicka si v těchto dnech vyslechl sdělení podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a nebezpečné vyhrožování. Začátkem měsíce srpna se měl v malé obci na Hanušovicku velmi hrubě a neurvale chovat nejen k pacientům, ale také k personálu tamějšího zdravotnického zařízení. V alkoholovém opojení, vybaven rozpitou pivní lahví v ruce, nejprve před budovou zdravotního střediska vulgárně pokřikoval na několik příchozích pacientů a tyto opakovaně přesvědčoval o tom, že je všechny předběhne. Zároveň se hrubě navážel do rodinných příslušníků jedné z pacientek a jeho pozornosti neunikl ani jeden z poškozených, kterého vyzýval na souboj a vyhrožoval mu ublížením na zdraví. V takto hrubém jednání následně pokračoval také v čekárně, kde několikrát silně udeřil do dveří ordinace a po zdravotní sestře vyžadoval vydání své zdravotní karty. Když mu sestra nechtěla vyhovět, velmi hrubě a vulgárně jí nadával. Čekárnu opustil až poté, co mu zdravotnice sdělila, že se obrátí na policii.

Loupežné přepadení
Šumperk – Šumperští kriminalisté vyšetřují okolnosti loupežného přepadení. V pondělí 2. září před jedenáctou hodinou dopoledne vstoupil do vestibulu v budově hlavní pošty v Šumperku muž vybavený kuklou. Vypravil se k jedné z přepážek, kde pracovnici v tichosti předložil lístek s ručně psaným textem, na kterém stálo, že má bombu a pistoli. Přitom si měl vsunout ruku s nataženým prstem pod mikinu, aby v pracovnici vzbudil dojem, že zbraň skutečně má. Pracovnice přepážky o jeho přítomnosti ihned vyrozuměla svoji nadřízenou, která následně spustila alarm. Po tomto muž, který se žádných peněz nedočkal, z budovy odešel a z místa odjel na svém invalidním vozíku, který měl přistavený před budovou. Podezřelého muže policisté bezprostředně po činu zadrželi a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež a okolnostmi případu se nadále intenzivně zabývají. Při tomto incidentu nebyl nikdo zraněn a nevznikla ani žádná škoda na majetku.

Poslední prázdninový víkend očima dopravních policistů
Branná – Během posledního prázdninového víkendu měli dopravní policisté na Šumpersku napilno. Vyjížděli k celkem patnácti dopravním nehodám, při kterých se podle prvotních zjištění lehce zranilo sedm osob. Ve třech případech havarovali motorkáři, ve dvou případech se zranili cyklisté a ve dvou nehodách figurovala lesní zvěř. Jeden z motorkářů havaroval v sobotu 31. srpna krátce po osmé hodině večer v Branné poté, co mu cestu zkřížila právě lesní zvěř. Při nehodě utrpěl lehké zranění.
Červenohorské sedlo – K havárii motorkáře vyjeli policisté také v neděli 1. září. Půl hodiny před polednem havaroval na Červenohorském sedle třicetiletý motorkář. Během sjíždění ve směru k obci Loučná nad Desnou v levotočivé zatáčce nezvládl svůj stroj značky Honda. Při brzdění mu podklouzlo přední kolo a následoval pád na vozovku. Při havárii se řidič lehce zranil. Na místě byl ošetřen lékařem zdravotnické záchranné služby, na pomoc zraněnému byl vyslán také záchranářský vrtulník.
Nový Malín – V neděli 1. září krátce po půlnoci vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému na pomoc teprve osmnáctiletému řidiči, který v alkoholovém opojení nezvládl řízení vozu Škoda Felicia. V důsledku nepřiměřené rychlosti při průjezdu pravotočivou zatáčkou vyjel mimo silnici a narazil do zábradlí u přemostění místního potoka. Při havárii se řidič lehce zranil. O jeho ošetření se postarali přivolaní záchranáři, ke kterým se mladík choval velmi hrubě a neurvale. Při dechových zkouškách mu policisté opakovaně naměřili hodnoty okolo 2,8 promile alkoholu v dechu.
Kopřivná – První zářijový den v podvečer havaroval také dvaadvacetiletý řidič u Kopřivné. Během jízdy ve směru na Bratrušov dostal po projetí levotočivé zatáčky na mokré vozovce smyk, po kterém s vozem Škoda Fabia skončil na střeše na přilehlé pastvině. Při havárii se lehce zranila spolujezdkyně, která byla zdravotnickou záchrannou službou přepravena k ošetření do nemocnice. Případné ovlivnění řidiče alkoholem bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.9.2019 16:44
Titulek: Není cukr jako cukr
Autor: Pančák
K čemu 750 kg cukru na paletě ve stodole???

Reagovat