ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 30. týden

28. července 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 30. týden
  • Nezodpovědní řidiči
  • Lesní zvěř zase potrápila řidiče
  • Hledá se účastník nehody
  • Dopravní nehody na Šumpersku
  • Dluží na výživném
  • Podvodníci nabízejí falešné zlato
  • Žádost o pomoc
  • Opilý střelec
  • Kontroly ve vodáckých tábořištích
  • Střet vozidla s motocyklem

Nezodpovědní řidiči
Šumperk – Muž neměl za volantem co pohledávat. V pátek 26. července okolo páté hodiny odpoledne si policejní hlídka v Šumperku všimla vozu Hyundai Getz a rozhodla se zkontrolovat jeho řidiče. Ten to však neměl v plánu. Jakmile si všiml policejního vozu, rychle odstavil svůj automobil na ulici Vítězná a začal utíkat pryč. Policisté muže dostihli a zadrželi. Během lustrace zjistili i důvod úprku tohoto sedmatřicetiletého řidiče. V posledních dvou letech byl pravomocně odsouzen za trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mimo jiné s trestem zákazu řízení všech motorových vozidel na pět let. Policisté řidiče vyzvali k dechové zkoušce na alkohol. Ta byla negativní. Testu na drogy se muž odmítl podrobit. Policisté muže umístili do policejní cely a zahájili úkony pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Mohelnice – O dvě a půl hodiny později zastavili policisté v Mohelnici pětatřicetiletého řidiče. Muž seděl za volantem vozu Škoda Superb. Protože policisté měli podezření, že muž je pod vlivem alkoholu, vyzvali ho k dechové zkoušce. Přístroj Dräger potvrdil jejich podezření a naměřil hodnotu 1,94 promile alkoholu. Muž s naměřenou hodnotou souhlasil. Policisté mu na místě zakázali další jízdu a zadrželi mu jeho řidičský průkaz.
Šumperk – Dalšího nezodpovědného řidiče policisté zastavili v sobotu 27. července v brzkých ranních hodinách v Šumperku. Muž jel ve voze Škoda Octavia a byl zastaven na ulici Jesenické. Při orientační zkoušce na alkohol řidič nadýchal 2,18 promile alkoholu. V evidenci řidičů policisté dále zjistili, že mladý řidič má platný zákaz řízení všech motorových vozidel až do listopadu 2024. Policisté třiadvacetiletého muže zadrželi a umístili ho do policejní cely. Po vystřízlivění mu sdělili podezření ze spáchání přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření úředního rozhodnutí a vykázání.

Lesní zvěř zase potrápila řidiče
Bohdíkov – Při nehodě se zvěří byla poškozena další vozidla. Nepříjemnou zkušenost za sebou mají dva řidiči, kteří ve čtvrtek 25. července půl hodiny po poledni projížděli úsekem mezi Bohdíkovem a Aloisovem. Řidiči vozu VW Golf jedoucímu ve směru na Bohdíkov totiž z pravé strany bezprostředně před vozidlo vběhl srnec. Došlo ke střetu, po kterém byl srnec odhozen na protijedoucí vozidlo VW Caddy, které taktéž poškodil. Zvěř po střetu na místě uhynula. Žádný z cestujících se při nehodě nezranil. Škoda způsobená na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 65 tisíc korun.


Hledá se účastník nehody
Šumperk – Policisté hledají účastníka a svědky dopravní nehody. Ve čtvrtek 25. července ve 22:05 hodin došlo na Hlavní třídě v Šumperku, na pěší zóně u prodejny obuvi Stival, ke střetu dvou cyklistů. Po střetu jeden z cyklistů, dvacetiletý mladík, upadl na komunikaci a lehce se zranil. Po prvotním ošetření byl zdravotnickou záchrannou službou přepraven k ošetření do nemocnice. Druhý účastník nehody údajně zraněn nebyl a místo nehody opustil po odjezdu zdravotnické záchranné služby. Vzhledem k tomu, že totožnost druhého účastníka není policistům doposud známa, žádají jej prostřednictvím této výzvy, aby je kontaktoval na telefonním čísle 735788600, případně na lince 158. O pomoc s objasněním okolností a průběhu uvedené dopravní nehody se dopravní policisté obracejí také případné svědky.


