ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 15. týden

14. dubna 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 15. týden
  • Dopravní nehoda u Palonína
  • Nárůst nehod s lesní zvěří
  • Odcizený motocykl
  • Pozor na kapsáře
  • Zmizela rybářská výbava
  • Zanedbání povinné výživy
  • Krádež dřevní hmoty
  • Zmizela další vozidla
  • Dopravně bezpečnostní akce
  • Ujížděl před policisty

Dopravní nehoda u Palonína
Palonín – Na silnici u Palonína došlo k dopravní nehodě. Ve čtvrtek 11. dubna o půl šesté ráno přijali policisté oznámení, že na silnici II/635 u Palonína došlo ke střetu osobního vozidla s cyklistou. Podle prvotních informací tam řidička Škody Fabie jedoucí od výjezdu z dálnice D35 směrem do centra obce v křižovatce přehlédla cyklistu jedoucího na elektrokole směrem na Loštice. Došlo ke střetu, při kterém cyklista utrpěl zranění. Z místa nehody byl zdravotnickou záchrannou službou převezen k ošetření do nemocnice. Oba řidiči se podrobili dechové zkoušce. Zatímco u řidičky osobního vozu byla dechová zkouška negativní, cyklista opakovaně nadýchal téměř jedno promile. Při nehodě vznikla škoda za předběžně 40 tisíc korun.
Elektrokola se v současné době těší velké oblibě. Jejich uživatelům zajišťují snadnou a pohodlnou přepravu, proto se stávají lákadlem také pro cyklisty, kteří by na klasické jízdní kolo neusedli. Jejich užívání s sebou však přináší také určitá rizika, na která by řidiči neměli zapomínat. Především je zapotřebí počítat s vyšší rychlostí elektrokol. Rozpoznat typ kola v hustém provozu nemusí být jednoduché. Samotní cyklisté musí počítat s tím, že elektrokola mohou být díky své váze hůře ovladatelná, mají jiné těžiště a mohou mít i delší brzdnou dráhu. Proto policisté doporučují, aby si cyklisté vyzkoušeli jízdní vlastnosti dříve, než vyrazí do běžného provozu. Taktéž doporučují vždy užít přilbu.


Nárůst nehod s lesní zvěří
Staré Město – Další řidič si na vlastní kůži vyzkoušel, jak nepříjemný může být střet s lesní zvěří. Ve čtvrtek 11. dubna ráno jel řidič vozu značky Dacia po silnici mezi obcemi Staré Město a Malé Vrbno. Náhle mu z pravé strany bezprostředně před vozidlo vběhla laň. Střetu se zvěří se řidiči nepodařilo zabránit. Laň na místě uhynula. Při nehodě vznikla škoda za předběžně 80 tisíc korun.


Odcizený motocykl
Bušín – Zmizel motocykl v hodnotě 22 tisíc korun. Dosud nezjištěný pachatel se v noci z pondělí na úterý 9. dubna zmocnil motocyklu Suzuki GSX 600F, odstaveného na volném prostranství před kostelem v Bušíně.

Pozor na kapsáře
Šumperk – Kapsáři stačila pouze chvilka, aby si obstaral peněženku. V úterý 9. dubna připravil neznámý pachatel osmapadesátiletou ženu o peněženku. Zatímco se žena pohybovala v prodejně s použitým textilem, vytáhl jí lapka peněženku z otevřené kapsy bundy. Společně s ní přišla nakupující také o 200 korun v hotovosti, platební kartu a osobní doklady.

Zmizela rybářská výbava
Zábřeh – Policisté pátrají po pachateli, který vykradl garáž. V blíže nezjištěné době od 9. února do 9. dubna někdo neoprávněně vnikl do garáže na ulici Kopečné v Zábřeh. Po jeho návštěvě majitel postrádá celou řadu rybářského vybavení. Zmizely nejen pruty a navijáky, ale také nafukovací člun značky Bush a LCD televizor. Způsobená škoda byla majitelem odcizených věcí předběžně vyčíslena na více než 150 tisíc korun.

