ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 20. týden

20. května 2018, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 20. týden
 • Havárie vozidel na Šumpersku
 • Nález munice
 • Dopravní nehoda v Šumperku
 • Z traktoru zmizelo nářadí
 • Pozor na pohyb zvěře
 • Nehoda se obešla bez zranění
 • Přibývá krádeží jízdních kol
 • Střet traktoru s vlakem
 • Nezvaný host
 • Střet se zvěří
 • Podnapilý řidič koloběžky

Havárie vozidel na Šumpersku
Hrabišín – První havárie se odehrála na silnici II/446 mezi obcemi Hrabišín a Libina. Ve čtvrtek 17. května po sedmé hodině ráno tam 53letá řidička vozu Ford Focus při průjezdu levotočivou zatáčkou zřejmě nepřizpůsobila rychlost jízdy stavu a povrchu vozovky. Vyjela vpravo mimo silnici, kde se s vozem převrátila ze svahu. Při nehodě utrpěla řidička a její spolujezdec zranění. Oba byli převezeni k ošetření do nemocnice. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnuta na 40 tisíc korun.


Bratrušov – V ten stejný den havarovala další řidička na silnici mezi obcemi Bratrušov a Šumperk. Krátce po druhé hodině odpoledne dostala řidička vozu Opel Meriva na mokré silnici smyk, který nezvládla. Vyjela mimo silnici, kde se vůz převrátil na pravý bok a narazil do stromu. Žena byla převezena k ošetření do šumperské nemocnice. Škoda na vozidle byla předběžně vyčíslena na 60 tisíc korun.


Nález munice
Hoštejn – Muž našel granát. Ve čtvrtek 17. května odpoledne oznámil policistům 47letý muž, že mezi Hoštejnem a Drozdovskou Pilou leží v trávě u kmene stromu dělostřelecký granát. Pocházel pravděpodobně z druhé světové války. Na místo byl povolán policejní pyrotechnik, který jej zajistil a převezl k bezpečné likvidaci.

Dopravní nehoda v Šumperku
Šumperk - Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly u dopravní nehody na ulici Jesenická v Šumperku. Ve středu 16. května vpodvečer tam podle prvotního šetření 23letá řidička vozu Toyota Corolla, jedoucí ve směru od Bludova, chtěla na světelné křižovatce odbočit vlevo na ulici M. R. Štefánika, směrem k centru města. Při tomto manévru však pravděpodobně přehlédla a nedala tak přednost v jízdě dvěma motocyklistům, projíždějícím křižovatkou v přímém směru. První z nich, 29letý řidič motocyklu značky Suzuki, který přepravoval ještě dalšího spolujezdce, na nastalou situaci nestačil zareagovat a s motocyklem čelně narazil do pravé části již stojícího vozu Toyota. Po střetu došlo k pádu obou cestujících. Jako druhý křižovatkou projížděl řidič motocyklu Honda. Ten na situaci zareagoval strhnutím řízení vpravo, načež pravou stranou motocyklu narazil do sloupu semaforu. Po nárazu upadl i s motorkou na chodník. V daný okamžik měla po chodníku přecházet i 65letá chodkyně, která byla padajícím motocyklem zachycena. Při nehodě utrpěli chodkyně a řidič motocyklu Honda zranění. Oba byli záchrannou službou převezeni k ošetření do šumperské nemocnice. Provedené dechové zkoušky vyloučily ovlivnění účastníků nehody alkoholem. Škoda na automobilu byla předběžně odhadnuta na 10 tisíc korun, na motocyklu Suzuki na 60 tisíc korun a na motocyklu Honda 50 tisíc korun.


Z traktoru zmizelo nářadí
Rohle – Neznámý zloděj způsobil škodu za 8 tisíc koru. V době z pondělí na úterý 15. května se neznámý pachatel vloupal do kabiny traktoru odstaveného v lesním porostu nedaleko obce Rohle. Z kabiny odcizil sadu nástrčných klíčů, kladivo, úvazové řetězy a další nářadí.

Pozor na pohyb zvěře
Lesnice – Na silnici mezi Lesnicí a Zábřehem došlo ke střetu motocyklu se srnou. V úterý 15. května krátce před šestou hodinou ráno jel 48letý řidič motocyklu po silnici III. třídy mezi Lesnicí a Zábřehem. Najednou mu bezprostředně před motocykl skočila z travnatého silničního příkopu srna. Na vzniklou situaci řidič reagoval prudkým bržděním, ale střetu se zvěří nedokázal zabránit. Řidič se při nehodě zranil a byl převezen k ošetření do šumperské nemocnice. Srnu, která po střetu na místě uhynula, si převzal přivolaný zástupce mysliveckého spolku. Škoda na motocyklu byla předběžně odhadnuta na 10 tisíc korun.


Nehoda se obešla bez zranění
Sudkov – V Sudkově došlo k dopravní nehodě. V úterý 15. května krátce po sedmé hodině večer jela 53letá řidička s vozem značky Ford po silnici směrem na Dolní Studénky. Při průjezdu levotočivou zatáčkou dostala na mokré vozovce smyk a vyjela vpravo na chodník, kde zadní částí vozidla narazila do oplocení přilehlého pozemku. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnuta na 70 tisíc korun, na poškozeném oplocení na 15 tisíc korun.


