ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 36. týden

8. září 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 36. týden
 • Nezodpovědní řidiči
 • Nadýchal téměř čtyři promile
 • Řidiče přemohla únava
 • Zmizel uskladněný cukr
 • Odcizené jízdní kolo
 • Věci ponechané ve vozidlech lákají zloděje
 • Cizinec užil k jízdě cizí kartu řidiče
 • Nehodu se snažili vyřešit po svém
 • Neurvalý pacient
 • Loupežné přepadení
 • Poslední prázdninový víkend očima dopravních policistů

Nezodpovědní řidiči
Šumperk – Jednadvacetiletý mladík ze Šumperska je podezřelý ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V pátek 6. září před polednem jej v Šumperku jako řidiče osobního motorového vozidla zastavila a kontrolovala policejní hlídka. Při kontrole policisté zjistili, že mladý muž není držitelem jakéhokoli řidičského oprávnění a navíc má od června letošního roku rozhodnutím správního orgánu vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to na dvanáct měsíců.
Šumperk – Další řidič, tentokrát pětatřicetiletý muž z Olomoucka, je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Krátce po druhé hodině v noci z pátku na sobotu 7. září jej jako řidiče osobního motorového vozidla kontrolovala policejní hlídka v Šumperku. Policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku na alkohol, a ta měla pozitivní výsledek 2,00 promile. Hlídka proto řidiče zadržela a umístila do policejní cely. Po provedení nezbytných úkonů byl muž propuštěn na svobodu.

Nadýchal téměř čtyři promile
Sudkov – Opilý řidič způsobil škodu za předběžně 36 tisíc korun. Ve čtvrtek 5. září před čtvrtou hodinou odpoledne jel po místní komunikaci v Sudkově dvaačtyřicetiletý řidič vozu Škoda Fabia. Muž se plně nevěnoval řízení a pravou přední částí vozu narazil do zaparkovaného vozidla značky Renault. Jak přivolaní policisté zjistili, před jízdou se vydatně posilnil alkoholem. Při dechových zkouškách opakovaně nadýchal přes 3,5 promile alkoholu v dechu. Policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Řidiče přemohla únava
Zábřeh – U dopravní nehody zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Ve čtvrtek 5. září po deváté hodině ráno došlo na silnici I/44 u Zábřehu ke střetu nákladního a osobního vozidla. Podle prvotního šetření tam devětadvacetiletý řidič jedoucí ve směru na Šumperk vlivem únavy přejel s vozem Opel Movano do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem značky Fiat. Po střetu vozidla narazila do svodidel. Při nehodě se oba řidiči lehce zranili a zdravotnickou záchrannou službou byli přepraveni k ošetření do nemocnice. Dechové zkoušky byly u řidičů negativní. Škoda způsobená při nehodě byla předběžně vyčíslena na 370 tisíc korun.

Zmizel uskladněný cukr
Hanušovice – Pachatel způsobil škodu za 11 tisíc korun. Pravděpodobně v noci ze středy na čtvrtek 5. září se někdo vloupal do hospodářské budovy v malé obci poblíž Hanušovic. Z objektu ukradl zhruba 750 kilogramů cukru uskladněného na paletě. Do budovy se dostal po překonání visacího zámku zajišťujícího vstupní dveře stodoly.

Odcizené jízdní kolo
Šumperk – Šumperští policisté se zabývají dalším případem krádeže jízdního kola. Pánské horské jízdní kolo značky Scud zmizelo někdy v době od středečního podvečera do čtvrtka 5. září ze stojanu umístěného před prodejnou potravin na ulici Zábřežské v Šumperku. Své kolo, v hodnotě za bezmála 14 tisíc korun, měl jeho majitel zajištěné lankovým zámkem.

