ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 35. týden

1. září 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 35. týden
  • Požár stohu
  • Další opilý řidič
  • Zmizelo vozidlo
  • Předjíždění se nevydařilo
  • Nezodpovědní řidiči
  • Plně se nevěnovala řízení
  • Podvodné jednání na internetu
  • Se zákazem řízení si těžkou hlavu nedělal
  • Nezvaný host
  • Havárie motorkářů

Požár stohu
Libivá – Požárem vznikla škoda za 80 tisíc korun. V pátek 30. srpna před sedmnáctou hodinou přijali policisté oznámení o požáru stohu v obci Libivá. Stoh slámy o nosnosti 250 tun se nacházel v blízkosti nadjezdu hlavní železniční tratě Olomouc – Zábřeh. Požárem byla zachvácena jedna třetina stohu. Větší část se podařilo zasahujícím jednotkám Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje ochránit. Policisté společně s vyšetřovatelem Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje po ohledání požářiště konstatovali, že k zahoření stohu došlo zřejmě vlivem nedbalosti či úmyslného zavinění.

Další opilý řidič
Postřelmůvek – Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky zábřežští policisté podezírají dvaačtyřicetiletého muže ze Šumperska. Policisté muže kontrolovali v pátek 30. srpna dopoledne v obci Postřelmůvek, když řídil vozidlo Škoda Pick Up. Řidič se při kontrole podrobil orientačním dechovým zkouškám na alkohol, které byly pozitivní. Přístroj naměřil hodnoty 1,81 promile, 1,40 promile a 1,30 promile alkoholu v dechu. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a za uvedený přečin mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Zmizelo vozidlo
Mohelnice – V Mohelnici zmizelo další vozidlo. Ve čtvrtek 29. srpna se na mohelnické policisty obrátil senior, kterého prozatím nezjištěný pachatel připravil někdy v době od úterního podvečera do čtvrtka 29. srpna odpoledne o vozidlo Škoda Fabia. Vozidlo měl majitel odstavené a řádně zajištěné na nám. Kosmonautů. Společně s vozidlem přišel jeho majitel, který vyčíslil způsobenou škodu na více než 80 tisíc, také o rybářské vybavení uložené v zavazadlovém prostoru.

Předjíždění se nevydařilo
Mohelnice – Provoz mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou komplikovala ve čtvrtek ráno nehoda dvou vozidel. Škoda za předběžně více než čtvrt milionu korun vznikla ve čtvrtek 29. srpna krátce před šestou hodinou ráno při dopravní nehodě dvou osobních vozidel na silnici I/35, v úseku mezi Mohelnicí a Studenou Loučkou. Podle prvotního šetření tam na přímém úseku silnice mezi prvním a druhým stoupáním započal řidič vozu Škoda Octavia předjíždět před ním jedoucí autojeřáb. Přitom si však nevšiml, že je již předjížděn řidičem vozu značky BMW. Došlo ke střetu obou vozidel, po kterém řidič octavie přejel zpět do pravého jízdního pruhu, kde dále narazil na svodidla. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Případné ovlivnění řidičů alkoholem bylo vyloučeno provedenými dechovými zkouškami.


Nezodpovědní řidiči
Zábřeh – Mladí řidiči neměli za volantem co pohledávat. Ve středu 28. srpna půl hodiny po poledni provedli strážníci zábřežské městské policie kontrolu jednadvacetiletého řidiče vozu Seat Leon, při níž zjistili, že mladík má trestním příkazem Okresního soudu v Olomouci uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to s platností až do května 2021. Po zjištění této skutečnosti strážníci vyrozuměli policisty a ti ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Šumperk – Po jedenácté hodině v noci policisté z oddělení hlídkové služby zastavili v Šumperku řidiče osobního vozidla, který pro změnu vůbec nebyl držitelem příslušného řidičského oprávnění. Navíc se odmítl podrobit orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek a taktéž lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. Před příslušným správním orgánem, kterému bude věc oznámena k projednání, bude muset šestadvacetiletý mladík vysvětlit také to, proč při silniční kontrole nepředložil doklad o zákonném pojištění a osvědčení o registraci vozidla.

Plně se nevěnovala řízení
Mohelnice – U Mohelnice došlo k dopravní nehodě. Ve středu 28. srpna po sedmé hodině večer vyjeli dopravní policisté k havárii nákladního vozidla. S vozem VW Transporter skončila v příkopu osmnáctiletá řidička poté, co se plně nevěnovala řízení. Během jízdy po jižním obchvatu Mohelnice ve směru od Moravičan nejprve sjela vpravo mimo silnici, kde se jí podařilo najet na svodidlo, které poškodila. Při havárii došlo k úniku provozních kapalin, o jejichž likvidaci se postarali přítomní hasiči. Nehoda se obešla bez zranění. Případné ovlivnění řidičky alkoholem bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou. Způsobená škoda byla předběžně odhadnuta na 80 tisíc korun. Přestupek motoristky vyřešili policisté uložením dvoutisícové pokuty.


