KULTURA

Vzácné a ohrožené rostliny Jeseníků - Výstava akvarelů Vojty Nováka

22. června 2009, 08:00, rejdakce
Šumperk - V roce 2009 si připomínáme 90 let od narození a 15 let od úmrtí amatérského výtvarníka Vojty Nováka, dlouholetého spolupracovníka šumperského muzea. Nejen šumperské veřejnosti je znám jako autor akvarelů rostlin, kterým říkal prostě – kytky.
U příležitosti letošního výročí jeho narození i úmrtí pořádá Vlastivědné muzeum v Šumperku výstavu akvarelů Vojty Nováka s názvem Vzácné a ohrožené rostliny Jeseníků. Výstava proběhne od 25. června do 2. srpna 2009 v Lovecko-lesnickém muzeu v Úsově a od 6. srpna do 27. září 2009 v Muzeu v Šumperku.

Malování bylo pro Vojtu Nováka radostí a potěšením od dětských let až do konce života. Zpočátku své tvorby se zaměřoval na krajinomalbu a zátiší, vedle akvarelů zkoušel i jiné výtvarné techniky, např. linoryt. Od roku 1972 se věnoval téměř výhradně akvarelům a kresbám rostlin, které maloval podle živých předloh. Rostliny si sám sbíral nebo mu je nosili jeho přátelé. Postupně vzniklo několik souborů, např. rostliny Balkánu, rostliny vod a bažin, luk a hájů.

O tom, jak rostliny miloval, svědčí jeho slova: „Mám rád přírodu, obdivuji ji jako celek, který je složen z krásných a zajímavých detailů. A květiny patří k nejkrásnějším z nich. Vyjímám je z jejich přírodního prostředí, které svou mnohotvárností příliš rozptyluje vnímání tak malého celku, jakým květina bývá. Své modely nevybírám podle oficiálních modelů krásy. Každý květ je krásný, je jenom nutné všimnout si toho“.

Své kresby a akvarely Vojta Novák vystavoval na mnoha místech na Moravě, kromě Šumperka např. v Zábřehu, Mohelnici, Jeseníku, Krnově, Ostravě, Opavě, Novém Jičíně, Bouzově a Prostějově. Na 780 akvarelů rostlin zhotovil i pro sbírky šumperského muzea. Jeho kresby byly použity také k ilustraci turistického průvodce Velká kotlina (Leo Bureš, Zuzana Burešová 1989) a prvního dílu publikace Vzácné a ohrožené rostliny Jeseníků (Leo Bureš, Zuzana Burešová, Vojta Novák 1989). Druhý díl zmíněné publikace již nevyšel, avšak Vojta Novák k němu měl připraveny ilustrace, své akvarely.

Soubor těchto akvarelů je tvořen 86 archy s vyobrazením 257 druhů rostlin. A právě tuto kolekci snad nejvzácnějších a nejzdařilejších akvarelů Vojty Nováka máte možnost vidět na výstavě Vzácné a ohrožené rostliny Jeseníků. Za účelem vystavení tuto kolekci šumperskému muzeu laskavě zapůjčil syn Vojty Nováka, pan Jiří Novák. Vernisáž výstavy v Lovecko-lesnickém muzeu v Úsově se uskuteční 25. června v 16:30 hod.
 

Hvězdnice alpská (Aster alpinus), velmi vzácný druh květeny Jeseníků, rostoucí pouze ve Velké kotlině.
Autor: V. Novák


 
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.