Věci ponechané ve vozidlech lákají zloděje
Šumperk – Šumperští policisté se zabývají dalším případem vloupání do vozidla. K vloupání došlo ve středu 4. září mezi jedenáctou a půl dvanáctou hodinou dopoledne na parkovišti před šumperským krematoriem. Neznámý pachatel po poškození zámku na dveřích vnikl do vozidla Kia Sorento. Zloděje nalákala dámská kabelka a pánská taška odložené na zadních sedadlech. Společně s kabelkami zmizely také peněženky, mobilní telefon a platební karta.

Cizinec užil k jízdě cizí kartu řidiče
Mohelnice – Dvaatřicetiletý cizinec je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. V rámci silniční kontroly, provedené ve středu 4. září po poledni v Mohelnici, vyšlo najevo, že podezřelý měl užít k jízdě kamionem z Ostravska do Mohelnice cizí kartu řidiče. Na tuto ujel 94 kilometrů. Mohl tak řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek. Za uvedené jednání řidiči, v případě prokázání viny a odsouzení, hrozí až tříletý trest odnětí svobody, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. V souvislosti s tímto případem policisté uložili také stotisícovou kauci samotnému dopravci, který je podezřelý ze spáchání přestupku proti zákonu o silniční dopravě.

Nehodu se snažili vyřešit po svém
Lukavice – Zábřežští policisté zadrželi dva mladíky ve věku devatenáct a dvacet tři let bezprostředně poté, co se v obci Lukavice vloupali do oploceného areálu skladu, ze kterého odcizili tři disky i s pneumatikami, ale také propan-butanovou láhev a plastový kanystr. Jejich nekalou činnost zaznamenali všímaví občané, kteří zalarmovali policisty. Ti pak oba mladíky zastihli na výjezdu z obce, jak se pokoušejí vyměnit poškozenou pneumatiku na voze Škoda Octavia. Vozidlo bylo v pravé přední částí na zvedáku a vedle něj ležel poškozený disk s roztrženou pneumatikou a náhradní kolo. Při tomto pohledu bylo policistům zřejmé, na co mladíci odcizené pneumatiky potřebovali a ti museli s pravdou ven. Starší z mužů policistům následně přiznal, že v Bohuslavicích nezvládl řízení, narazil do vyvýšeného obrubníku a na octavii poškodil obě kola na pravé straně. Na místě nehody ale nezastavil a pokračoval v jízdě až do Lukavice, kde si chtěl poškozené kolo vyměnit. Tam zjistil, že má na rezervním kole vyfouknutou pneumatiku a situaci tedy bude muset vyřešit jiným způsobem. V rámci prováděného šetření policisté řidiče, který jevil známky podnapilosti, vyzvali, aby se podrobil orientační dechové zkoušce. Při té mu naměřili bezmála 2,5 promile alkoholu v dechu. Mladík navíc za volantem neměl co pohledávat. Pokud by respektoval trestní příkaz a navazující rozsudek šumperského okresního soudu, kterým mu byl uložen, mimo jiné, trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, vozidlo by řídil nejdříve koncem roku 2024.

Neurvalý pacient
Hanušovicko – Devětačtyřicetiletý muž z Hanušovicka si v těchto dnech vyslechl sdělení podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a nebezpečné vyhrožování. Začátkem měsíce srpna se měl v malé obci na Hanušovicku velmi hrubě a neurvale chovat nejen k pacientům, ale také k personálu tamějšího zdravotnického zařízení. V alkoholovém opojení, vybaven rozpitou pivní lahví v ruce, nejprve před budovou zdravotního střediska vulgárně pokřikoval na několik příchozích pacientů a tyto opakovaně přesvědčoval o tom, že je všechny předběhne. Zároveň se hrubě navážel do rodinných příslušníků jedné z pacientek a jeho pozornosti neunikl ani jeden z poškozených, kterého vyzýval na souboj a vyhrožoval mu ublížením na zdraví. V takto hrubém jednání následně pokračoval také v čekárně, kde několikrát silně udeřil do dveří ordinace a po zdravotní sestře vyžadoval vydání své zdravotní karty. Když mu sestra nechtěla vyhovět, velmi hrubě a vulgárně jí nadával. Čekárnu opustil až poté, co mu zdravotnice sdělila, že se obrátí na policii.

