ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 35. týden

2. září 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 35. týden
 • Neobvyklá dopravní nehoda
 • Zaměřeno na řidiče
 • Nepozornost zabíjí
 • Ztracený model auta na dálkové ovládání
 • Řidička pod vlivem drog
 • Zmizela kola
 • Nález munice
 • Dopravní nehody na Šumpersku
 • Únava za volantem
 • Havárie osobního vozu s přívěsem
 • Nedal přednost v jízdě

Neobvyklá dopravní nehoda
Zábřeh - V Zábřehu došlo ke kuriózní dopravní nehodě. V pátek 31. srpna krátce před sedmou hodinou ráno přijel řidič s nákladním vozem značky Man na čerpací stanici. Muž zapomněl složit hydraulickou ruku, kterou promáčkl přístřešek nad výdejními stojany. Při nehodě nedošlo ke zranění osob. Škoda způsobená poškozením střechy byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun. Na samotném voze škoda nevznikla.


Zaměřeno na řidiče
Šumpersko - Policisté se zaměřili na řidiče. Ve čtvrtek 30. srpna dopoledne se mohli řidiči na Šumpersku setkat s četnějšími silničními kontrolami. Policisté dopravního inspektorátu se zaměřili především na dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek a dodržování stanovené rychlosti jízdy v obci. Během akce zkontrolovali 74 vozidel a zjistili 23 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. V osmnácti případech se jednalo o překročení stanovené rychlosti v obci, dva řidiči nebyli připoutáni bezpečnostními pásy. Dvakrát policisté zjistili špatný technický stav vozidel a jeden motorista nerespektoval dopravní značení.
Hříšníka, který by usedl za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných či psychotropních látek, tentokrát policisté v průběhu akce neodhalili.

Nepozornost zabíjí
Šumperk - Během pátečního dopoledne proběhla bezpečnostní akce s názvem „Nepozornost zabíjí, která byla součástí kampaně České asociace pojišťoven a oddělení Besip Ministerstva dopravy ČR. Kampaň chce primárně upozornit na to, že používání mobilního telefonu za volantem může mít tragické následky. Hlavním cílem této kampaně je změna chování řidičů. Dopravní policisté společně s preventistkou a koordinátorem Besip Ing. Charouzem se v pátek 31. srpna zaměřili na častou příčinu dopravních nehod, kterou je nevěnování se řízení. Řidičovu pozornost nejčastěji odvádí telefonování či psaní textových zpráv, ovládání navigace nebo konzumace jídla a pití během řízení. Veškerá činnost, při které se řidič nevěnuje řízení, představuje vždy vážné nebezpečí. Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“ V případě, že policisté u řidiče takového jednání zjistí, mohou mu na místě uložit pokutu do výše jednoho tisíce korun. V případě správního řízení může být uložena pokuta ještě vyšší, a to 1 500 až 2 500 korun. V obou případech se řidiči do evidenční karty řidiče připisují dva trestné body. V loňském roce evidovali policisté v rámci Olomouckého kraje 1 276 těchto přestupků, letos zatím o sto méně. Tento nešvar však není doménou pouze řidičů motorových vozidel. Telefonování a ovládání mobilních telefonů nebo používání sluchátek chodci či cyklisty výraznou měrou odvádí jejich pozornost od dění v silničním provozu a je ve velké míře příčinou vážných dopravních nehod. V rámci akce odhalili policisté hned tři řidiče, kteří během jízdy telefonovali. Jeden řidič nebyl připoután bezpečnostním pásem, další při vyjíždění z parkoviště omezil řidiče nákladního vozidla. Pokutě se nevyhnul ani řidič, kterého policisté přistihli, jak si během jízdy prohlíží reklamní letáky. Krajský koordinátor BESIPu kontrolované motoristy upozorňoval na rizika spojená s nepozorností řidičů za volantem a zároveň je obdaroval reflexními vestami s logem kampaně.


Ztracený model auta na dálkové ovládání
Nemile - Doplňující informace o zmizelém RC modelu auta na dálkové ovládání. Model se ztratil v blíže nezjištěné době od 1. do 6. srpna z volně přístupného pozemku v obci Nemile. Jednalo se o model vozu Toyota FJ Cruiser, i s vysílačkou na dálkové ovládání. Majiteli modelu vznikla škoda za 30 tisíc korun.


