KULTURA

Do Šumperka znovu míří festival duchovní vokální hudby

24. dubna 2013, 11:26, redakce, mošo
Šumperk – Mezinárodní festival duchovní vokální hudby je časem setkávání. Za dvacet dva let maže představy o nudné jednotvárnosti interpretace děl, která provázejí liturgii různých náboženství. Během tohoto sborového svátku si všichni budou moci uvědomit nejpodstatnější rozměr hudby, tedy to, že nemusí fungovat jen jako nástroj k vyplnění mezer.
První festivalový večer zahájí pořádající sbor Schola od sv. Jana Křtitele. Své vystoupení zaměří na českou a světovou duchovní hudbu 20. a 21. století. Ozdobou jistě bude provedení křehkého díla Bohuslava Martinů Tři písně posvátné. Spevokol Zoltána Kodálya ze slovenské Galanty se ujme druhé poloviny koncertu. „Toto hudební těleso má bohaté zahraniční zkušenosti. Zcela jistě se můžeme těšit na některé skladby spoluzakladatele sboru Kodályho, který byl nejenom významným maďarským skladatelem, ale také prezidentem mezinárodní společnosti pro hudební výchovu," uvedl Vítek Rozehnal, sbormistr Scholy od sv. Jana Křtitele.

Druhý šumperský festivalový večer bude patřit německému poloprofesionálnímu sboru Mitteldeutscher Frauenkammerchor. Jeho členky pocházejí z různých míst středního Německa. Zaměřují se na interpretaci duchovní hudby posledního století. „Po našich hostech bude klášterní kostel dějištěm provedení mimořádného díla současného českého skladatele Miloše Boka Missa brevis in Es. Vystoupí s ním šumperští Motýli. Tomuto mimořádnému hudebnímu zážitku bude přítomný samotný skladatel," doplnil Rozehnal.

Sobotní závěrečný koncert otevře domácí smíšený sbor Avonotaj. V jeho podání zazní židovská duchovní tvorba. Za jedenáct let svého působení se sbor zařadil mezi přední české interprety židovské hudební literatury. Koncert uzavře ojedinělé vokálně instrumentální uskupení Musica pro Sancta Cecilia z Prahy, které se zaměřuje především na interpretaci hudby z období gotiky, renesance a baroka. Soubor vznikl v roce 1992 na půdě pražské Konzervatoře a ladičské školy Jana Deyla, konzervatoře pro zrakově postižené. Dnes v souboru působí sedm absolventů této školy. „V jeho provedení se budeme moci zaposlouchat do komponovaného pořadu poezie svatého Jana od Kříže a děl španělské renesance Já o studnici vím," uvedl Rozehnal.

V neděli v 9 hodin sbory doprovodí slavnostní bohoslužbu v kostele sv. Jana Křtitele. Celým festivalem bude provázet Stanislav Předota, přední český sólový i ansámblový zpěvák, který stál při zrodu Scholy Gregoriany Pragensis, natočil několik desítek CD titulů, z nichž mnohé získaly prestižní ocenění kritiků. Stanislav Předota na začátku každého večera přednese jeden z liturgických zpěvů Petra Ebena.

Podrobnosti k programu festivalu se nachází zde.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.4.2013 18:45
Titulek: Marné hledání
Autor: Václav
148
Marně hledám ve který pátek, sobotu a neděli se koncerty konají? Nebo už byly? Ani na netu jsem zatím neuspěl. Nechápu, jak může projít takový příspěvek, to ho nikdo z redakce nepřečte a nedoplní?
Reagovat
Datum: 29.4.2013 15:01
Titulek: Re: Marné hledání
Autor: Jakub Jirgl
24
23. - 26. 5. 2013
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.