ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 3. týden

19. ledna 2020, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 3. týden
 • Řidiči nestačila silnice
 • Byt navštívil nezvaný host
 • Americký voják opět v akci
 • Na Šumpersku neměla co pohledávat
 • Vytloukal klín klínem
 • Zaměřeno na řidiče
 • Ani jeden rodič nepřispívá na syna
 • Vůz skončil na střeše
 • Rodičům vyhrožovala zabitím
 • Policisté žádají o pomoc

Řidiči nestačila silnice
Dolní Studénky – Podnapilý řidič vyjel se svým vozem mimo silnici a havaroval. V pátek 17. ledna krátce po jedné hodině odpoledne vyjeli policisté do Dolních Studének k havárii vozidla. Jak záhy zjistili, pětatřicetiletému podnapilému řidiči se nepovedlo udržet se s jeho vozem na silnici. Při jízdě ve směru na Sudkov sjel s automobilem Škoda Felicia do příkopu, kde poškodil nadzemní uzávěr vody. Následně narazil do dvou přemostění příjezdových cest k rodinným domům. Jeho jízda skončila právě nárazem do druhého přemostění. Zasahující policisté řidiče vyzvali, aby se podrobil dechovým zkouškám. Při těch mu opakovaně naměřili hodnoty přes 1,6 promile alkoholu v dechu. Škoda způsobená při havárii byla předběžně vyčíslena na 21 tisíc korun.
 

 

Byt navštívil nezvaný host
Šumperk – Lupič způsobil škodu za více než 20 tisíc korun. V pátek 17. prosince krátce před polednem se neznámý pachatel vloupal do bytu na ulici Čajkovského v Šumperku. Ten následně prohledal a odešel bohatší zhruba o 15 tisíc korun. Bez povšimnutí nenechal ani dětskou pokladničku.

Americký voják opět v akci
Hanušovice – Policisté opětovně nabádají osamělé ženy, které různí zahraniční „nápadníci“ požádají o přátelství prostřednictvím sociálních sítí, aby tyto žádosti raději odmítly. A pokud na přátelství přistoupí, aby virtuálnímu příteli v žádném případě neposílaly peníze. Hanušovičtí policisté přijali v uplynulém týdnu oznámení o dalším podvodném jednání. Obrátila se na ně třiapadesátiletá žena, ze které podvodník během necelého půl roku vylákal v přepočtu bezmála 200 tisíc korun. Neznámý pachatel, který se vydával za příslušníka americké armády sloužícího v Sýrii, požádal oznamovatelku o přátelství. Po poměrně krátké komunikaci, kdy si žena k podvodníkovi vybudovala citový vztah, jí napsal, že v Sýrii přišel ke zlatým cihlám, které by jí rád zaslal, aby si je po jeho návratu z mise mohli společně užít. Následně ženu instruoval, aby komunikovala s přepravní společností a té uhradila platbu za přepravu a pojištění balíčku, což žena učinila. Objevil se ale háček. Zásilku zadrželi turečtí celníci a žena obdržela další e-mail, aby uhradila celní poplatky. Když na tento pokyn odmítla reagovat, podvodník se nevzdal a na své si přišel jiným způsobem. Požádal oznamovatelku, aby mu v této situaci opětovně pomohla a poslala mu peníze, aby si mohl vyřídit dovolenou a do Turecka si pro zlato sám zaletět. I v tomto případě mu poškozená vyhověla. Dále se podvodník nezdráhal požadovat zaslání dalších peněz, a to na právníka, protože měl být v Turecku zadržen, neboť u sebe neměl potřebné osobní doklady ani doklad k nabytému zlatu. Když ale žena obdržela další žádost o zaslání peněz, uvědomila si, že se zřejmě stala obětí podvodníka a její další kroky vedly na policejní stanici. V takovýchto případech policisté doporučují držet se následujících rad.

 • Raději nepřijímat nabízené přátelství od neznámého člověka na internetu.
 • Dávat si pozor na sliby týkající se vážného vztahu, zejména s cizí osobou ze zahraničí.
 • Protistrana dokáže velmi citlivě působit zejména na osamělé osoby milými slovy a komplimenty.
 • Pachatelé jsou schovaní za identitou vzdělaného člověka např. lékaře, architekta, vojáka, různé specialisty...
 • Bývají rozvedení nebo vdovci a touží po vážném a harmonickém vztahu.
 • Předstírají intenzivní zájem o soukromí oběti, vědí, co osamělý člověk potřebuje.
 • Své oběti zpracovávají sladkými slůvky několik týdnů i měsíců.
 • Po určité době přichází se svými požadavky, a to formou finanční pomoci např. na proclení cenného balíčku, na lékařské ošetření, pomoc po okradení, investice do podnikání...
 • Neposílat peníze nikomu, koho oběť zná pouze z virtuálního prostředí a nemůže si ověřit jeho identitu.
 • Nesdílet s nikým intimní fotografie, mohou být později zneužity k vydírání.


