SPORT

VZPOMÍNKA NA FOTBALOVOU OSOBNOST: Richard? Byl to borec!

1. dubna 2014, 21:29, téma FOTBAL, Petr Fišer
VZPOMÍNKA NA FOTBALOVOU OSOBNOST: Richard? Byl to borec! Lesnice - V naprosté tichosti uzavřený fotbalový sňatek zpočátku nebudil téměř žádnou pozornost. Bývalý hráč Sigmy Olomouc, třetiligového Uničova nebo divizního Šumperka Richard Losert se po svém návratu z rakouského angažmá vrhl na dráhu hrajícího kouče. Pod svá trenérská křídla si trochu překvapivě připnul bezejmenné vesnické mužstvo, kterému se do té doby všichni spíše jen vysmívali. Dokázal s ním pozoruhodné věci.

 Od náhlého úmrtí velkého fotbalového zapálence uplyne v první polovině dubna už šest let. V Lesnici na něj dodnes s úctou vzpomínají. A nejen tam. "Zanechal u nás hlubokou stopu. Můžeme považovat za obrovské štěstí, že si tehdy vybral zrovna nás," zalistoval ochotně v minulosti Jan Knobloch, klubový patriot a stále ještě aktivní hráč. "Přišel v pravý čas. Plynule navázal na předchozí trochu nedoceněnou práci Petra Vepřka a Karla Polácha. Všechno doladil tak, že nám to začalo nebývale šlapat. Byli jsme nabušení fyzicky, k tomu jsme přidávali fotbalovou kvalitu. Jako jedni z mála na takové úrovni jsme měli herní systém. Naše snažení posunul na vyšší level," vrátil se do úspěšného období Knobloch. "Usnadnili jsme mu to tím, že jsme byli partou bláznů, která na sobě chtěla pracovat. Uměním, citem, přístupem a pílí dokázal náš potenciál a odhodlání prodat tak, že jsme se společnými silami vypracovali v obávané mužstvo I. B třídy. Byl to borec. Věděl, kdy má přitáhnout a kdy naopak ubrat. Na hřišti patřil k nejlepším, za každých okolností se nám snažil jít příkladem. A to ve všech směrech. Když jsme viděli, jak maká, nikdo z nás si nedovolil cokoliv vypustit. Týkalo se to i životosprávy. Den před zápasem se u nás nepilo, což platí dodnes," pokračoval ve svém monologu Jan Knobloch. V některých chvílích se mu draly do očí slzy.

Flinky jednoduše nesnášel

Richarda Loserta brali v Lesnici úplně všichni. Hráči, diváci, zbytek realizačního týmu, vedení oddílu. "Jeho respekt byl naprosto přirozený. Získával si ho tím, že se nechoval povýšeně a byl férový. Co řekl, to platilo. Za nic se neschovával. Člověk velmi dobře věděl, co od něj může čekat. Když někdo netrénoval, tak ani nehrál. Flinky nesnášel. Vedl nás tvrdě, ale spravedlivě. Jeho metody se nelíbily každému. I když to byli naši kamarádi, museli pryč. Zbytek pevně věřil, že jsme se vydali správnou cestou. Pod jeho taktovkou to pro většinu z nás bylo nejlepší fotbalové období."

Podle Knoblocha fotbalová Lesnice ze zavedeného drilu stále těží a snaží se držet v zajetých kolejích a pokračovat v rozdělané práci. Jenže to není úplně ono. "Každý je nahraditelný, ale v Richardově případě to jde hodně těžko. Byla to opravdová persóna a osobnost. Fotbalová i lidská. Výborný kamarád i člověk, perfektní společník do party. Nikdy nepokazil žádnou srandu."

Sám Knobloch několikrát pocítil tvrdost Losertovy nekompromisnosti. "Chtěl po mně, abych šel do brány. Protože jsem odmítl, vynechal moje jméno při skládání základní sestavy. Po zápase se se mnou nepáral a nechal mě jít ze Sobotína pěšky. Jestli se mi později omluvil? To nikdy nedělal. Stál si za svým. Dobře věděl, že jsem se měl zachovat úplně jinak. S krátkým odstupem jsem si to uvědomil i já a bylo po problému. Uznal jsem chybu a jelo se normálně dál. K minulosti jsme se nevraceli. Na rozdíl od jiných jen tak někoho nezatratil."

Richard Losert pobláznil lesnické fotbalisty svým neutuchajícím elánem. Kvůli svému týmu by se klidně i rozkrájel. Občas to zavánělo až pozitivním fanatismem. Jan Knobloch by mohl vyprávět. "Jednou se v den tréninku spustil hrozný liják. Kvůli špatnému počasí nás bylo jen pět. Protože padaly regulérní trakaře, rovnou jsme to zabalili a šli se schovat do hospody. Ani jsme se nestačili pořádně usadit a z ničeho nic se naštvaně rozrazily dveře. A v nich stál Richard. Přijel na kole zmoklý jako slepice, byl celý durch. Bez milosti nás začal peskovat. Kde jsme, že nic nezrušil. V tom byl jedinečný. Fotbal bral se vší vážností, ať už se dělo cokoliv."Richard Losert na lesnickém soustředění v Janoušově. O dva měsíce později zemřel.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).