ZPRAVODAJSTVÍ

Z policejní linky - 13. týden

31. března 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 13. týden
 • Zloděj za sebou zamkl
 • Vandal se vyřádil
 • Pozor na lesní zvěř
 • Opět alkohol za volantem
 • Vloupání stavební buňky
 • Policisté prosí svědky
 • Za volant sedat neměl
 • Posilnil se alkoholem
 • Nález munice
 • Mějte své věci pod kontrolou
 • Jeden skončil v cele, druhý na protialkoholní záchytné stanici
 • Omylem zaměnil pedály

Zloděj za sebou zamkl
Jindřichovsko – Z uzamčené garáže zmizel automobil. V době od 1. prosince 2018 do 29. března letošního roku neznámý pachatel odcizil z garáže na Jindřichovsku osobní vozidlo Fiat Marea. Zloděj měl svůj čin předem naplánovaný. Nejprve překonal a odcizil visací zámek, kterým byla plechová garáž uzamčena. Vnikl dovnitř a odcizil starší motorové vozidlo. Pachatel měl štěstí, protože v neuzamčeném vozidle byly klíče od spínací skříňky. Poté, co vozidlo odcizil, uzamkl vrata novým visacím zámkem. Šestapadesátiletý poškozený vyčíslil škodu odcizeného vozidla přes 4 tisíce korun.

Vandal se vyřádil
Hanušovice – Neznámý vandal poškodil okna. Smůlu měl čtyřiadvacetiletý mladík, který ve čtvrtek 28. března o půl desáté večer zaparkoval své vozidlo Volvo XC 70 na ulici Hlavní v Hanušovicích. Když se v pátek ráno vrátil, zjistil, že mu někdo na vozidle poničil dvě okna. Muž vyčíslil škodu předběžně na 18 tisíc korun.

Pozor na lesní zvěř
Šumpersko – V období posledního týdne se nenašel den, kdy by policisté na Šumpersku nešetřili alespoň jednu dopravní nehodu s účastí lesní zvěře. Od pátku 22. března evidují deset takovýchto událostí. V osmi případech se jednalo o střet se srnou, další dva řidiči měli nepříjemnou zkušenost s laní a jelenem. Naposledy policisté k takovéto nehodě vyjeli ve čtvrtek 28. března po jedenácté hodině v noci. Na počin nevyzpytatelné zvěře, v tomto případě srny, již nestačil v úseku mezi Hrabišínem a Novým Malínem zareagovat řidič vozu značky Hyundai. Škoda na vozidle byla v tomto případě předběžně odhadnuta na 20 tisíc korun.
 Riziko střetu se zvěří nelze zcela eliminovat. Pokud ale budou motoristé obezřetní a s možným vběhnutím zvěře do vozovky budou počítat, je možné snížit závažnost hrozících následků.
 Je třeba brát vážně upozornění dopravního značení o výskytu zvěře a při průjezdu daným úsekem dbát zvýšené opatrnosti. Zvěř je aktivnější v jarním a podzimním období, hlavně v ranních a večerních hodinách. K rizikovým oblastem patří zalesněné části cest a místa v blízkosti polí a řek. V rizikovém úseku by měl řidič v každém případě zpomalit. Pokud zaregistruje pohyb zvěře, doporučuje se ztlumit světla a zatroubit. Pokud řidič zaregistruje jedno zvíře, s velkou pravděpodobností jej budou následovat další.
 Co dělat, když už není možné se překážce vyhnout?
 Mnoho řidičů by udělalo následující: strhli by volant, aby se překážce – zvířeti – vyhnuli. Tím ale mohou způsobit mnohem závažnější následky. Buď přejedou do protisměru, kde hrozí střet s dalším účastníkem silničního provozu, nebo naopak sjedou ze silnice do příkopu nebo lesního porostu. Dopravní experti proto raději doporučují prudké zabrzdění a držení volantu v přímém směru. V případě střetu vznikne nejmenší škoda právě při čelním nárazu.


Opět alkohol za volantem
Klopina – Podezřelou ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky je sedmačtyřicetiletá žena z Mohelnicka. Jako řidičku osobního motorového vozidla ji ve středu 27. března dopoledne v Klopině zastavila a kontrolovala hlídka dopravní policie. Policisté ženu vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, a ta byla pozitivní s výsledkem 2,18 promile alkoholu v dechu. S naměřenými hodnotami žena souhlasila a k množství požitého alkoholu uvedla, že předešlého večera vypila dvě jedenáctistupňová piva a přes decilitr vodky. Policisté jí na místě zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízdu.

Vloupání stavební buňky
Mohelnice – Mohelničtí policisté pátrají po pachateli, který se vloupal do stavební buňky. V době od odpoledne 26. do rána 27. března se někdo vloudil na staveniště nové skladovací haly v Mohelnici. Tam vypáčil vstupní plechové dveře unimobuňky a z té odcizil různé montážní nářadí včetně příslušenství, dva ovladače od nůžkových hydraulických plošin, ale také například aku nýtovačku. Poškozeným majitelům odcizených věcí měl způsobit škodu za více než 180 tisíc korun. Škoda způsobená na dveřích buňky nebyla přesně vyčíslena.