Na Šumpersku neměla co pohledávat
Vikýřovice – Až dvouletý pobyt za mřížemi hrozí v případě uznání viny mladé ženě z Břeclavska. Žena nerespektovala rozsudek Okresního soudu v Šumperku, kterým jí byl pro její předchozí trestnou činnost uložen trest zákazu pobytu na území šumperského okresu, a to s platností do září příštího roku. Mladou ženu, se kterou měli policisté již dříve co do činění, přistihli v úterý 14. ledna ve Vikýřovicích. Po svém zadržení si žena vyslechla sdělení podezření z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Vytloukal klín klínem
Mohelnicko – Ze spáchání dvou trestných činů, a to podvodu a úvěrového podvodu, obvinili kriminalisté třiačtyřicetiletého muže z Mohelnicka. Obviněnému kladou za vinu, že od poloviny roku 2017 do poloviny roku 2019 uzavřel v celkem šesti případech se zástupci různých obchodních společností smlouvy o úvěru nebo o zápůjčce, ve kterých měl uvést zkreslené údaje o svých předchozích finančních závazcích. Přitom nejméně v polovině případech si musel být vědom toho, že na úhradu půjček nemá dostatek finančních prostředků, protože výdaje na splátky předchozích finančních závazků překračovaly jeho měsíční příjem. Jeho dluh vůči osloveným společnostem postupně narostl na více než 200 tisíc korun. Svou tíživou situaci muž začátkem září loňského roku řešil podáním návrhu na povolení oddlužení ke Krajskému soudu v Ostravě.

Zaměřeno na řidiče
Šumpersko – Policisté se zaměřili na zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči motorových vozidel, dodržování nejvyšší dovolené rychlosti v obci, technický stav vozidel a dodržování sociálních předpisů. Během pondělního dopoledne 13. ledna proběhla v rámci šumperského územního odboru dopravně bezpečnostní akce, při které policisté zkontrolovali bezmála padesát řidičů a odhalili šestnáct přestupců. Ve většině případů se jednalo o překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci. Za volantem dále seděl také čtyřiadvacetiletý mladík, který nikdy nebyl držitelem žádného řidičského oprávnění a čtyřicetiletý muž, u něhož policisté zaznamenali pozitivní hodnotu na látku kanabis.

Ani jeden rodič nepřispívá na syna
Šumpersko – Z přečinu zanedbání povinné výživy podezírají šumperští policisté rodiče nezletilého chlapce svěřeného v současné době do pěstounské péče. Podle prvotního šetření ani jeden z rodičů nepřispívá na výživu svého syna od srpna roku 2017 do současnosti. Úřadu práce tak k dnešnímu dluží v součtu částku přes 120 tisíc korun.

Vůz skončil na střeše
Hrabenov – Mezi Hrabenovem a Šumperkem došlo k dopravní nehodě. Velmi nepříjemný zážitek mají na za sebou řidič vozu Toyota RAV4 a jeho spolujezdkyně, kteří v sobotu 11. ledna dopoledne cestovali z Hrabenova na Šumperk. V ostré levotočivé zatáčce muže nezvládl na kluzké vozovce řízení. Dostal smyk a z prudkého srázu sjel vpravo mimo silnici, kde se vozidlo mezi stromy přetočilo na střechu. Havárie se naštěstí obešla bez zranění. Řidič se podrobil dechové zkoušce, která vyloučila, že by se před jízdnou posilnil alkoholem. Škoda způsobená při havárii byla předběžně odhadnuta na 50 tisíc korun.
 


Rodičům vyhrožovala zabitím
Zábřežsko – Policisté zadrželi podnapilou ženu a umístili ji do policejní cely. V sobotu 11. ledna ve večerních hodinách došlo v rodinném domě na Zábřežsku k incidentu, při kterém šestačtyřicetiletá žena vyhrožovala svým rodičům usmrcením a po předchozí slovní rozepři udeřila svého otce do tváře. S výhrůžkami žena nepřestala ani po příjezdu policistů, které z důvodu obavy o svůj život rodiče přivolali. Dále vykřikovala, že své rodiče zlikviduje hned po odjezdu hlídky. Agresivní ženu policisté zadrželi a následně také vykázali ze společného obydlí. Při dechové zkoušce jí naměřili 1,7 promile alkoholu v dechu. Po vystřízlivění si žena vyslechla sdělení podezření ze spáchání trestného činu nebezpečné vyhrožování.

Policisté žádají o pomoc
Zábřeh – Policisté žádají svědky dopravní nehody o pomoc. Dopravní policisté zjišťují veškeré okolnosti, za nichž došlo ve středu 18. prosince minulého roku o půl páté odpoledne na ulici Postřelmovské v Zábřehu, v prostoru před autobusovou zastávkou Zábřeh – Poliklinika, ke střetu vozu Škoda Felicia s chodcem. Podle prvotních informací čtyřiašedesátiletý řidič felicie jedoucí ve směru od ulice Československé armády přehlédl v tomto úseku chodce přecházejícího silnici směrem k poliklinice, a zachytil ho svým vozem. Po nárazu chodec upadl na silnici. Zraněného chodce řidič, aniž by nehodu oznámil policii, přepravil k ošetření do nemocnice. Nehodu pak policistům oznámil dodatečně. V této souvislosti žádají policisté o pomoc případné svědky, kteří mají jakýkoliv poznatek k okolnostem a průběhu této dopravní nehody, případně řidiče, kteří mohli nehodu zachytit na záznamové zařízení ve vozidle, aby se ozvali buď na telefonním čísle 735788600, nebo kdykoli na bezplatné lince 158.
 
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o dvě vstupenky na divadelní představení Hodina duchů. V bludovském Kulturním domě ho 12. března od 18 hodin odehraje Divadlo Artur Praha. Můžete být u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Otázka:
Který z uvedených herců v představení Divadla Artur Hodina duchů nehraje?

a) Michal Kavalčík
b) Bořek Slezáček
c) Vlasta Korec

Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na nově otevřenou interaktivní výstavu Hrátky s penězi, kde se pobaví hlavně děti a která bude v zábřežském muzeu otevřená do 19. dubna vyhrávají: Jana H. z Bludova a Blanka Z. z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.