Přibývá krádeží jízdních kol
Šumpersko - Od počátku letošního roku bylo nahlášeno již osmnáct případů krádeží jízdních kol. V pondělí 14. května oznámila mladá žena policistům, že ji neznámý pachatel připravil o dámské horské jízdní kolo značky Cross v hodnotě 7 tisíc korun. Kolo si v pátek 11. května v pět hodin odpoledne uzamkla lankovým zámkem ke stojanu u vlakového nádraží v Mohelnici. O čtyři hodiny později tam nebylo.
Další případ krádeže jízdních kol šetří policisté v Zábřehu. Ze společné kolárny panelového domu na ulici Kozinova zmizela někdy v době od 11. do 14. května dvě pánská horská jízdní kola značek Merida a Ghost. V tomto případě vznikla škoda přes sto tisíc korun.

Jak se účinně bránit proti krádežím jízdních kol?

 • Nenechávat své kolo neuzamčené
 • Pro větší zabezpečení proti odcizení se doporučuje používat kvalitnější zámky či alarmy na jízdní kola, případně aplikaci GPS zabezpečení kola proti krádeži, označení kola neviditelným fixem či mikročipem
 • Uzamykat jízdní kolo na takových místech, kde nebude mít případný pachatel dostatek prostoru a času jej odcizit (místa s velkým pohybem osob, případně místa monitorovaná kamerovým systémem)
 • Při odstavení jízdního kola na ulici používat vždy bezpečnostní zámek a snažit se kolo připoutat k pevnému bodu (zábradlí, sloup, stojan)
 • Vhodné je uzamknout jízdní kolo dvěma či více bezpečnostními zámky
 • Ve společnosti dalších cyklistů je vhodné nechat někoho u odstavených a zabezpečených jízdních kol
 • Pokud je uzamknuto více kol dohromady, je doporučeno je mezi sebou navzájem zamknout tak, aby byly uzamčeny všechny jejich části
 • Nenechávat na odstaveném kole cennější vybavení (tachometr, nasazovací svítilna, brašna s věcmi)
 • Při ukládání jízdního kola ve společných prostorách domu dbát na uzavírání vstupních dveří do objektu, uzamčení společných prostor a na zamčení jízdních kol v nich uložených
 • Podobné zásady by se měly uplatňovat i při ukládání kol na balkónech, ve sklepech a ve sklepních kójích
 • Pro případ odcizení jízdního kola si poznamenat jeho značku, výrobní číslo, barevné provedení, nápisy, vybavení a pořídit si jeho fotodokumentaci (policisty budou zajímat také různé rýhy, poškození a jiné charakteristické znaky)


Střet traktoru s vlakem
Postřelmov – Na železničním přejezdu v Postřelmově došlo ke střetu traktoru s projíždějícím vlakem. Podle prvotního šetření v pondělí 14. května po druhé hodině odpoledne 66letý řidič traktoru přehlédl, údajně kvůli oslnění sluncem, signalizační zařízení železničního přejezdu. Na přejezd vjel v době, kdy místem projížděl rychlík. Došlo k bočnímu střetu s prvním vagonem za lokomotivou, po kterém vlak pokračoval dále do železniční stanice v Postřelmově. Traktor byl po nárazu vychýlen a došlo k poškození jeho přední nápravy. Nehoda si naštěstí nevyžádala žádné zranění. Na místě zasahovali také hasiči a pracovníci drážní inspekce. Škoda na traktoru byla předběžně odhadnuta na 30 tisíc korun, na poškozeném vagonu na 60 tisíc korun.


Nezvaný host
Šumperk – Lupič způsobil škodu za více než 3 tisíce korun. Někdy v době od 10. do 13. května vnikl neznámý pachatel na pozemek využívaný k rekreaci. Nezjištěným předmětem nejprve odstranil dva visací zámky na dveřích zahradní kůlny. Poté odstranil také zámek zajišťující hlavní vchodové dveře do rekreační chatky, které následně vypáčil. Majitelka nemovitosti postrádá dioptrické brýle, rádio, kávu a zahradní nářadí.

Střet se zvěří
Mohelnice – Na dálnici D35 před Mohelnicí došlo ke střetu nákladního vozidla Man se zvěří. V pondělí 14. května o půl třetí ráno skočil 33letému řidiči před vozidlo zleva od středových svodidel srnec. Na nastalou situaci řidič zareagoval okamžitým bržděním, srážce se zvířetem se mu však již nepodařilo zabránit. Při nehodě došlo k poškození přední levé části vozidla. Srnec na místě uhynul. Škoda na vozidle byla předběžně odhadnuta na částku 50 tisíc korun.


Podnapilý řidič koloběžky
Mohelnice – V Mohelnici havaroval řidič koloběžky. V pátek 11. května po desáté hodině dopoledne nezvládl 27letý řidič řízení elektrické koloběžky T-Walker a narazil do betonového sloupku. Poté naboural také do jízdního kola značky Olpran, opřeného o přilehnou budovu. Dechová zkouška, které se řidič podrobil, ukázaly hodnotu 1,38 promile alkoholu v dechu. Škoda na elektrické koloběžce byla předběžně odhadnuta na částku 5 tisíc korun, na jízdním kole na částku 200 korun. Na betonovém sloupku škoda nevznikla.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o tři vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, kde k hercům budete ještě blíže, než jste si mysleli. Prověří komediální talent a herecké mistrovství Zuzany Kronerové a Oldřicha Navrátila a vám polechtá bránici. Můžete být u toho, když správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Za titulní roli ve kterém filmu získala v loňském roce Zuzana Kronerová Českého lva?

1. Venkovský učitel
2. Domácí péče
3. Bába z ledu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na koncert nejúspěšnější písničkářky současnosti Radůzy, který se v šumperském Domě kultury uskuteční ve čtvrtek 13. června získávají: Jitka Pohorelská ze Šumperka, Dagmar Bajtková z Mohelnice a Lucie Hubáčková z Bludova. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kulturního domu.