Policisté prosí svědky
Šumpersko – Šumperští kriminalisté se obracejí na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání po odcizeném automobilu. Vozidlo BMW X6 M50D, bílé barvy, registrační značky 6M4 8813, zaparkoval jeho majitel v sobotu 23. března půl hodiny po půlnoci na Červenohorském sedle, na parkovišti za tamějším hotelem. Ve dvě hodiny odpoledne jej tam už ale nenašel. Způsobená škoda byla vyčíslena na 1,2 milionu korun. Z provedeného šetření vyplynulo, že k odcizení vozidla došlo s největší pravděpodobností v době od jedenácti hodin dopoledne do druhé hodiny odpolední. V této souvislosti policisté žádají případné svědky, kteří se v sobotu 23. března pohybovali na Červenohorském sedle a zaznamenali pohyb osob u výše uvedeného vozidla, nebo jízdu samotného vozidla, aby policisty kontaktovali na kterémkoli oddělení Policie České republiky nebo na lince 158. Zároveň prosí o pomoc také na řidiče motorových vozidel, kteří se v uvedenou dobu pohybovali v okolí místa činu a mají vozidlo vybaveno záznamovým zařízením, které by mohlo zaznamenat průjezd odcizeného vozidla.
Za volant sedat neměl
Bludov – Řidič obdržel sedm trestných bodů.V úterý 26. března v noci zastavila a kontrolovala policejní hlídka v Bludově řidiče osobního motorového vozidla. Vedle předložení dokladů potřebných k řízení a provozu motorového vozidla vyzvali policisté čtyřicetiletého řidiče k provedení dechové zkoušky na alkohol. Ta byla pozitivní, s výsledkem 0,63 promile alkoholu v dechu. Další jízdu policisté řidiči zakázali. Řidičský průkaz mu zadržet nemohli, neboť jej při silniční kontrole nepředložil. Ze svého přestupkového jednání se nyní řidič bude zodpovídat před příslušným správním orgánem. Za uvedený přestupek lze podle zákona o provozu na pozemních komunikacích uložit zákaz řízení všech motorových vozidel v délce od šesti měsíců do jednoho roku a také pokutu ve výši od 2,5 do 20 tisíc korun. Řidič také musí počítat se sedmi trestnými body.

Posilnil se alkoholem
Kamenná – Řidič před jízdou požil alkohol. V pondělí 25. března večer policisté zastavili a kontrolovali třiačtyřicetiletého motocyklistu. Jak ukázaly výsledky provedených dechových zkoušek, stroj značky Jawa řídil pod vlivem alkoholu. Při dechových zkouškách mu byly opakovaně naměřeny hodnoty přes 1,3 promile alkoholu v dechu.

Nález munice
Šumperk – Mladý chlapec nalezl munici. V pondělí 25. března v podvečer oznámil třináctiletý hoch policistům nález zrezivělé munice, kterou objevil v lesním porostu nad „Tulinkou“ u Šumperka. K zajištění místa nálezu byli vysláni policisté z oddělení hlídkové služby a informováni byli také ihned kolegové z pyrotechnické služby. Ti na místě určili, že se jedná o cvičnou protitankovou střelu PG-15V, kterou zajistili a přepravili k bezpečné likvidaci.
 V této souvislosti znovu policisté připomínají, jak správně postupovat při nálezu nebezpečného předmětu:

 • Při nálezu munice, předmětu připomínajícího munici, výbušniny, výbušného nebo jinak podezřelého předmětu, se tohoto nikdy nedotýkat.
 • O nálezu ihned informovat policii.
 • Podle možností a okolností se do příjezdu policie snažit zajistit, aby se k předmětu nepřiblížila jiná osoba.

 
Mějte své věci pod kontrolou
Šumperk – Nenechavý lapka ukradl dámskou kabelku. Kabelka odložená na opěradle židle nalákala v sobotu 23. března večer v jedné ze šumperských vináren zloděje. Zmocnil se jí a poté, co z ní odcizil peněženku s finanční hotovostí, osobními doklady a platební kartou, ji pohodil na pánské toaletě. Majitelce odcizených věcí způsobil škodu za 1 800 korun.

