KULTURA

Welzlování nabídne v únoru přednášky, krosový běh i závody s kufrem

2. února 2016, 18:00, Ondřej Polák
Zábřeh - Zábřežský festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování, který odstartoval minulý měsíc, nabídne v únoru celkem šest akcí, z toho tři se uskuteční v kině Retro.

 Na procházku nejen po čajových plantážích Srí Lanky pozve ve čtvrtek 4. února Zlatuše Knollová všechny, kteří si oblíbili virtuální cestování po exotických destinacích. Její povídání se zaměří na nejznámější cejlonský produkt, nabídne i jeho ochutnávku a možnost odnést si vzorek kvalitního cejlonského čaje domů. Kromě čajových zahrad a továren diváci zhlédnou řadu dalších zajímavých míst ostrovního státu včetně největšího místního přístavu Kolombo.
Ani letos příznivci sportovního vyžití a dobré zábavy nepřijdou v rámci festivalu Welzlování o oblíbený závod Welzlův kufr, který se uskuteční v sobotu 6. února. Po 10. hodině nejprve odstartují běžci všech věkových kategorií od restaurace Rafanda krosový běh a odpoledne budou nástrahy pořadatelů překonávat účastníci recesistického běhu na kopci Humenec – všichni s kufrem a dospělí také s doutníkem. Zvláštní cena bude udělena účastníkovi, který dokáže nejvěrněji napodobit osobu zábřežského cestovatele. Plaketou bude oceněn také vítěz klání O Welzlovu cestovatelskou slivovici.
Novinka čeká na návštěvníky letošního Welzlování v sobotu 13. února v kině Retro. Maratón cestovatelských přednášek v podání šesti dobrodruhů zavede přítomné na pět světadílů, to vše prostřednictvím slova, obrazu i filmových záběrů a hudby. „Diváci zhlédnou například premiéru filmu Jakuba Mikuly o horolezecké výpravě na Kavkaz, která byla poznamenána pádem laviny. O hudební zpestření akce se postará známý hudebník Karel Kocůrek a také Patrik Kotrba, který inspiraci pro verše a písně čerpal během téměř dvouletého putování do Santiaga de Compostela,“ zmínil některá lákadla akce Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.
Následující program Welzlování nabídne přednášku horolezce Jiřího Hrmy o cestě na Nový Zéland, přednášku novinářky Markéty Kutinové o pobytu v Sýrii a pak osvědčené akce: závod čtyřspřeží s lidskými posádkami na Masarykově náměstí a filmovou přehlídku Expediční kamera.
Celý festival zakončí 21. března v sále kulturního domu diashow Sedm divů Islandu v podání Jiřího Kolbaby.


Foto: Ondřej Polák

V programu zábřežského Welzlování nechybí jeden z nejzkušenějších cestovatelů našeho regionu Karel Kocůrek z Rapotína.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.