Dopravní nehody na Šumpersku
Štíty – Policisté, hasiči i záchranáři zasahovali u dopravní nehody na silnici I/43 v úseku mezi obcemi Bukovice a Štíty. Ve středu 25. července před třináctou hodinou tam s vozem VW Passat havaroval sedmadvacetiletý řidič, společně s mladší spolujezdkyní. Během jízdy ve směru na Štíty se zřejmě plně nevěnoval řízení a částečně vyjel vpravo mimo vozovku, kde pravým předním obrysem vozu narazil do stromu. Při havárii se oba cestující zranili. O přivolání pomoci se postarala osádka kolem jedoucího vozidla. Na místě zasahoval také záchranářský vrtulník, který řidiče přepravil k ošetření do Fakultní nemocnice Olomouc. Zraněná spolujezdkyně byla přepravena k ošetření do šumperské nemocnice. Případné ovlivnění řidiče alkoholem bylo vyloučeno provedenou dechovou zkouškou. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 50 tisíc korun.


Rájec – Tentýž den po čtvrté hodině odpoledne vyjeli policisté k dopravní nehodě dvou osobních a jednoho nákladního vozidla, ke které došlo na silnici I/44, v katastru obce Rájec. V tomto případě za nehodou stála únava řidiče vozu Škoda Octavia, který se během jízdy ve směru na Zábřeh plně nevěnoval řízení a přejel vlevo do protisměrné části silnice. Tam postupně narazil do levého boku protijedoucího nákladního vozidla značky DAF a dále do levého boku vozu Ford Fusion. Po střetu oba řidiči osobních vozidel narazili do přilehlého svodidla. Nehoda se naštěstí obešla bez zranění. Škoda způsobená při nehodě byla předběžně vyčíslena na 190 tisíc korun. Viníkovi nehody policisté uložili pokutu ve výši 2 tisíce korun.


Petrov nad Desnou – Krátce po šesté hodině v podvečer došlo na silnici I/11 v Petrově nad Desnou ke střetu osobního vozidla s cyklistou. Podle prvotního šetření nedal řidič vozu Škoda Fabia při vyjíždění z účelové komunikace na silnici I/11 přednost v jízdě čtyřicetiletému cyklistovi přijíždějícímu zleva ve směru od Rapotína. Došlo ke střetu, po kterém cyklista upadl do příkopu a lehce se zranil. Z místa nehody byl zdravotnickou záchrannou službou přepraven k ošetření do nemocnice. Zatímco u řidiče vozidla byla dechová zkouška negativní, cyklista nadýchal 1,41 promile alkoholu v dechu. Při orientačním testu na přítomnost omamných a psychotropních látek byla u cyklisty zjištěna také pozitivní hodnota na látku amfetamin/metamfetamin.


Bratrušov – O hodinu později dopravní policisté prověřovali okolnosti další dopravní nehody. Tentokrát zamířili na silnici II/446, kde v úseku mezi Bratrušovem a Kopřivnou došlo ke střetu dvou protijedoucích vozidel značek VW Touran a Škoda Praktik. Nehoda se obešla bez zranění. Při nehodě vznikla škoda za předběžně 200 tisíc korun.


Dluží na výživném
Zábřežsko – Zábřežští policisté šetří podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy. Podle prvotního šetření si šestačtyřicetiletý muž řádně neplní vyživovací povinnost vůči své nezletilé dceři. Povinnost vyživovat nezletilé dítě obecně vyplývá z příslušných ustanovení občanského zákoníku. Muži však byla tato povinnost koncem roku 2013 upravena rozsudkem Okresního soudu v Šumperku, podle kterého má na dceru měsíčně přispívat částkou 2 tisíce korun. Od počátku roku 2014 do současné doby má však na výživném dlužit přes 80 tisíc korun.
Šumpersko – Ze spáchání stejného trestného činu je důvodně podezřelý také třiačtyřicetiletý muž ze Šumperska, který si podle prvotních informací od konce roku 2017 do současnosti taktéž řádně neplní vyživovací povinnost vůči svým dvěma nezletilým dcerám. V tomto případě se měl dluh na výživném vyšplhat na 30 500 korun.