Jeden skončil v cele, druhý na protialkoholní záchytné stanici
Šumpersko – Policisté minulý víkend řešili dva výtržníky. Důvodně podezřelým ze spáchání trestného činu výtržnictví je osmatřicetiletý muž ze Šumperska, který se měl v sobotu 23. března před osmou hodinou večer v pohostinství v malé obci na Šumpersku chovat velmi agresivně a napadat další hosty. Po předchozí slovní rozepři po jednom z hostů hodil židli, dalšího zase udeřil pěstí. V průběhu incidentu přítomným také velmi vulgárně nadával. Před svým odchodem udeřil do chladničky a rozbil dvě sklenice. V napadání hostů měl pokračovat také v prostoru před pohostinstvím. Agresivního muže policisté zadrželi a noc pak strávil v policejní cele. Při orientační dechové zkoušce, které se dobrovolně podrobil, mu byla naměřena hodnota 1,76 promile alkoholu v dechu. Zadržený se podrobil také orientačnímu testu na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na látku cannabis.
Mohelnice – Ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku je podezřelý devětatřicetiletý muž, který v neděli 24. března rušil noční klid v Mohelnici. Taktéž posilněn alkoholem putoval ulicemi, velmi hlasitě vulgárně nadával a před jedním z barů opakovaně bouchal jízdním kolem o chodník. Svého jednání nezanechal ani po příjezdu policistů. Protože nedbal jejich opakovaných výzev k zanechání svého jednání, přistoupili muži zákona k jeho zajištění. Při dechové zkoušce mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu. Z policejní služebny putoval agresivní opilec na protialkoholní záchytnou stanici.

Omylem zaměnil pedály
Šumperk – V Šumperku došlo k lehce kuriózní dopravní nehodě. V pátek 22. března před čtvrtou hodinou odpoledne na ulici 17. listopadu v Šumperku si řidič vozidla VW Tiguan při parkování popletl plynový pedál s brzdovým. V důsledku toho vyjel přes obrubník na zatravněnou plochu a pravou boční částí vozu narazil do sloupu veřejného osvětlení, který poškodil. Škoda způsobená na vozidle byla předběžně odhadnuta na 45 tisíc korun, na sloupu veřejného osvětlení na 5 tisíc korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.4.2019 21:55
Titulek: Drahá SMART CITY lavička
Autor: Policie nekoná
42
Město Šumperk není smart, chytrou lavičku máme dražší než ostatní města. Víme podrobnosti. Zdeněk Brož zakoupil, Jakub Jirgl schvaluje, je snad omluvou 85% dotace EU?
https://www.facebook.com/TVSumperk/
Reagovat
Datum: 1.4.2019 22:11
Titulek: Kolem Smart Cities se to politiky ANO jen hemží
Autor: Babišovci dojí město
42
Babišovo ANO se přisálo na kšeft za stovky milionů Smart City a všichni bezmocně přihlížejí.
Politici Babišova ANO skutečně makají. Teď se jim podařilo v regionech ovládnout Smart Cities, což je projekt rozšířený v západních městech. V Šumperku s rozbitými chodníky, silnicemi s dírami, s chybějícími dětskými hřišti a uřízlým zastřešením autobusového nádraží je směšné hrát si na Smart City. Smart City také vytváří závislost lidí na technologiích a elektrické energii a může být zneužito ke sledování obyvatel.
O projektu se dlouho nemluvilo. Rozjel se po komunálních volbách v roce 2014 a to ve městech, kde ANO získalo funkci primátora nebo významné postavení v koalici, například v Praze, Brně, Ostravě a Pardubicích.
Mechanismus je skoro vždycky stejný. Hnutí ANO dosadí na klíčové pozice na magistrátech a radnicích své nominanty, čímž má zajištěné politické krytí projektu. Jde například o vedení komisí pro Smart Cities či funkce spojené s kontrolou využívaných peněz. Na druhé straně mimo radnici stojí uskupení (firma, platforma či spolek), které v praxi projekt řídí a má tak vliv na to, kam půjdou veřejné stamiliony. I tato uskupení ovládají lidé přímo či nepřímo propojení s hnutím ANO. Nebo jsou napojení rovnou na lídra hnutí Andreje Babiše, s nímž se potkali ještě za komunismu v Petrimexu, nebo pak pro něj pracovali v jeho firmách.
Bývalý pražský radní, který nechtěl být jmenován, varuje, že podobné projekty mohou být lákavé jako nástroj, jak podojit veřejný rozpočet s malým rizikem, že se v tom začne šťourat policie. Pokud se radní usnesou, že potřebují místo normálních laviček ty chytré, a jedna přijde na desetitisíce až statisíce korun, nepůjde už o miliony, ale o částky řádově větší.
https://forum24.cz/babisovo-ano-se-prisalo-na-regionalni-kseft-za-stovky-milionu-a-vsichni-bezmocne-prihlizeji/
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/chytra-mesta-hati-hloupe-napady-stat-muze-prijit-o-miliardy_411129.html
Reagovat

NA PLES ZADARMO

Plesová sezóna je v plném proudu a všechny sály se plní nedočkavými tanečníky. Rej.cz nabízí možnost vyhrát dvě vstupenky pro dva výherce na Maškarní ples pro dospělé  do Kulturního domu v Bludově v pátek 25. ledna.  

Soutěžní otázka

Jaký je správný název bludovské rozhledny?

a) Brusinka
b) Vyhlídka Brusná
c) Na Brusné

Odpovědi posílejte do úterý 21. ledna jako e-mail na info@rej.cz ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA. O výhře budou dva vylosovaní výherci informováni e-malem.