Zanedbání povinné výživy
Hanušovicko – Z trestného činu zanedbání povinné výživy jsou důvodně podezřelí dva muži z Hanušovicka. Prvnímu z nich, šestadvacetiletému muži, byla rozsudkem Okresního soudu v Šumperku uložena povinnost přispívat na výživu nezletilého syna měsíčně částku 1,5 tisíc korun. Tuto povinnost si však dotyčný od listopadu loňského roku do současné doby včas a řádně neplní. Jeho dluh na výživném se vyšplhal na 7,5 tisíc korun. Ze stejného trestného činu je důvodně podezřelý také čtyřiatřicetiletý muž, který od 1. prosince 2018 do současné doby taktéž řádně a včas nepřispívá na výživu svého nezletilého syna. Přitom by měl dle rozsudku Okresního soudu v Šumperku měsíčně přispívat částkou 1,8 tisíc korun. V tomto případě muž dluží 8,8 tisíc korun.
Od počátku letošního roku policisté v rámci šumperského územního odboru evidují již 52 případů kvalifikovaných jako trestný čin zanedbání povinné výživy. V loňském roce přijali 167 takovýchto oznámení.

Krádež dřevní hmoty
Libina – Šumperským policistům byl oznámen další případ krádeže dřevní hmoty. Z lesního porostu u obce Horní Libina zmizelo v období od 11. března do 8. dubna celkem pět stromů vyvrácených po předchozí vichřici. Jednalo se o čtyři buky a jednu borovici. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 15 tisíc korun.

Zmizela další vozidla
Mohelnice – Zloději ukradli dvě vozidla a odjeli neznámo kam. Policisté pátrají po pachatelích, kteří se v době z pátku na sobotu 6. dubna v Mohelnici zmocnili dvou vozidel. Ze sídliště Na Příkopech zmizel vůz Audi A4 v hodnotě za 170 tisíc korun a ze Stanislavovy ulice zmizelo vozidlo VW Caravelle za 280 tisíc korun. V této souvislosti policisté žádají občany, aby věnovali zvýšenou pozornost pohybu osob kolem zaparkovaných vozidel a v případě zjištění jakéhokoliv podezření je ihned zalarmovali.

Dopravně bezpečnostní akce
Šumpersko – Policisté se zaměřili na řidiče a na chodce. V pátek 5. dubna odpoledne proběhla na území šumperského územního odboru dopravně bezpečnostní akce dopravního inspektorátu zaměřená především na dodržování nejvyšší povolené rychlosti v obci, jízdu na červenou, používání zádržných systémů a bezpečnostních pásů, pohyb chodců na přechodech a také na technický stav vozidel. Během akce policisté zkontrolovali přes 140 vozidel a zjistili 54 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Ve 43 případech se jednalo o překročení rychlostního limitu, dvakrát byl zjištěn nevyhovující technický stav vozidel a ve dvou případech policisté řešili nesprávný způsob jízdy. Další z řidičů řádně nezabezpečil přepravovaný náklad, jiný nebyl připoután bezpečnostním pásem a u jednoho byla zjištěna pozitivní hodnota na látku cannabis. Ve 43 případech uložili policisté pokuty, dohromady za bezmála 20 tisíc korun.

Ujížděl před policisty
Šumperk – Řidič se chtěl vyhnout silniční kontrole, měl k tomu hned několik důvodů. V úterý 2. dubna po třetí hodině ráno zaznamenali policisté v rámci dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu na ulici Jeremenkově v Šumperku pohyb vozidla značky BMW, jehož řidič během jízdy kličkoval. Vozidlo proto chtěli za použití světelného a zvukového výstražného znamení zastavit. Řidič však na výzvu k zastavení vozidla nereagoval, naopak ještě zrychlil a snažil se ujet. Zamířil k ulici Jesenické a dále směrem na Nový Malín a Hrabišín. Po celou dobu nerespektoval dopravní značení, porušoval zákon o provozu na pozemních komunikacích a bezohlednou jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. V křižovatce ulic Dolnostudénská a Uničovská nerespektoval dopravní značku „Stůj, dej přednost v jízdě“ a tímto úsekem projel rychlostí okolo 100 km/h. Tady se k pronásledování ujíždějícího vozidla přidala další policejní hlídka. Během pronásledování řidič s vozem neustále kličkoval ze strany na stranu a policistům tak znemožňoval jeho předjetí. Jedna z hlídek proto ujíždějícímu vozidlu nadjela a na konci Hrabišína svým vozem zablokovala řidiči další průjezd. Teprve tento manévr řidiče přiměl k zastavení. Policisté jej pak za použití donucovacích prostředků zadrželi. Řidičem byl dvaatřicetiletý muž, který, jak sám uvedl, ujížděl proto, že má uložen platný zákaz řízení. To se také potvrdilo. Nebyl to však jeho jediný prohřešek. Orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek ukázal pozitivní hodnotu na látku amfetamin/metamfetamin. Přiznal, že vůz řídil až z Lanškrouna.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.