SPORT

Z krajské soutěže až do třetí ligy? Bludovský hrot Stanislav Sadil má šanci!

5. prosince 2019, 20:00, Petr Fišer
Z krajské soutěže až do třetí ligy? Bludovský hrot Stanislav Sadil má šanci! Bludov, Vyškov – Z nejnižší krajské třídy rovnou do třetí ligy? Ve fotbale je možné všechno. Stanislav Sadil živí naději, kterou v něm vyvolalo pozvání od trenéra Vyškova Jana Trousila.

Produktivní bludovský útočník chytil první příležitost za pačesy. V testovacím utkání proti Vysokému Mýtu, do nějž se zapojila řada zkoušených hráčů, se uvedl vstřelenou brankou! Bývalý plejer Zbrojovky Brno, Slovácka a Karviné, jenž zodpovídá za výsledky vyškovského celku v moravskoslezské lize, s největší pravděpodobností pozve gólového forvarda na zimní přípravu svého mužstva. Trousilův výběr je po sedmnácti odehraných kolech na desátém místě osmnáctičlenné tabulky se ziskem třiadvaceti bodů. „Standa mi volal, jestli by tam mohl jet. Říkám, proč ne. Aspoň si osahá něco, co si dosud neosahal,“ netajil svůj pohled na věc hlavní kouč Bludova Aleš Žaitlík. „I když se prosadil střelecky, nemá smysl dělat sebemenší závěry. Bylo by to předčasné. Pořád se bavíme o jednom přáteláku, který toho asi moc neřešil. Pokud se před kýmkoliv otevře příležitost vyzkoušet si vyšší soutěž, bránit mu rozhodně nebudu. Jak moc uspěje, nebo neuspěje, to je věc druhá. Z I. B třídy kamkoliv nahoru vede dlouhá cesta. V případě třetí ligy jsou to mílové kroky.“

Žaitlík považuje talentovaného mladíka za velmi dobrého fotbalistu. Zároveň si uvědomuje, že výjezd o čtyři výkonnostní patra vrtkavým výtahem neustojí hned tak každý. „Výjimek typu Honzy Kollera se v minulosti vyskytlo jen několik. Chce to odpovídající přístup, velké odhodlání, cílevědomost, potřebnou kvalitu a taky nemalou porci štěstí. V klubu, jakým je Vyškov, se trénuje čtyřikrát až pětkrát týdně a v úplně jiné intenzitě probíhají i samotné zápasy. Vždycky je to velký skok, a to nemusíte nikam do ligy. Stačí I. A třída, nebo krajský přebor. Nasazení, disciplína, vyšší nároky. Standa by se musel začít chystat už teď, nejlépe za pomoci kondičního trenéra,“ tvrdil současný Sadilův kormidelník.

Že by jedenadvacetiletý útočný hrot nemusel být bez šancí, dokazuje příběh Jaroslava Kožely. Elitní kanonýr Celticu Libivá zakotvil v Mohelnici, v jejímž dresu zasáhl do několika duelů MSFL. „Je to dobrý střelec. Když dáte za jednu sezónu přes čtyřicet gólů, nemůže se jednat o náhodu. Vždycky to bude pozoruhodný počin,“ prohlásil tehdejší mohelnický lodivod Jaroslav Rolínek na adresu osvědčeného snajpra.

„Já bych to Standovi samozřejmě moc přál. Otazníků je ale hned několik. Jak by to měl s prací, kolik by mu případně platili, kde by bydlel, jak by dojížděl… Není to jen tak,“ volil radši opatrnější tón Aleš Žaitlík.

Stanislav Sadil přispěl výraznou měrou k tomu, že se fotbalový Bludov může honosit dílčím úspěchem v podobě titulu půlsezónních mistrů. „Podzim nám vyšel nadmíru. Po pěti kolech předchozího ročníku se nám nakupila zranění, navíc jsme přišli o dva hráče z pracovních důvodů. Rozpadla se nám základní osa, kluci si po několika výsledkových nezdarech přestávali věřit a dělali hloupé chyby. Přes zimu jsme se dali do kupy, a nakonec to z předposledního místa dotáhli až na pátou pozici. V nové sezóně jsme na to navázali. Tvoříme soudržnou jednotku, která táhne za společný provaz. Hrajeme jako tým,“ pochvaloval si Žaitlík.

Jak by se mu zamlouvalo spojení Bludov = I. A třída? „Nic takového zatím vůbec neřešíme. Dál půjdeme zápas od zápasu. Kdyby to vyšlo, bylo by to pěkné. Na druhou stranu vlastně ani nevíme, jestli by vedení klubu o postup stálo. Jarní odvety budou ošidné a může v nich rozhodovat spousta faktorů. Třeba horší terény, nebo los jednotlivých mančaftů. Pokud jde o nás, máme ho dost těžký. Já osobně očekávám velký nástup Postřelmova. Poslední slovo určitě neřekly ani Vikýřovice, Libina a další konkurenti. Ještě to bude hodně zajímavé.“

Bludov představuje na krajské scéně menší zjevení. Zatímco většina okresních oddílů trpí nedostatkem hráčského materiálu, nedaleko Šumperka mají z čeho vybírat. „Nejsme žádní profíci, všichni u nás hrají zadarmo. Naší výhodou je širší kádr. Jakmile nám někdo chybí, dokážeme ho solidně nahradit a výpadek v sestavě není tolik vidět jako u většiny ostatních soupeřů. Každý to odjezdí a poctivě odbojuje. Vikýřovice se několikrát sešly v jedenácti lidech a neměly nikoho na střídání. Nikomu nepřejeme nic zlého, jen je to škoda pro fotbal. Naši kluci se povzbuzují navzájem, drží při sobě a tvoří výbornou partu. Zdravé sebevědomí je klíčovým faktorem ve chvíli, kdy jsou na tom dva protivníci stejně po kvalitativní stránce. Ve sportu je osmdesát procent úspěchu o hlavě.“
Na další stmelování party dojde během zimní přípravy. Součástí nezbytného drilu budou nejen přípravná utkání s Lesnicí, Bohdíkovem či Litomyšlí, ale také několikadenní soustředění. „Pojedeme na hory a důkladně se tam odreagujeme a vyblbneme. Běžky, sjezdovky, prostě pohoda. Teď máme volno a je dobře, že si od sebe vzájemně na chvíli odpočineme. Na fotbal se podívám tak akorát v televizi,“ pousmál se Aleš Žaitlík.


Foto: Petr Fišer

O Stanislava Sadila, autora osmnácti podzimních gólů, se začal zajímat třetiligový Vyškov.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 7.12.2019 12:54
Titulek: .
Autor: Jenda
opravdu má šanci?
Reagovat
Datum: 9.12.2019 07:24
Titulek: Re: .
Autor: Škrobanek
10
Viděl sem ho 2x hrát. Tak těžko hodnotit.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.