KULTURA

Welzlování ve znamení třináctky

20. ledna 2016, 07:00, Ondřej Polák
Welzlování ve znamení třináctky Zábřeh - Zábřežský festival Welzlování už potřinácté slibuje pořádný příděl nejen zábavy a poučení, ale také recese. Vyhlášené setkání cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, kterým si město připomíná nejslavnějšího zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla, letos potrvá celé dva měsíce!

 Od 21. ledna do 21. března festival postupně nabídne tradiční akce, filmový festival, sérii zajímavých přednášek a také novinku v podobě cestovatelského maratónu s názvem Welzlovi následovníci.
První akcí letošního ročníku bude audiovizuální pořad Do Mexika za Mayi a indiány, který ve čtvrtek 21. ledna zavede návštěvníky kina Retro do mexickém státu Chiapas, jenž nabízí nejen nádherné přírodní scenérie, ale také starobylé památky Mayů. Zábřežanka Jana Škubalová v této audiovizuální show představí nejen život v současné mexické vesnici, ale také v jednom z největších měst na světě Mexico City. Příchozí budou mít navíc možnost zakoupit si originální mexické výšivky.

Překoná někdo rekord?

Nejen o sportovních výkonech, ale i recesi bývá další akce Welzlování – oblíbený běh do zámecké brány, který odstartuje v sobotu 23. ledna. Prezence závodníků začne v prostorách vinného sklípku naproti sladovně o půl desáté. Běh, při kterém závodníci zdolávají strmé serpentiny vedoucí k zábřežskému zámku, je určen pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí po seniory.
„Loni, kdy se závodu zúčastnilo téměř padesát běžců, padl absolutní rekord tratě – Ondřej Švub ji zdolal za 13,5 sekundy,“ připomněl rok starý výkon Zdeněk David z pořadatelského týmu.
Na akci jsou zváni rovněž majitelé soutěživých pejsků, kteří mohou do závodu přihlásit i svoje čtyřnohé společníky, speciální kategorie je totiž tradičně vypsána i pro ně.

Welzlovi následovníci


Ve čtvrtek 28. ledna se Welzlování vrátí opět do kina Retro, a to vernisáží výstavy fotografií Karla Kocůrka zachycujících jeho putování napříč Austrálií. Během vernisáže zazní i ukázka hry na hudební nástroj australských domorodců didgeridoo.
Následující program Welzlování nabídne řadu osvědčených akcí. Chybět nebude Welzlův kufr, krosový běh a recesistický závod na Humenci, závod čtyřspřeží s lidskými posádkami na Masarykově náměstí ani filmová přehlídka Expediční kamera věnovaná cestování, dobrodružství a extrémním sportům.
Letošní novinkou plánovanou na 13. února bude přednáškový cyklus s názvem Welzlovi následovníci na 5 světadílech. „Účast přislíbilo sedm cestovatelů vesměs z našeho regionu, kteří nabídnou obrazová putování po zajímavých místech naší planety. Návštěvníci se mohou těšit i na premiéru autorského filmu a hudební vstupy,“ uvedl David.
Welzlování 2016 zakončí 21. března diashow Sedm divů Islandu v podání Jiřího Kolbaby.


Foto: archiv

Festival Welzlování je určen pro všechny věkové kategorie od nejmenších dětí po seniory.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.