ZPRÁVY

Z palíren teče první letošní destilát

8. srpna 2012, 12:35, ar
Okres – První letošní kořalka opouští kotle palíren po celém okrese. Pohledy pěstitelů ovoce na výsledky své práce jsou ale mnohdy rozpačité. Slivovice je totiž méně než vloni, některé druhy se do kotlů kvůli neúrodě možná nedostanou vůbec. Na druhou stranu se ale většina destilátů nemusí za svou kvalitu stydět.

„Pálili jsme zatím jen dvakrát. Sezóna teprve začíná, ale je vidět, že ovoce je letos opravdu méně,“ potvrdila slabší úrodu Eva Najmanová z pěstitelské pálenice ve Zvoli. První letošní kořalka už tradičně vznikla z třešní. Jde o jeden z nejkvalitnějších pěstitelských destilátů, snoubí výraznou chuť a pro domácí pálenku typickou ostrost. „V květnu a v červnu bylo hodně sluníčka. Výtěžnost je sice menší než loni, zato chuť i vůně slivovice je možná díky tomu o dost výraznější a jemnější,” pochvaluje si letošní třešňovici čerstvý majitel plného pětilitrového demižonu.

Za několik týdnů zaplní kotle palíren švestky, pak hrušky a na podzim jablka. Také v jejich případě ale pěstitelé žádnou velkou úrodu nečekají. „Většina jabloní na jaře pomrzla. Některé odrůdy šly jen na čtyřicet procent z objemu loňské sklizně,” dodává sadař Josef Hůla.

Stále více palíren nabízí svým zákazníkům možnost odevzdat do výkupu celé ovoce a později si jen přijet pro vypálený alkohol. Odpadají tak starosti s přípravou domácího kvasu. Drobní pěstitelé si ze zákona mohou v oficiálně provozovaných pálenicích nechat vyrobit třicet litrů stoprocentního alkoholu ročně, což odpovídá zhruba dvojnásobnému množství 51% slivovice.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2 permanentky na ŠUMPERSKÝ MAJÁLES, který se uskuteční ve dnech 11. a 12. května a zahrají na něm kapely PSH, O5 A RADEČEK, JAKUB DĚKAN BAND a další. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na majáles zadarmo.


Soutěžní otázka:

Co znamená zkratka PSH?

A) Pózeři stříkaj hoboje
B) Po smrti hlad
C) Peneři strýčka Homeboye

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na autorské čtení spisovatele, překladatele a publicisty MIROSLAVA MACKA, které se uskuteční v úterý 24. dubna v G klubu Domu kultury Šumperk, vyhráli Marie Karafiátová ze Zábřeha, Marcela Musilová ze Šumperka, Jana Holinková z Bludova, Václav Pěček z Loučné nad Desnou a Petr Tkadlec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po - pá, 14 – 18 hodin).