Loupežné přepadení
Šumperk – Šumperští kriminalisté vyšetřují okolnosti loupežného přepadení. V pondělí 2. září před jedenáctou hodinou dopoledne vstoupil do vestibulu v budově hlavní pošty v Šumperku muž vybavený kuklou. Vypravil se k jedné z přepážek, kde pracovnici v tichosti předložil lístek s ručně psaným textem, na kterém stálo, že má bombu a pistoli. Přitom si měl vsunout ruku s nataženým prstem pod mikinu, aby v pracovnici vzbudil dojem, že zbraň skutečně má. Pracovnice přepážky o jeho přítomnosti ihned vyrozuměla svoji nadřízenou, která následně spustila alarm. Po tomto muž, který se žádných peněz nedočkal, z budovy odešel a z místa odjel na svém invalidním vozíku, který měl přistavený před budovou. Podezřelého muže policisté bezprostředně po činu zadrželi a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež a okolnostmi případu se nadále intenzivně zabývají. Při tomto incidentu nebyl nikdo zraněn a nevznikla ani žádná škoda na majetku.

Poslední prázdninový víkend očima dopravních policistů
Branná – Během posledního prázdninového víkendu měli dopravní policisté na Šumpersku napilno. Vyjížděli k celkem patnácti dopravním nehodám, při kterých se podle prvotních zjištění lehce zranilo sedm osob. Ve třech případech havarovali motorkáři, ve dvou případech se zranili cyklisté a ve dvou nehodách figurovala lesní zvěř. Jeden z motorkářů havaroval v sobotu 31. srpna krátce po osmé hodině večer v Branné poté, co mu cestu zkřížila právě lesní zvěř. Při nehodě utrpěl lehké zranění.
Červenohorské sedlo – K havárii motorkáře vyjeli policisté také v neděli 1. září. Půl hodiny před polednem havaroval na Červenohorském sedle třicetiletý motorkář. Během sjíždění ve směru k obci Loučná nad Desnou v levotočivé zatáčce nezvládl svůj stroj značky Honda. Při brzdění mu podklouzlo přední kolo a následoval pád na vozovku. Při havárii se řidič lehce zranil. Na místě byl ošetřen lékařem zdravotnické záchranné služby, na pomoc zraněnému byl vyslán také záchranářský vrtulník.
Nový Malín – V neděli 1. září krátce po půlnoci vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému na pomoc teprve osmnáctiletému řidiči, který v alkoholovém opojení nezvládl řízení vozu Škoda Felicia. V důsledku nepřiměřené rychlosti při průjezdu pravotočivou zatáčkou vyjel mimo silnici a narazil do zábradlí u přemostění místního potoka. Při havárii se řidič lehce zranil. O jeho ošetření se postarali přivolaní záchranáři, ke kterým se mladík choval velmi hrubě a neurvale. Při dechových zkouškách mu policisté opakovaně naměřili hodnoty okolo 2,8 promile alkoholu v dechu.
Kopřivná – První zářijový den v podvečer havaroval také dvaadvacetiletý řidič u Kopřivné. Během jízdy ve směru na Bratrušov dostal po projetí levotočivé zatáčky na mokré vozovce smyk, po kterém s vozem Škoda Fabia skončil na střeše na přilehlé pastvině. Při havárii se lehce zranila spolujezdkyně, která byla zdravotnickou záchrannou službou přepravena k ošetření do nemocnice. Případné ovlivnění řidiče alkoholem bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.9.2019 16:44
Titulek: Není cukr jako cukr
Autor: Pančák
K čemu 750 kg cukru na paletě ve stodole???

Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.