KULTURA

Welzlův kufr – každoroční „brodění sněhem po Humenci“ ve stylu J. E. Welzla

15. února 2010, 09:09, Vladimíra Bartoňová
Welzlův kufr – každoroční „brodění sněhem po Humenci“ ve stylu J. E. Welzla Zábřeh - „Ještě v lednu nebylo vůbec jisté, že se tato recesistická akce uskuteční. Důvodem byl nedostatek peněz v městském rozpočtu, ze kterého se tato akce doposud dotovala, a to jako velmi účinná mediální propagace města Zábřeh. Silný tlak ze strany příznivců Kufru nakonec způsobil, že jsem se akci rozhodl zachránit za každou cenu a zorganizovat ji i bez příspěvku města," řekl Pavel Zubík, hlavní organizátor Welzlova kufru.

 
Kufr se nakonec konal v sobotu odpoledne 6.2.2010. Na kopci Humenec se ho zúčastnilo přes 30 závodníků, několik stovek přihlížejících diváků a několikero televizních a fotografických štábů. S nástrahami trati, čerstvě navátými závějemi a hlubokým sněhem si na 7. ročníku překvapivě nejlépe poradily dívky. Na 1. místě doběhly současně Hanka Kučerová a Radka Štýbnarová. 2. místo obsadila Helenka Doubravová a 3. místo vybojoval Ondřej Haislar.
 
Hanka Kučerová a Radka Štýbnarová

V cíli obdrželi závodníci tzv. cílovné, tedy přesný opak startovného. Kufr je jediný závod, kde účastníci nic neplatí na startu, ale naopak je jim za účast vypláceno cílovné. Částky jsou sice v rámci recese nízké, ale vítěz vydělá celou padesátku, druhý dvacku atd.
 


Ocenění za nejlepší masku, napodobující slavného Jana Eskymo Welzla, získal v kategorii dospělých Roman Dyskant. V dětské kategorii už poněkolikáté Ondřej Haislar. Letos vystupoval jako Welzl junior, stylové oblečení doplnil kravatou a pod dlouhým kožichem se mu vzdouvalo nezbytné welzlovské bříško.
 
  
Roman Dyskant a Ondřej Haislar

Zvláštní ocenění si vysloužila fenka Kiki za dvojhlavého Liškova.  A nejstarší účastnice závodu paní Věra Horáčková za úbor arabského šejka. V doprovodu zastupitele Karla Crhonka se na start závodu postavil také předseda Sportovních klubů Zábřeh Miloslav Tempír. Patřil k nejstarším účastníkům závodu.
 
  
Fenka Kiki a Věra Horáčková

„V letošním roce dostali závodníci, jako novinku, Welzlův krizový balíček i s návodem na použití. Snad se nám tak povedlo zabojovat s krizí lépe a smysluplněji než současným politikům,“ prohlásil Pavel Zubík, organizátor Welzlova kufru.

Čestným startérem Welzlova kufru byl poslanec Pavel Němec, který akci podpořil finančně. Podle vlastních slov byl průběhem akce natolik nadšen, že přislíbil podporu i v příštím roce. Takže Zábřežáci - těšte se na 8. ročník. Welzlův kufr zase bude!
 

 
Celá akce se nese v duchu recese a dobré zábavy. Ve stejnému duchu jsou i pravidla pro konání tohoto závodu. I pravidelným účastníkům závodu je pořadatelé preventivně opakují každý rok.
 
Výňatky z pravidel Welzlova kufru:
 • Welzlův kufr je závod pověstný nástrahami trati a bezohledností pořadatelů.
 • Pravidla mají právo znát pořadatelé, závodníci mají právo nevědět nic.
 • Vyskytne – li se problém, obraťte se na pořadatele, stejně vám nepomohou.
 • Závodníci, kteří se znelíbí pořadatelům mohou být trestáni holí, skalpováni a ti nejotravnější zastřeleni.
 • Na trati je povolen doping formou tvrdého alkoholu a doporučeno kouření.
 • Pořadatelé se na závod náležitě připravili, přestali se holit a umývat.
 • Na trati se nedodržují žádné, tím méně hygienické zásady. Rozhodli jsme se našemu kolabujícímu zdravotnictví pomoci přísunem nových pacientů. (Proto byla štamprlata pouze vytřena prstem – po vytření …. jsou použitelná).
 • Závodníci musí absolvovat celou trať a všechna stanoviště.
 • Nikdo nemá na nic nárok, tím méně na výhru.
 • Závodníci musí být pořadatelům vděční za to, že pro ně závod uspořádali.
 • Jakékoli úplatky jsou nejen povoleny, ale zároveň doporučeny a mohou být vymáhány i násilně.
 • Zranění závodníci budou z trati neprodleně odstraněni, aby svým křikem o pomoc nerušili všeobecné veselí. Kamenolom se nachází cca 100 m směrem na západ.
 • Vzhledem k připomínkám z předchozích ročníků, že tvarůžek na posledním stanovišti jde špatně do krku, doplnili jsme stanoviště o kousky chleba na zakousnutí. Pro lepší chuť bude obalen v chilli koření.
 • Všichni startují na vlastní nebezpečí a start na této trati opravňuje ostatní členy rodiny považovat je za totální magory. Tohoto přídomku se mohou zbavit jedině tím, že přivedou jiné stejně nezodpovědné jedince na trať.
 • Všichni účastníci jsou připraveni na nástrahy trati a jsou si vědomi, že závod a jeho pravidla tvořili organizátoři těsně před nástupem do léčebny (zdravíme tímto kolektiv pracovníků z Bohnic).


 
 
FOTOGALERIE WELZLŮV KUFR – KAŽDOROČNÍ „BRODĚNÍ SNĚHEM PO HUMENCI“ VE STYLU J.E.WELZLA
 
Ondřej Haislar
Ondřej Haislar 
Helenka Doubravová
Helenka Doubravová 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.