Řidička pod vlivem drog
Šumperk - Test na omamné a psychotropní látky vyšel u řidičky pozitivní. Ve středu 29. srpna vpodvečer zastavili policisté na ulici Lidické v Šumperku řidičku osobního vozu. Poté, co 41letá žena předložila ke kontrole doklady potřebné k řízení a provozu motorového vozidla, se na výzvu policistů podrobila také dechové zkoušce a orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek. Ten ukázal pozitivní hodnotu na látku amfetamin/metamfetamin. Z tohoto důvodu policisté ženu vyzvali, aby se podrobila také lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu. S vyšetřením souhlasila. Muži zákona řidičce zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Zmizela kola
Zábřeh - Ze sklepní kóje zmizela jízdní kola. Někdy v době od 25. do 28. srpna se neznámý pachatel vloupal do sklepní kóje panelového domu na ulici Kosmonautů v Zábřehu. Poté, co násilím odstranil visací zámek zajišťující dveře kóje, zevnitř odcizil dvě jízdní kola značky Romet Rambler. Majiteli tak způsobil škodu za 35 tisíc korun.

Nález munice
Hoštejn - Muž našel v lese granát. V úterý 28. srpna krátce po páté hodině odpoledne oznámil policistům 40letý muž, že v lesním porostu mezi obcemi Hoštejn a Drozdovská Pila nalezl dělostřelecký granát. Na místo byl povolán policista z pyrotechnické služby, který určil, že se jedná o maďarský dělostřelecký granát ráže 80 mm. Munici zajistil a převezl k bezpečné likvidaci. Policisté v této souvislosti připomínají, jak se zachovat při nálezu nebezpečného předmětu:

 • při nálezu munice, předmětu připomínajícího munici, výbušniny, výbušného předmětu, nebo podezřelého předmětu, se jej nikdy nedotýkejte
 • o nálezu ihned informujte policii, která si místo nálezu převezme a provede potřebná opatření
 • podle možností a okolností do příjezdu policie zajistěte, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba


Dopravní nehody na Šumpersku
Bludov - U havárie na silnici mezi Bludovem a Bohutínem zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. V pondělí 27. srpna krátce po třetí hodině odpoledne jel 33letý řidič vozu Škoda Octavia směrem na Bohutín. Při objíždění vozidel, která stála při pravém okraji vozovky, pravděpodobně přehlédl v protisměru jedoucí vozidlo Suzuki Ingis, ve kterém cestovaly dvě ženy. Přes veškerou snahu řidičů se střetu nepodařilo zabránit a obě vozidla skončila v příkopu. Všichni cestující se při nehodě lehce zranili. Po prvotním ošetření byli zdravotnickou záchrannou službou převezeni k ošetření do šumperské nemocnice. U obou řidičů policisté provedli orientační dechovou zkoušku, která vyloučila, že by za volant usedli pod vlivem alkoholu. Škoda na obou vozidlech byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.


Chromeč - K další dopravní nehodě vyjeli policisté krátce před půl šestou odpoledne. Řidič vozu Škoda Octavia jedoucí od Chromče ve směru na Klášterec nedal na křižovatce se silnicí I. třídy přednost v jízdě řidičce vozu Ford Mondeo, která jela po hlavní silnici ve směru na Bludov. Došlo ke střetu, po kterém řidička s vozem sjela na travnatou plochu mimo silnici. Při nehodě došlo k lehkému zranění řidiče. Škoda za zúčastněných vozidlech byla předběžně vyčíslena na 200 tisíc korun.


Únava za volantem
Bludov - Za nehodu na Bludovském kopci mohla únava řidiče. V pátek 24. srpna po třetí hodině odpoledne jel 29letý řidič Škody Felicie ve směru z Bludova na Šumperk. Podle svého vyjádření se v důsledku únavy plně nevěnoval řízení. Při projíždění táhlou pravotočivou zatáčkou s vozem přejel do protisměru, kde narazil do levého boku protijedoucího vozidla Peugeot. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Oba řidiči se podrobili dechové zkoušce, která vyloučila, že by usedli za volant pod vlivem alkoholu. Škoda na felicii byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun, na vozu Peugeot na 150 tisíc korun.


Havárie osobního vozu s přívěsem
Zábřeh - Na silnici mezi Zábřehem a Leštinou došlo k dopravní nehodě. V pátek 24. srpna okolo půl páté odpoledne jel 24letý řidič s vozem VW Passat a s přívěsným vozíkem na silnici II. třídy č. 315, v úseku mezi Zábřehem a Leštinou. Pravděpodobně v důsledku nepřiměření rychlosti svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, a také dopravně technickému stavu komunikace sjel i s vozíkem vpravo mimo silnici a havaroval. Při havárii se lehce zranil. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun, na vozíku na 15 tisíc korun.


Nedal přednost v jízdě
Chromeč - Řidič v Chromči nedal přednost v jízdě a způsobil tak dopravní nehodu. V neděli 26. srpna po poledni řidič vozu BMW nedal v křižovatce se silnicí I. třídy č. 11 přednost v jízdě řidičce vozu Ford Fusion. Došlo ke střetu předních částí vozidel a následnému úniku provozních kapalin. Likvidaci kapalin zajistili přivolaní hasiči. Nehoda si naštěstí nevyžádala zranění. Škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 90 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.