Podvodné jednání na internetu
Šumpersko – Policisté se zabývají dalším případem podvodného jednání. Obrátila se na ně sedmatřicetiletá žena, která se snažila najít spřízněnou duši na jedné z internetových seznamek.
Zhruba před tři čtvrtě rokem si začala psát s mužem, který jí o sobě prozradil, že je americký voják (s českými kořeny) nacházející se momentálně na vojenské misi v Saudské Arábii. Postupem času si žena k neznámému pisateli vybudovala citový vztah a dokonce si s ním vyměnila několik intimních fotografií. Během komunikace se mu žena mimo jiné svěřila s tím, že má problémy se svým vozidlem. Pisatel jí nabídl pomoc spočívající ve zprostředkování nákupu náhradních dílů na opravu jejího vozidla, což žena uvítala. Při dodání zásilky ale nastaly komplikace. Zásilka měla být zadržena tureckou ambasádou a žena byla prostřednictvím e-mailové komunikace opakovaně vyzvána k zaplacení cla. Na tyto výzvy poškozená reagovala a na účty vedené v zahraničí postupně poukázala částku přes 90 tisíc korun. Do současné doby však žádnou zásilku neobdržela, ba naopak je ještě dále vydírána ze strany svého „virtuálního přítele“, který se pod pohrůžkou zveřejnění jejích intimních fotografií na internetu domáhá zaslání dalších peněz. Nejen v této souvislosti policisté nabádají k obezřetnosti při komunikaci s neznámými lidmi. Je dobré zvážit seznamování se s novými lidmi pomocí internetu. Lidé by si měli dát pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s osobou ze zahraničí. Podvodníci se často schovávají za identitou vzdělaného člověka (lékaře, právníka, vojáka) a dobře vědí, jak citlivě zapůsobit zejména na osamělé osoby. Bývají bez závazků (jsou rozvedení nebo vdovci) a touží po vážném a harmonickém vztahu. Navíc předstírají velký zájem o soukromí. Po určité době přicházejí se svými požadavky, a to například formou finanční pomoci na proclení balíčku, lékařské ošetření, investice do podnikání atd. Proto není dobrý nápad posílat peníze někomu, koho známe pouze z virtuálního prostředí a nemůžeme si ověřit jeho identitu. Zároveň s nikým nesdílet intimní fotografie, později mohou být zneužity k vydírání. Jediným cílem pachatelů takovýchto skutků je totiž vylákání peněz, přičemž ve většině případů se jedná o nezanedbatelné částky.

Se zákazem řízení si těžkou hlavu nedělal
Mohelnice – Třiadvacetiletý mladík z Mohelnicka je podezřelý z přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. V úterý 27. srpna krátce po desáté hodině dopoledne zastavila mladíka v Mohelnici hlídka celní správy. V rámci kontroly se ukázalo, že mladík usedl za volant osobního vozidla i přes platný zákaz řízení. Kdyby respektoval rozhodnutí šumperského okresního soudu, řídil by nejdříve koncem listopadu. Přivolaní policisté navíc zjistili, že se řidič před jízdnou posilnil alkoholem. Při dechových zkouškách mu opakovaně naměřili hodnoty lehce přes 0,6 promile alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami muž souhlasil a lékařské vyšetření spojené s odběrem krve nepožadoval.

Nezvaný host
Šumpersko – Hned dvakrát během krátké chvíle si čtyřicetiletý muž ze Šumperska vyslechl sdělení podezření z trestného činu porušování domovní svobody. Za ten mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí podle trestního zákoníku až tříletý trest odnětí svobody. V úterý 20. srpna v podvečer chtěl podezřelý navštívit svou bývalou přítelkyni. Tu ale nezastihl doma, a tak se rozhodl na ni počkat. Protože již neměl klíče od domu, poradil si po svém. Pomocí kamene rozbil skleněnou výplň okna v přízemí rodinného domu a následně v něm přespal. Ovšem jen do doby, než se majitelka vrátila domů z noční směny a o nechtěné návštěvě informovala policisty. Ti pak muže, který se pobytu v uvedeném domě nechtěl vzdát, zadrželi a následně mu sdělili podezření z trestného činu porušování domovní svobody. Ani tato předchozí zkušenost muže však neodradila, aby se po svém propuštění z policejní služebny vydal zpět a opět v domě, po rozbití dalších skleněných výplní, neoprávněně setrval. Jakmile majitelka zjistila, že se situace opakuje, znovu se obrátila na policisty. Tentokrát se s nimi ale podezřelý muž zřejmě již nechtěl setkat tváří v tvář, a tak se dal na útěk. Policisté jej pak objevili nedaleko domu schouleného v křoví.

Havárie motorkářů
Červenohorské sedlo – Policisté o víkendu vyjeli ke dvěma haváriím motorkářů, k oběma na Červenohorské sedlo. K první havárii vyjeli v sobotu 24. srpna krátce po poledni. V úseku mezi Červenohorským sedlem a Kouty nad Desnou nepřizpůsobil třicetiletý motorkář při výjezdu z ostré levotočivé zatáčky rychlost jízdy zejména svým schopnostem, vlastnostem motocyklu a profilu komunikace. Levou stupačkou zavadil o komunikaci a i se strojem značky Kawasaki upadl na vozovku a následně narazil do svodidel. Po nárazu došlo k úniku provozních kapalin, jejichž likvidaci zajistili přítomní hasiči. V tomto případě se havárie obešla bez zranění.

 


Červenohorské sedlo – O něco hůř je na tom pětadvacetiletý motorkář, který na Červenohorském sedle havaroval v neděli 25. srpna po jedenácté hodině dopoledne. Ten podle prvotního šetření taktéž, tentokrát při průjezdu táhlou levotočivou zatáčkou ve stoupání, nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, vlastnostem motocyklu a dopravně technickému stavu komunikace. S motocyklem značky Yamaha upadl na levý bok a sunul se po silnici, dokud nenarazil do svislého sloupku svodidla. Při havárii se řidič zranil. Zdravotnickou záchrannou službou byl letecky přepraven k ošetření do nemocnice. Oba řidiči se na výzvu policistů podrobili dechovým zkouškám, které vyloučily, že by řídili pod vlivem alkoholu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.