Podvodníci nabízejí falešné zlato
Mohelnicko – Policisté varují před podvodníky, zpravidla cizinci, kteří nabízejí rádoby zlaté šperky. Ve skutečnosti se jedná o pouhou bižuterii. Takoví podvodníci zavítali v úterý 23. července na Mohelnicko a ve svých praktikách byli bohužel úspěšní. V Mohelnici se jim v podvečer podařilo oklamat mladého muže, kterého oslovili s tím, že nemají peníze na benzín, a tak se mu za výhodnou cenu snažili nabídnout k prodeji zlaté šperky. Jednalo se o dva cizince, kteří cestovali starším vozem značky Mercedes, šedé barvy. Mladému muži nakonec vnutili tři prsteny a náramek, který si jeden z pachatelů sundal přímo z ruky. Uvedené šperky, ze kterých se vyklubala obyčejná bižuterie, přišly mladíka na tisíc korun.


Žádost o pomoc
Šumperk – Policisté žádají svědky o pomoc při vyšetřování. V pátek 19. července večer došlo na Reissově ulici v Šumperku (u bývalé sanatorky) k havárii cyklisty s tragickými následky. Bezvládného muže s kolem si v lesním porostu všimli náhodní kolemjdoucí a přivolali záchrannou službu. Třiašedesátiletý muž, který bohužel nebyl vybaven cyklistickou přilbou, zřejmě při jízdě z kopce ve směru od místní části Nové Domky nezvládl řízení svého kola a havaroval. Při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem. Veškerými okolnostmi nehody se policisté nadále zabývají. V souvislosti s šetřením této události prosí případné svědky, kteří se v pátek 19. července okolo 19:15 pohybovali na daném místě a disponují jakoukoliv informací o pohybu cyklisty nebo okolnostech, za kterých k tragické nehodě došlo, aby se ozvali buď na telefonním čísle 735788600, případně také na lince 158.


Opilý střelec
Hanušovicko – Opilý muž se rozhodl, že si zastřílí z plynové pistole. V pondělí 22. července krátce před osmou hodinou večer přijali policisté oznámení, že se v malé obci u Hanušovic, na pozemku poblíž rodinného domu, opakovaně ozývá střelba. Na místo byly ihned povolány policejní hlídky, které zjistily, že se jednalo o střelbu z plynové pistole. Tu si pro svou potřebu opatřil šestatřicetiletý muž, který posilněn alkoholem vyhodnotil, že si dlouho nezastřílel a situaci chtěl napravit. V souvislosti s incidentem nedošlo k žádnému zranění. Policisté muže vyzvali, aby se podrobil orientační dechové zkoušce. Při té mu opakovaně naměřili hodnotu lehce přes dvě promile alkoholu v dechu. Po zjištění a vyhodnocení veškerých okolností policisté přistoupili k odebrání zbraně.


Kontroly ve vodáckých tábořištích
Šumpersko – Policisté každoročně provádí v průběhu vodácké sezóny řadu preventivních kontrol zaměřených nejen na předcházení majetkové trestné činnosti a zajištění veřejného pořádku, ale namátkově také zjišťují, zda vůdci plavidel nejsou pod vlivem alkoholu, případně jiných návykových látek. Tak tomu bylo i v sobotu 20. července v odpoledních hodinách, kdy policisté mohelnického obvodního oddělení zavítali do dvou oblíbených vodáckých tábořišť u řeky Moravy, a to v Třeštině a v Moravičanech. V rámci provedené kontroly nebyl zjištěn žádný hříšník pod vlivem alkoholu. Nutno podotknout, že v preventivních kontrolách budou policisté pokračovat i nadále.


Střet vozidla s motocyklem
Rájec – Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly u dopravní nehody. V sobotu 20. července po čtvrté hodině odpoledne došlo na silnici I/44, u odbočky na obec Rájec, k havárii. Podle prvotního šetření stála za nehodou nepozornost řidičky vozu Škoda Fabia jedoucí ve směru od Mohelnice. Žena při odbočování vlevo ve směru na Rájec pravděpodobně přehlédla motocyklistu jedoucího po hlavní silnici ve směru od Zábřehu na Mohelnici. Došlo ke střetu obou vozidel, při kterém šestadvacetiletý motocyklista utrpěl zranění. Z místa nehody byl zdravotnickou záchrannou službou přepraven k ošetření do nemocnice. Oba řidiči se podrobili dechové zkoušce, která vyloučila, že by řídili pod vlivem alkoholu. Škoda způsobená při nehodě byla předběžně vyčíslena na 140 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.